Վարժական հավաքներից խուսափելու համար պատասխանատվությունը կխստացվի։ Կառավարությունը հավանություն է տվել օրենսդրական նախաձեռնությանը։
Վարժական հավաքներից խուսափելու դեպքում քաղաքացին կպատժվի տուգանքով՝ առավելագույնը քսանապատիկի չափով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ մեկից երեք տարի ժամկետով:
Եթե անձը խուսափել է հավաքից ինքն իրեն վնաս պատճառելով, հիվանդություն ձևացնելով, փաստաթուղթ կեղծելով կամ այլ եղանակով խաբեության դիմելով, սահմանվում է ազատազրկում՝ երկուից հինգ տարի ժամկետով։
Այն քաղաքացիները, ովքեր կամովին ներկայանում են և մասնակցում վարժական հավաքներին, կարող են ազատվել քրեական պատասխանատվությունից։
Օրենքների նախագծերի փաթեթի համաձայն սահմանվում են քաղաքացիների կողմից վարժական հավաքներից խուսափելու դրսևորման ձևերը, հստակեցվում է կատարվող հանցավոր արարքի նկարագրությունը, խստացվում է մի շարք ոչ իրավաչափ հանգամանքների զուգորդմամբ վարժական հավաքներից խուսափելու համար պատասխանատվությունը, ինչպես նաև հստակեցվում է ռազմական ոստիկանության լիազորությունների շրջանակը:
Գործադիրը հավանություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Ռազմական ոստիկանության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը:

15 Май 2025 - 11:51 AMT
Правительство Армении одобрило законодательную инициативу, направленную на ужесточение ответственности за уклонение от участия в военных учебных сборах.
Согласно законопроекту, гражданин, уклоняющийся от сборов, может быть наказан штрафом в размере до двадцатикратной базовой суммы, краткосрочным арестом сроком до двух месяцев либо лишением свободы сроком от одного до трёх лет.
Если уклонение сопровождается самоповреждением, симуляцией болезни, подделкой документов или иным способом обмана, предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от двух до пяти лет.
Граждане, которые добровольно являются и принимают участие в сборах, освобождаются от уголовной ответственности.
Законодательный пакет уточняет формы уклонения от сборов, описывает состав преступного деяния, ужесточает наказание за уклонение при наличии незаконных обстоятельств и определяет полномочия Военной полиции.
Кабинет министров утвердил законодательную инициативу правительства Армении о внесении изменений в Уголовный кодекс и в Закон «О военной полиции».