ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 80-ամյակի առիթով ԱԺ հայտարարության նախագիծը։ ՔՊ-ականները բացասական եզրակացություն են տվել նախագծին։
«Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը, դիմելով հանձնաժողովի ՔՊ խմբակցության պատգամավորներին, ասել է, որ իրենք բոլոր հաղթանակները, որոնք հայությունն ունեցել է, ստորադասելու տրամաբանության մեջ են աշխատում և որ «Իրական Հայաստանի» համար սպառնալիք են համարում հայկական և հաղթանակ բառերը, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Դուք անընդհատ ասում եք՝ այս հայտարարությունն անկախ Հայաստանի շահերից չի բխում, իրականում անկախ Հայաստան ասածը դուք պատկերացնում եք ձեր նոր թեզը՝ «իրական Հայաստանը», իսկ «իրական Հայաստանի» համար սպառնալիք եք համարում հայկական և հաղթանակ բառերը։ Այս երկու բառերը չեք կարողանում իրար հետ կապնել։
Դուք բոլոր հաղթանակները, որոնք հայությունն ունեցել է, ստորադասելու տրամաբանության մեջ եք աշխատում։ Դուք պարտություններով պետք է կերտեք «իրական Հայաստանը», ինչն էլ անում եք։ Պարտություն պարտության հետևից բերում եք, ժողովորդին մատուցում եք, որ մեծ հաջողություն է»,–ասել է նա։
Նա նշել է, որ քաղաքական մեծամասնությունն ունի գիծ, որից բխում են նրա բոլոր որոշումները, և պետք է, որ «այդ գիծն ավելի բացահայտ դառնա հայ ժողովրդի համար»։
«Զորահանդես էինք անում Ստեփանակերտում։ Հիմա դուք «Ստեփանակերտ» անունը կտա՞ք։ Չէ, «Խանքենդի» կասեք։ Այս ձևով ո՞ւր եք տանում այս ժողովրդին, ինչու եք խաբում, որ իրենց բերում եք ապագա։ Ի՞նչ ապագա, թուրք-ադրբեջանական տանդեմի առաջ նվաստացած և անվտանգությունն ամբողջությամբ հանձնած ապագա կա՞»,–ասել է Ռուստամյանը։

15 Май 2025 - 16:35 AMT
На заседании постоянной комиссии парламента Армении по внешним отношениям был рассмотрен проект заявления, предложенный оппозиционной фракцией «Честь имею», по случаю 80-летия Победы в Великой Отечественной войне. Члены правящей партии «Гражданский договор» дали проекту отрицательное заключение, и документ был отклонён.
Депутат от оппозиционной фракции «Армения» Армен Рустамян резко раскритиковал позицию большинства. По его словам, правящая партия сознательно принижает значение побед, которых добился армянский народ. «Для вашего понимания “реальной Армении” слова “армянский” и “победа” стали угрозой», – заявил он, передает Panorama.am .
«Вы постоянно говорите, что это заявление не соответствует интересам независимой Армении. Но под независимой Арменией вы подразумеваете ваш новый тезис — “реальную Армению”, для которой слова “армянский” и “победа” несовместимы. Вы строите эту “реальную Армению” на поражениях. Это вы и делаете — приносите одно поражение за другим и преподносите это народу как великое достижение», – подчеркнул он.
Рустамян отметил, что у политического большинства есть определённая линия, из которой вытекают все решения, и, по его мнению, эта линия должна быть ясна всему армянскому обществу.
Он также осудил изменение официальной терминологии: «Раньше мы проводили парады в Степанакерте. А вы сейчас используете это название? Нет, вы говорите “Ханкенди”. Куда вы ведете этот народ? Зачем обманываете, что ведете его в будущее? Какое будущее — полностью сданное турецко-азербайджанскому тандему, безо всякой безопасности?» — заключил он.