Վարժական հավաքներից խուսափելու համար պատասխանատվությունը կխստացվի։ Կառավարությունը հավանություն է տվել օրենսդրական նախաձեռնությանը։
Վարժական հավաքներից խուսափելու դեպքում քաղաքացին կպատժվի տուգանքով՝ առավելագույնը քսանապատիկի չափով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ մեկից երեք տարի ժամկետով:
Եթե անձը խուսափել է հավաքից ինքն իրեն վնաս պատճառելով, հիվանդություն ձևացնելով, փաստաթուղթ կեղծելով կամ այլ եղանակով խաբեության դիմելով, սահմանվում է ազատազրկում՝ երկուից հինգ տարի ժամկետով։
Այն քաղաքացիները, ովքեր կամովին ներկայանում են և մասնակցում վարժական հավաքներին, կարող են ազատվել քրեական պատասխանատվությունից։
Օրենքների նախագծերի փաթեթի համաձայն սահմանվում են քաղաքացիների կողմից վարժական հավաքներից խուսափելու դրսևորման ձևերը, հստակեցվում է կատարվող հանցավոր արարքի նկարագրությունը, խստացվում է մի շարք ոչ իրավաչափ հանգամանքների զուգորդմամբ վարժական հավաքներից խուսափելու համար պատասխանատվությունը, ինչպես նաև հստակեցվում է ռազմական ոստիկանության լիազորությունների շրջանակը:
Գործադիրը հավանություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Ռազմական ոստիկանության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը:

The Armenian government has approved a legislative initiative that will tighten responsibility for avoiding military training assemblies.
Under the proposed amendments, a citizen who avoids these trainings may face a fine of up to twenty times the base amount, short-term imprisonment of up to two months, or imprisonment for a term of one to three years.
If the evasion involves self-inflicted injury, feigned illness, document forgery, or any other deceptive means, the penalty will be imprisonment from two to five years.
However, citizens who voluntarily appear and participate in the training will be exempted from criminal liability.
The legislative package defines various forms of training evasion by citizens, clarifies the elements of the criminal offense, increases penalties in cases involving illegal means, and specifies the authority of the Military Police.
The Cabinet has approved the government’s legislative initiative concerning amendments to the Criminal Code and the Law on Military Police of the Republic of Armenia.