«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը ճեպազրույցում ասել է, որ չի կարելի ենթադրել, որ մինչև ՀՀ Սահմանադրությունը չփոփոխվի՝ Խաղաղության պայմանագիրը չի ստորագրվի։
«Նախ մենք էլ ունենք որոշ մտահոգություններ կապված Ադրբեջանի սահմանադրության հետ, նաև Ադրբեջանի որոշ շրջանակների կողմից որոնք էլի Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջների մասին են։ Բայց բոլոր այս մտահոգությունները և հարցերը փարատվում են խաղաղության պայմանագրի տեքստում, այն համատեքստում, որ այս պայմանագիրը վեր է ներպետական օրենսդրությունից հետևաբար այս մտահոգությունները փարատված կլինեն։ Մենք այսպես ենք պատկերացնում խնդրի լուծումը»,–ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի պնդմանը, թե կան շրջանակներ, որոնք համակարտությունը փորձում են տեղափոխել ՀՀ տարածք՝ Հովհաննիսյանն ասաց, որ վարչապետը խոսել է Ադրբեջանի իշխանությունների մտահոգությունների մասին, նաև քաղաքական մի խումբ շրջանակների, որոնք տարբեր կոչեր են անում, Արևմտյան Ադրբեջանի մասին են խոսում։
«Նա սա որպես ռիսկ է դիտարկում և դրա լուծումն էլ տվել»,–ասել է պատգամավորը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տիրանայում, պատասխանելով ադրբեջանցի լրագրողի այն հարցին, թե Հայաստանի նոր Սահմանադրության մեջ հղում լինելո՞ւ է Անկախության հռչակագրին, ասել է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը տարածքային որևէ պահանջ չի պարունակում հարևանների նկատմամբ։ ՀՀ վարչապետը նշել է, որ համաձայնեցված խաղաղության պայմանագրի տեքստում հստակ ընդգծված է՝ կողմերը ճանաչում են միմյանց ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմնված Ալմաթիի հռչակագրի և խորհրդային վարչական սահմանների վրա։
«Սա նշանակում է, որ Խորհրդային Ադրբեջանն անկախ Ադրբեջանն է, Խորհրդային Հայաստանը՝ անկախ Հայաստանը»,–ասել է նա։

Секретарь фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян на брифинге отметил, что нельзя предполагать, будто подписание мирного договора с Азербайджаном возможно только после внесения изменений в Конституцию Армении.
«У нас также есть определённые обеспокоенности относительно положений Конституции Азербайджана и заявлений политических кругов, выдвигающих территориальные претензии к Армении», — сказал он. Однако, по его словам, все эти риски и сомнения нейтрализованы текстом мирного договора, поскольку он имеет приоритет над национальным законодательством.
Ованнисян подчеркнул, что именно так видится решение вопроса.
Комментируя слова премьер-министра Никола Пашиняна о том, что некоторые силы пытаются перенести конфликт на территорию Армении, депутат пояснил: глава правительства говорил о беспокойстве азербайджанской стороны и некоторых политических групп, публично выдвигающих призывы, касающиеся «Западного Азербайджана».
«Он рассматривает это как риск и уже озвучил соответствующее решение», — добавил Ованнисян.
Напомним, ранее в Тиране Никол Пашинян, отвечая на вопрос азербайджанского журналиста о новой Конституции Армении и ссылке на Декларацию независимости, отметил, что в основном законе Армении нет территориальных претензий к соседям. Он подчеркнул, что проект мирного договора предусматривает взаимное признание суверенитета и территориальной целостности на основе Алма-Атинской декларации и границ бывших союзных республик.
«Это означает, что Советский Азербайджан — это независимый Азербайджан, а Советская Армения — это независимая Армения», — заявил он.