Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը արձագանքել է ՊՆ ռազմական ակադեմիայի հրամանատարաշտաբային ինստիտուտի ղեկավարԱրծրուն Հովհաննիսյանի հայտարարություններին Ստալինգրադի ճակատամարտի վերաբերյալ, որոնք նա հնչեցրել է Հանրայինի եթերում ՝ բաց նամակով դիմելով պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին։
Նամակում դեսպանը նախ շնորհավորել է նախարարին Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակի առթիվ, ապա նշել, որ Արծրուն Հովհաննիսյանի «կեղծ և պիղծ հայտարարությունները, փաստացի, արդարացրնում էին ֆաշիստական Գերմանիայի ագրեսիան»։
Դեսպանը շեշտել է, որ այդ ամենը հնչել է երկրի գլխավոր հեռուստաալիքի եթերում։
«Հայ ժողովրդի կողմից Հաղթանակի օրվա հանդեպ խորը հարգանքի և Մայիսի 9–ի միջոցառումներին ակտիվ մասնակցության ֆոնին մեծ վրդովմունք են առաջացրել ՀՀ ՊՆ նախկին պաշտոնական ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանի պատմականորեն կեղծ և պիղծ հայտարարությունները, որոնք, փաստացի, արդարացրել են ֆաշիստական Գերմանիայի ագրեսիան և հնչել են երկրի գլխավոր հեռուստաալիքով։
Հատկապես ցավալի էր նման հայտարարություններ լսել մի մարդու շուրթերից, ով այժմ ղեկավարում է ՀՀ ՊՆ Ռազմական ակադեմիայի հրամանատարաշտաբային ինստիտուտը, որը կրում է Հայրենական մեծ պատերազմի անվանի հրամանատար, Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս Մարշալ Բաղրամյանի անունը։
Դժվար է նման արարքը գնահատել որպես այլ բան, քան մեր հերոս նախնիների հիշատակը պղծելու փորձ, որոնք կանխեցին ԽՍՀՄ ժողովուրդներին ստրկացնելու և ոչնչացնելու Հիտլերի ծրագրերը, ինչպես նաև փրկեցին մարդկությանը «շագանակագույն ժանտախտից»»,- ասվում է դեսպան Կոպիրկինի նամակում։
Արծրուն Հովհաննիսյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում միֆ էր անվանել այն պնդումը, թե Ստալինգրադի ճակատամարտում ԽՍՀՄ-ի հաղթանակը Հայաստանին փրկել է թուրքական ներխուժումից: Նա հավելել է, որ Գերմանիան ֆաշիստական չէր, ընդամենը նացիստական էր, իսկ Երկրորդ համաշխարհայինում հաղթանակը հնարավոր դարձավ ԱՄՆ-ի լենդ-լիզի և երկրորդ ճակատի բացման շնորհիվ։

Посол России в Армении Сергей Копыркин выступил с жесткой критикой в адрес Арцруна Ованнисяна, руководителя командно-штабного института Военной академии Минобороны Армении, за его высказывания о Сталинградской битве, прозвучавшие в эфире Общественного телевидения. Копыркин обратился к министру обороны Сурену Папикяну с открытым письмом.
В начале письма дипломат поздравил министра с 80-летием Победы в Великой Отечественной войне, после чего охарактеризовал заявления Ованнисяна как «ложные и гнусные», фактически «оправдывающие агрессию фашистской Германии».
Посол выразил особую обеспокоенность тем, что данные слова прозвучали в эфире главного телеканала страны.
«На фоне глубокого уважения армянского народа к Дню Победы и его активного участия в мероприятиях 9 мая, исторически ложные и гнусные заявления бывшего официального представителя Минобороны РА Арцруна Ованнисяна, фактически оправдывающие агрессию фашистской Германии и прозвучавшие в эфире главного телеканала, вызвали серьезное возмущение», — говорится в письме.
«Особенно болезненно слышать такие слова от человека, который возглавляет командно-штабной институт Военной академии Минобороны Армении — учебное заведение, носящее имя маршала Баграмяна, легендарного полководца Великой Отечественной войны и дважды Героя Советского Союза».
«Трудно расценить подобные действия иначе, чем как попытку осквернить память наших героических предков, которые сорвали планы Гитлера по порабощению и уничтожению народов СССР, а также спасли человечество от „коричневой чумы“», — подчеркнул Копыркин.
Арцрун Ованнисян в эфире Общественного телеканала назвал мифом утверждение, что победа СССР в Сталинградской битве спасла Армению от турецкого вторжения. Он также заявил, что Германия была нацистской, но не фашистской, а победа во Второй мировой войне стала возможной благодаря ленд-лизу США и открытию второго фронта.