Երևանի ամենամեծ այգիներից մեկից՝ «Հաղթանակ» զբոսայգուց ապօրինի սեփականաշնորհված տարածքը չվերադարձվեց պետությանը։ Տարիներ առաջ այգու տարածքից 6900 քմ ծառապատ հողամասը ապօրինի օտարվել էր ԱԱԾ նախկին պետ Կառլոս Պետրոսյանի մերձավորներին, ապա վաճառվել «Ռիդ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր Ռուբեն Գրիգորյանին, հայտնում է «Հետքը»։
Գլխավոր դատախազությունը 2023 թ.-ից վարչական դատարանում փորձում էր հողամասը վերադարձնել պետությանը, սակայն ապարդյուն։ Առաջին ատյանի, Վերաքննիչ եւ Վճռաբեկ դատարանների որոշումներով դատախազության հայցը մնացել է առանց քննության։ Դատավարությանը զուգահեռ Քննչական կոմիտեում զբոսայգու հողամասը օտարելու փաստի առթիվ դատախազության ներկայացրած հաղորդման հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է։
Հողամասի նոր սեփականատերը՝ Ռուբեն Գրիգորյանին պատկանող «Ռիդ» ՍՊԸ-ն, մի քանի ամիս է՝ փորձում է հողակտորում կառուցապատում սկսել։ Սակայն շինարարության թույլտվություն քաղաքապետարանից դեռ չի ստացել։ Ավելին, դժգոհ է, որ Երևանի քաղաքապետարանը թույլտվություն չի տրամադրում։ Ծառապատ տարածքը 2019 թ.-ին Ռուբեն Գրիգորյանը գնել և ցանկապատել է։
Գլխավոր դատախազության Հանրային կապերի բաժնից «Հետքը» տեղեկացել է, որ հողամասի սեփականաշնորհման հանգամանքները պարզելու նպատակով ՔԿ-ում շարունակվում է քրեական վարույթի նախաքննությունը։ Բացի այդ, դատախազության Պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում դատարան դիմելու համար նոր հայց են նախապատրաստում։ Առաջիկայում նոր դատական գործընթաց կնախաձեռնվի։

Государству не удалось вернуть участок площадью 6 900 квадратных метров с деревьями в ереванском парке «Победа», который был приватизирован с нарушениями. Как сообщает «Hetq», участок был незаконно отчужден в пользу приближенных бывшего главы СНБ Карлоса Петросяна, а затем продан владельцу компании «Рид» Рубену Григоряну.
С 2023 года Генеральная прокуратура пыталась через Административный суд добиться возврата участка в государственную собственность, но безуспешно. Суд первой инстанции, Апелляционный и Кассационный суды оставили иск без рассмотрения. Параллельно продолжается предварительное расследование, начатое Следственным комитетом на основании обращения прокуратуры о незаконной передаче земли.
Компания «Рид», принадлежащая Григоряну, уже несколько месяцев пытается начать строительство на участке, однако разрешения от мэрии Еревана до сих пор не получила. Более того, собственник выражает недовольство отказом в выдаче разрешения. Участок был куплен и огражден Григоряном в 2019 году.
Как сообщили «Hetq» в Управлении по связям с общественностью Генеральной прокуратуры, предварительное следствие по факту приватизации земли продолжается. Кроме того, в Управлении по защите государственных интересов готовится новый иск в суд. В ближайшее время ожидается новый судебный процесс.