«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ սահմանային իրավիճակը վերջին շրջանում բավականին լարված է, որն արտահայտվում է հրաձգությամբ, ընդ որում, այդ հրաձգությունը տեղի է ունենում միայն Ադրբեջանի կողմից։ Բացի այդ՝ նաև ապատեղեկատվություն են տարածում, ինչը նշանակում է, որ իրենք հենք են ստեղծում՝շարունակաբար ազդելու հայկական կողմի վրա։
Նա ընդգծել է, որ հասել ենք մի իրավիճակի, որ հանցագործ կողմը՝ Ադրբեջանը, հայտնվել է մեղադրողի դերում և փորձում է հայկական կողմին դարձնել մեղադրյալ, ճնշումները շարունակել, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Դրա գնահատականը պետք է տա պետությունը՝ ԱԽ-ն և ՊՆ-ն, պատասխանները պետք է համարժեք լինեն։ Գիտեք, որ նախկինում պարտադրողի դերում հայկական կողմն էր միշտ, բայց ՀՀ ԱԽ-ն, անվտանգային համակարգը լուրջ հետևություններ պետք է անի։
Նպատակը մեկն է՝ սահմանը լարված պահել, այդ լարվածությամբ նաև ազդել հայկական կողմի վրա, բացահայտել նաև հայկական կողմից պատրաստակամություն և շարունակական դարձնել այն ճնշումները և պարտադրումները, որ կան հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում՝ «խաղաղության» օրակարգի իրենց նպատակներին հասնելու ուղղությամբ։
Այսօր մենք խորությամբ չեն տիրապետում, թե ինչ է կատարվում հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում, հատկապես՝ խաղաղության ենթատեքստի ներքո, բայց տեսնում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից այդ ճնշումների հռետորաբանությունը չի պակասում, այն, ինչ տեսանելի է Բաքվում՝ շինծու դատավարությամբ՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և մյուս գերիների դեմ, Բաքուն փորձում է իր ձեռքի տակ ունեցած տեղեկություններով հիմք ստեղծել՝ դատապարտելու հայկական կողմին»,- նշել է Օհանյանը։

During a parliamentary briefing, Seyran Ohanyan, head of the opposition Armenia faction, stated that the situation along the Armenian-Azerbaijani border has recently become tense, marked by gunfire—exclusively initiated by Azerbaijan, according to him. He added that Baku also disseminates disinformation, aiming to create a basis for sustained psychological pressure on the Armenian side.
Ohanyan emphasized that Azerbaijan, the aggressor, has assumed the role of accuser, attempting to portray Armenia as guilty and to maintain continuous pressure. He asserted that the government, specifically the Security Council and the Ministry of Defense, must properly assess the situation and respond accordingly.
“Previously, Armenia played the role of enforcer, but now our security institutions must draw serious conclusions. The goal is to keep the border tense, exert influence, test Armenia's readiness, and reinforce the pressure and coercion within Armenian-Azerbaijani relations—all under the guise of a so-called peace agenda,” he said.
He noted that the public remains largely uninformed about the true developments in Armenian-Azerbaijani relations, especially in the context of peace negotiations, yet Baku’s rhetoric remains aggressive. As an example, he pointed to Azerbaijan’s show trials against former Artsakh leaders and Armenian captives, saying Baku uses these as tools to justify further condemnation of Armenia.
Since March 16, Azerbaijan’s Ministry of Defense has been issuing several daily claims alleging Armenian gunfire, which Armenia’s Defense Ministry has consistently denied. The EU observer mission has also refuted Baku’s allegations.