Հայ կաթողիկե եկեղեցու պատրիարք Ռաֆայել Պետրոս XXI-ը հանդիպել է Հռոմի նորընտիր պապ Լեո XIV-ին։ Պատրիարքը Հռոմի պապին խճանկար է նվիրել, որի վրա պատկերված է Տիրամայրը․ նա նաև մեծարվում է որպես Զմմառի Աստվածածին։ Այդ մասին տեղեկացրել է Զմմառի Հայ կաթողիկե պատրիարքական ինստիտուտի պատրիարքական փոխանորդ Մաշտոց Զահթերյանը, որը նույնպես հանդիպել է Հռոմի պապին, հայտնում է Factor.am-ը։
Մայիսի 12-14-ն ընկած ժամանակահատվածում Հռոմում տեղի է ունեցել Արևելյան Կաթողիկե եկեղեցիների հոբելյանի տոնակատարությունը, որին մասնակցություն է ցուցաբերել նաև Հայ Կաթողիկե եկեղեցին՝ ներկայացված իր համայնքի անդամներով, եպիսկոպոսներով, վարդապետներով և Տանն Կիլիկիո Կաթողիկէ Հայոց Ռաֆայել Պետրոս ԻԱ Կաթողիկոս Պատրիարքի առաջնորդությամբ։
Մայիսի 12-ին հայածես Սուրբ Պատարագ է մատուցվել Հռոմի Մարիա Մաջորե մայր տաճարի Սբ Պողոսի մատուռում: Պատարագին մասնակցել են նաև կարդինալ Կլաուդիո Գուջերոտտին, Արևելյան այլ Եկեղեցիների ներկայացուցիչ հոգևորականներ, Սուրբ Աթոռում և Իտալիայում Հայաստանի դեսպանները։

15 Май 2025 - 13:33 AMT
Патриарх Армянской католической церкви Рафаэль Петрос XXI встретился с новоизбранным Папой Римским Львом XIV. Патриарх преподнёс понтифику мозаику с изображением Богородицы, почитаемой как Зммарская Божья Матерь. Об этом сообщил патриарший викарий Зммарского армянского католического патриаршего института Маштоц Затерян, который также присутствовал на встрече, передаёт Factor.am.
Встреча состоялась в рамках юбилейных торжеств Восточных Католических Церквей, прошедших в Риме с 12 по 14 мая. Армянская католическая церковь приняла участие в празднованиях при поддержке епископов, духовенства и представителей своей общины под руководством Католикоса-Патриарха Киликийского Рафаэля Петроса XXI.
12 мая в часовне Святого Павла в базилике Санта Мария Маджоре в Риме была отслужена литургия армянского обряда. В богослужении приняли участие кардинал Клаудио Гуджеротти, представители духовенства других Восточных Церквей, а также послы Армении при Святом Престоле и в Италии.