Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով ԱԺ–ում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության որոշ պատգամավորների հռետորաբանությանը, դա խայտառակություն և ամոթ է անվանել։
Նա նշել է, որ, «ցավոք, հենց նրանք են ՀՀ քաղաքացիներիս ներկայացնում թե Հայաստանում, թե Հայաստանից դուրս»:
«Իբր հայ-թուրքական հարաբերություններ կարգավորող իշխանության ներկայացուցիչ և Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը իր ընդդիմախոս ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և նրա որդուն վիրավորելու նպատակով հայտարարում է, որ ժողովուրդը ասում է, թե Ռոբերտ Քոչարյանի հայրը թուրք է։ Իսկ դրանից հետո ամբիոնին է մոտենում մեկ ուրիշ կարկառուն ՔՊ-ական՝ Արսեն Թորոսյանը, և զայրանքով նշում.
«Ով մեզ ասի թուրք՝ նրա մերն էլ, հերն էլ, լավն էլ, ընտանիքն էլ»։
Ահա թե ինչպես են փորձում կարգավորել Հայաստան–Թուրքիա հարաբերությունները՝ Թուրքիայի դրոշը այրելը դատապարտող մեր իշխանությունները։
Դուք խայտառակություն և ամոթ եք։
Սակայն, ցավոք, հենց դուք եք մեզ՝ ՀՀ քաղաքացիներիս, ներկայացնում թե՛ Հայաստանում, թե՛ Հայաստանից դուրս…»,–ասվում է գրառման մեջ։
Մայիսի 14–ին Ազգային ժողովում վիճաբանություն և քաշքշուկ է տեղի ունեցել։ Իրավիճակը լարվել է ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի ելույթի ժամանակ, որն ամբիոնին է մոտեցել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանի ելույթից հետո։Իրավիճակը ԱԺ–ում լարվել է։ Լևոն Քոչարյանը հեռացել է նիստերի դահլիճից։

15 Май 2025 - 10:00 AMT
Бывший депутат Национального собрания Эдмон Марукян выступил с резкой критикой в адрес некоторых представителей правящей фракции «Гражданский договор», назвав их риторику «позором и стыдом».
На своей странице в Facebook Марукян отметил, что, к сожалению, именно эти люди представляют граждан Армении как внутри страны, так и за ее пределами.
«Так называемый представитель власти, регулирующей армяно-турецкие отношения, и вице-спикер парламента Акоп Аршакян, стремясь оскорбить второго президента Армении Роберта Кочаряна и его сына, заявляет, что народ говорит, будто отец Роберта Кочаряна — турок», — написал он.
Марукян добавил: «После этого к трибуне подходит другой видный представитель «Гражданского договора» Арсен Торосян и применяет грубые выражения в адрес близких тех, кто «назовет нас турками».
«Вот так они пытаются наладить отношения с Турцией, при этом наши власти осуждают сжигание турецкого флага», — подчеркнул он. — «Вы — позор и стыд».
«Однако, к сожалению, именно вы представляете нас, граждан Республики Армения, как внутри страны, так и за ее пределами», — говорится в публикации.
14 мая в Национальном собрании произошла ссора и потасовка. Напряженность возникла во время выступления вице-спикера Акопа Аршакяна, который вышел к трибуне после речи Левона Кочаряна из фракции «Армения». Кочарян покинул зал заседаний.