ՀՀ–ն կավելացնի կանանց ներգրավվածությունը խաղաղապահ առաքելություններում։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ՄԱԿ-ի խաղաղապահության նախարարական հանդիպման շրջանակում ունեցած ելույթում։
Պապիկյանն իր ելույթում նշել է միջազգային խաղաղապահ գործընթացներին Հայաստանի աջակցության մասին և ներկայացրել ՀՀ նոր հանձնառությունները՝ ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններում ներգրավվելու համար համապատասխան պատրաստությամբ անձնակազմի տրամադրում, խաղաղապահների պատրաստության միջազգային դասընթացների կազմակերպում Հայաստանում և ՄԱԿ-ի առաքելություններում կին խաղաղապահների ներգրավվածության ավելացմանն աջակցող գործողությունների իրականացում, հայտնում է պաշտպանության նախարարությունը։
Հայկական խաղաղապահ առաքելության առաջին ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ի Լիբանանի ժամանակավոր ուժերի կազմում տեղակայվել է դեռևս 2012 թվականին։

15 Май 2025 - 08:12 AMT
Армения расширит участие женщин в миротворческих миссиях, заявил министр обороны Сурен Папикян, выступая на министерской встрече по миротворчеству ООН.
В своей речи Папикян подчеркнул приверженность Армении международным усилиям по обеспечению мира и представил новые обязательства: предоставление обученного персонала для миссий ООН, проведение международных миротворческих курсов в Армении и поддержка мероприятий по увеличению числа женщин-миротворцев, сообщает Министерство обороны.
Первый представитель армянской миротворческой миссии был направлен в состав Временных сил ООН в Ливане еще в 2012 году.