ՀՀ–ն կավելացնի կանանց ներգրավվածությունը խաղաղապահ առաքելություններում։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ՄԱԿ-ի խաղաղապահության նախարարական հանդիպման շրջանակում ունեցած ելույթում։
Պապիկյանն իր ելույթում նշել է միջազգային խաղաղապահ գործընթացներին Հայաստանի աջակցության մասին և ներկայացրել ՀՀ նոր հանձնառությունները՝ ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններում ներգրավվելու համար համապատասխան պատրաստությամբ անձնակազմի տրամադրում, խաղաղապահների պատրաստության միջազգային դասընթացների կազմակերպում Հայաստանում և ՄԱԿ-ի առաքելություններում կին խաղաղապահների ներգրավվածության ավելացմանն աջակցող գործողությունների իրականացում, հայտնում է պաշտպանության նախարարությունը։
Հայկական խաղաղապահ առաքելության առաջին ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ի Լիբանանի ժամանակավոր ուժերի կազմում տեղակայվել է դեռևս 2012 թվականին։

Armenia will expand the participation of women in peacekeeping missions, Defense Minister Suren Papikyan announced during his address at the UN Peacekeeping Ministerial meeting.
In his speech, Papikyan emphasized Armenia’s commitment to international peace efforts and outlined new national pledges. These include deploying well-prepared personnel to UN missions, organizing international peacekeeping training programs in Armenia, and supporting measures to increase the involvement of female peacekeepers in UN operations, according to the Ministry of Defense.
The first member of Armenia’s peacekeeping mission joined the United Nations Interim Force in Lebanon back in 2012.