Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով ԱԺ–ում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության որոշ պատգամավորների հռետորաբանությանը, դա խայտառակություն և ամոթ է անվանել։
Նա նշել է, որ, «ցավոք, հենց նրանք են ՀՀ քաղաքացիներիս ներկայացնում թե Հայաստանում, թե Հայաստանից դուրս»:
«Իբր հայ-թուրքական հարաբերություններ կարգավորող իշխանության ներկայացուցիչ և Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը իր ընդդիմախոս ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և նրա որդուն վիրավորելու նպատակով հայտարարում է, որ ժողովուրդը ասում է, թե Ռոբերտ Քոչարյանի հայրը թուրք է։ Իսկ դրանից հետո ամբիոնին է մոտենում մեկ ուրիշ կարկառուն ՔՊ-ական՝ Արսեն Թորոսյանը, և զայրանքով նշում.
«Ով մեզ ասի թուրք՝ նրա մերն էլ, հերն էլ, լավն էլ, ընտանիքն էլ»։
Ահա թե ինչպես են փորձում կարգավորել Հայաստան–Թուրքիա հարաբերությունները՝ Թուրքիայի դրոշը այրելը դատապարտող մեր իշխանությունները։
Դուք խայտառակություն և ամոթ եք։
Սակայն, ցավոք, հենց դուք եք մեզ՝ ՀՀ քաղաքացիներիս, ներկայացնում թե՛ Հայաստանում, թե՛ Հայաստանից դուրս…»,–ասվում է գրառման մեջ։
Մայիսի 14–ին Ազգային ժողովում վիճաբանություն և քաշքշուկ է տեղի ունեցել։ Իրավիճակը լարվել է ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի ելույթի ժամանակ, որն ամբիոնին է մոտեցել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանի ելույթից հետո։Իրավիճակը ԱԺ–ում լարվել է։ Լևոն Քոչարյանը հեռացել է նիստերի դահլիճից։

Former Member of Parliament Edmon Marukyan has sharply criticized the conduct of certain members of the ruling Civil Contract faction, describing their rhetoric as “a disgrace and a shame.”
In a Facebook post, Marukyan reacted to comments made in the National Assembly, calling out what he sees as unacceptable behavior by those representing Armenia both domestically and internationally.
“Supposedly tasked with managing Armenian-Turkish relations, Deputy Speaker of the National Assembly Hakob Arshakyan, in an attempt to insult opposition figure and former President Robert Kocharyan and his son, claimed the people say Robert Kocharyan’s father is Turkish,” wrote Marukyan.
He continued, “Then another prominent Civil Contract MP, Arsen Torosyan, approached the podium and angrily declared: ‘Anyone who calls us Turkish—damn their mother, father, loved ones, and family too.’”
“This is how they attempt to normalize relations with Turkey, while our authorities condemn the burning of the Turkish flag,” Marukyan added. “You are a disgrace and a shame.”
“Yet, unfortunately, it is you who represent us, the citizens of the Republic of Armenia, both at home and abroad,” his post concluded.
On May 14, a dispute and physical confrontation occurred in the National Assembly. Tensions rose during Deputy Speaker Hakob Arshakyan’s speech, which followed an address by Levon Kocharyan of the Armenia faction. Kocharyan left the session hall amid the unrest.