«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը ճեպազրույցում ասել է, որ չի կարելի ենթադրել, որ մինչև ՀՀ Սահմանադրությունը չփոփոխվի՝ Խաղաղության պայմանագիրը չի ստորագրվի։
«Նախ մենք էլ ունենք որոշ մտահոգություններ կապված Ադրբեջանի սահմանադրության հետ, նաև Ադրբեջանի որոշ շրջանակների կողմից որոնք էլի Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջների մասին են։ Բայց բոլոր այս մտահոգությունները և հարցերը փարատվում են խաղաղության պայմանագրի տեքստում, այն համատեքստում, որ այս պայմանագիրը վեր է ներպետական օրենսդրությունից հետևաբար այս մտահոգությունները փարատված կլինեն։ Մենք այսպես ենք պատկերացնում խնդրի լուծումը»,–ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի պնդմանը, թե կան շրջանակներ, որոնք համակարտությունը փորձում են տեղափոխել ՀՀ տարածք՝ Հովհաննիսյանն ասաց, որ վարչապետը խոսել է Ադրբեջանի իշխանությունների մտահոգությունների մասին, նաև քաղաքական մի խումբ շրջանակների, որոնք տարբեր կոչեր են անում, Արևմտյան Ադրբեջանի մասին են խոսում։
«Նա սա որպես ռիսկ է դիտարկում և դրա լուծումն էլ տվել»,–ասել է պատգամավորը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տիրանայում, պատասխանելով ադրբեջանցի լրագրողի այն հարցին, թե Հայաստանի նոր Սահմանադրության մեջ հղում լինելո՞ւ է Անկախության հռչակագրին, ասել է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը տարածքային որևէ պահանջ չի պարունակում հարևանների նկատմամբ։ ՀՀ վարչապետը նշել է, որ համաձայնեցված խաղաղության պայմանագրի տեքստում հստակ ընդգծված է՝ կողմերը ճանաչում են միմյանց ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմնված Ալմաթիի հռչակագրի և խորհրդային վարչական սահմանների վրա։
«Սա նշանակում է, որ Խորհրդային Ադրբեջանն անկախ Ադրբեջանն է, Խորհրդային Հայաստանը՝ անկախ Հայաստանը»,–ասել է նա։

Artur Hovhannisyan, secretary of the ruling Civil Contract faction, stated during a press briefing that it is incorrect to assume that the peace treaty with Azerbaijan depends on changes to Armenia’s Constitution.
He emphasized that Armenia also has concerns regarding Azerbaijan’s constitution and rhetoric from certain political circles that raise territorial claims against Armenia. “However, all these concerns are addressed in the text of the peace agreement, which, by its nature, supersedes domestic legislation,” Hovhannisyan said, as reported by Pastinfo.
He said that the ruling party views this legal framework as a resolution to these concerns.
Addressing Prime Minister Nikol Pashinyan’s comments that certain actors aim to shift the conflict into Armenia's territory, Hovhannisyan clarified that the Prime Minister was referring to concerns raised by Azerbaijani authorities and political groups invoking “Western Azerbaijan” and making various public appeals.
“The Prime Minister sees this as a risk and has already proposed a solution,” he added.
Previously, in Tirana, Prime Minister Pashinyan responded to a question from an Azerbaijani journalist regarding Armenia’s new Constitution and its reference to the Declaration of Independence. He stated that Armenia’s Constitution contains no territorial claims against neighbors. He underscored that the draft peace treaty affirms mutual recognition of sovereignty and territorial integrity based on the Alma-Ata Declaration and Soviet-era administrative borders.
“This means Soviet Azerbaijan is independent Azerbaijan, and Soviet Armenia is independent Armenia,” Pashinyan said.