Հայաստանում գործարկվում է վարորդական վկայականների թվային տարբերակը։
Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը հայտարարել է, որ այժմ քաղաքացիները կարող են դիմել և գործող վկայականներից բացի ստանալ նաև դրանց թվային տարբերակները, հայտնում է Radar.am-ը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ տարածքում երթևեկության շրջանակներում թվային վարորդական իրավունքի գոյությունը բավարար կլինի, և որևէ խնդիր չի առաջանա։
Նախարարը, սակայն շեշտել է, որ արտերկրում վարելու դեպքում անհրաժեշտ կլինի ունենալ ֆիզիկական վարորդական վկայական։
Նախարարն ընդգծել է, որ պարեկային ծառայությունն ամբողջությամբ ապահովված է տեխնիկական միջոցներով, որոնք թույլ են տալիս արագորեն նույնականացնել վարորդին։ Նա հավելել է, որ նման մեխանիզմ գործում է նաև մեքենայի հաշվառման վկայագրի՝ տեխանձնագրի համար։
Կառավարությունը նաև հաստատել է նոր կարգ, որի համաձայն՝ վարորդական իրավունք ստանալու տեսական կամ գործնական քննությունը հավելյալ գումարի դիմաց հնարավոր է վերահանձնել նաև հաջորդ օրը։
Ներքին գործերի նախարարությունն առաջարկում է` եթե անձը հաջորդ օրն է ուզում վերահանձնել քննությունը, ապա հավելյալ գումարը կկազմի 45 հազար դրամ, եթե 3–րդ օրը, ապա` 30 հազար դրամ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանի խոսքով` այս պահին ունենք ստանդարտ վճարի դիմաց մատուցվող ծառայություն, երբ օրինակ` հնարավոր է արագացված ընթացակարգով հավելյալ վճարի դիմաց ստանալ անձնագիր կամ նույնականացման քարտ։ Այժմ նախարարությունն առաջարկում է նույն մեխանիզմը կիրառել նաև վարորդական վկայականների ստացման տեսական և գործնական քննությունների համար։
«Եթե անձը թե՛ տեսական, թե՛ գործնական քննություններից ստանում է բացասական գնահատական, ապա նա միայն մեկ շաբաթ անց ունի վերահանձնման հնարավորություն։ Մենք ստացել ենք բազմաթիվ դիմումներ, որտեղ նշվում է, որ որոշակի գումարի դիմաց անձը կարող է քննությունը վերահանձնել անգամ հաջորդ օրը»,– տեղեկացրեl 1 Սարգսյանը։
Մեկ այլ փոփոխությամբ` եթե հաջորդ ստանդարտ վերահանձնման (2–րդ վերահանձնում) ժամանակահատվածը մեկ ամիս անց է, այս դեպքում ևս սահմանվել են ժամկետային որոշակի հնարավորություններ. եթե մեկ ամիս անց ևս անձը ստանում է բացասական գնահատական, ապա նա կարող է վերահանձնել 7–րդ և 14–րդ օրը։

15 Май 2025 - 13:16 AMT
В Армении внедряется цифровой формат водительских удостоверений. Об этом заявила министр внутренних дел Арпине Саргсян, сообщает Radar.am. Граждане теперь могут получить цифровую версию действующего удостоверения.
Министр уточнила, что в пределах Армении наличие цифрового удостоверения будет достаточным для управления транспортом и не вызовет никаких проблем. Однако за границей потребуется физическая пластиковая карточка.
Саргсян подчеркнула, что патрульная служба полностью оснащена техническими средствами для оперативной идентификации водителей. Такой же механизм применяется и для цифровых свидетельств о регистрации транспортных средств.
Правительство также утвердило новый порядок, позволяющий пересдавать теоретический или практический экзамен на права уже на следующий день за дополнительную плату.
По данным «Sputnik Армения», за пересдачу на следующий день придется заплатить 45 000 драмов, а через три дня — 30 000 драмов.
По словам министра, это аналогично действующим услугам, например, срочному оформлению паспорта или удостоверения личности за дополнительную плату. В настоящее время при неудовлетворительной оценке повторная сдача возможна только через неделю. В министерство поступали многочисленные просьбы разрешить пересдачу на следующий день за определённую плату.
Согласно другому нововведению, если повторная стандартная пересдача (второй раз) назначена через месяц и результат снова неудовлетворительный, экзамен можно будет пересдать на 7-й или 14-й день.