Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը Տիրանայում մասնակցում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի վեցերորդ գագաթնաժողովին, հանդիպում է անցկացրել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների խորացմանն ուղղված օրակարգային հարցեր, ընդգծվել է երկկողմ համագործակցության շարունակական զարգացման կարևորությունը՝ հատկապես ժողովրդավարության ամրապնդման, տնտեսական ինտեգրման, ենթակառուցվածքների արդիականացման և բարեփոխումների ոլորտներում:
Փաշինյանը բարձր է գնահատել Եվրամիության հետևողական աջակցությունը՝ ուղղված ՀՀ-ում ընթացող բարեփոխումներին, ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունն ամբողջապես հանձնառու է խորացնելու ԵՄ-ի հետ գործընկերությունը՝ նպաստելով համագործակցության նոր արդյունավետ մակարդակի կայացմանը։
Իր հերթին, Եվրոպական խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավարները վերահաստատել են իրենց աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը և դրական են գնահատել Երևանից արվող քայլերը՝ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ։
Կոշտան և Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը ողջունել և կարևոր քայլ են համարել Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքի ընդունումը։ Նաև ընդգծել են վիզաների ազատականացման գործընթացի երկուստեք արագացման կարևորությունը:
ԵՄ ներկայացուցիչները ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումը՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ապահովման համար: Նրանք շեշտել են ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցել խաղաղության գործընթացին և խթանել տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության հաստատումը:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին: Անտոնիու Կոշտան եւ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը ողջունել են նախագիծը և կարևորել տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը:
Կողմերը կարևորել են երկխոսության շարունակականությունը և պայմանավորվել ակտիվորեն համագործակցել հետագա քայլերի շուրջ՝ հաշվի առնելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հարցերը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян, находясь в Тиране на шестом саммите Европейского политического сообщества, провел встречу с председателем Европейского совета Антониу Коштой и председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен.
Стороны обсудили повестку дня по углублению отношений между Арменией и ЕС, подчеркнув важность устойчивого двустороннего сотрудничества, особенно в сферах укрепления демократии, экономической интеграции, модернизации инфраструктуры и проведения реформ.
Пашинян высоко оценил последовательную поддержку ЕС реформам в Армении и подтвердил полную приверженность своего правительства углублению партнерства с Евросоюзом, направленного на формирование нового, эффективного уровня взаимодействия.
В свою очередь, Кошта и фон дер Ляйен подтвердили поддержку демократического развития Армении и положительно оценили усилия Еревана по обеспечению мира и стабильности в регионе.
Они приветствовали принятие Национальным собранием закона о начале процесса вступления Армении в ЕС и подчеркнули необходимость ускорения процесса либерализации визового режима с обеих сторон.
Представители ЕС также приветствовали согласование текста мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, отметив его важность для обеспечения региональной безопасности и выразили готовность продолжить поддержку мирного процесса и долгосрочной стабильности.
Была обсуждена инициатива правительства Армении «Перекресток мира». Антониу Кошта и Урсула фон дер Ляйен положительно оценили проект и подчеркнули значимость разблокировки региональных коммуникационных путей.
Стороны подчеркнули важность продолжения диалога и договорились активно сотрудничать по всем вопросам, представляющим взаимный интерес.
26 марта Национальное собрание Армении утвердило во втором и окончательном чтении законопроект о начале процесса вступления в ЕС, предложенный гражданской инициативой «Евроквест». Хотя Евросоюз пока не направил официального приглашения Армении на вступление, оппозиционные силы назвали документ юридически абсурдным. Президент Армении подписал закон. Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что Армения не сможет «усидеть на двух стульях» и должна будет сделать выбор между ЕАЭС и ЕС.