ՔՊ-ից հեռացված անկախ պատգամավորներ Հակոբ Ասլանյանն ու Հովիկ Աղազարյանը վարչապետի թեկնածու են առաջադրում «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանին: Աղազարյանն այդ մասին հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Որպես ՄԱՍԿ վարչության անդամ լիազորված եմ հայտարարել, որ վարչության որոշմամբ հանձնարարվեց Ազգային ժողովի պատգամավորներ Հակոբ Ասլանյանին և Հովիկ Աղազարյանին ՀՀ վարչապետին անվստահություն հայտնելու ԱԺ որոշման նախագծով որպես վարչապետի թեկնածու առաջադրել ԱԺ 5-րդ, 6-րդ, 7-րդ գումարումների պատգամավոր, ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանին»,- գրել է Աղազարյանը։
Ավելի վաղ Աղազարյանն ասել էր, որ ինքն ու Ասլանյանը պատրաստվում են Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ իմպիչմենտի գործընթաց սկսել խորհրդարանում, իսկ իրենց վարչապետի թեկնածուն, ամենայն հավանականությամբ, նախկին ՔՊ-ական գործիչներից մեկն է լինելու։
Ավելի վաղ «Հայաստան» խմբակցությունը միաձայն վերահաստատել էր իր պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու իր 28 պատգամավորի ստորագրությունները վարչապետին անվստահություն հայտնելուգործընթացի մեկնարկի համար, եթե այն նախաձեռնողները կարողանան ապահովել պակասող 8 պատգամավորի ստորագրությունը, ինչպես նաև հրապարակավ կհայտարարեն իմպիչմենտի հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ ժողովրդական զանգված ապահովելու իրենց կարողության և պատասխանատվության մասին։ Այդ մասին ասվում է խմբակցության տարածած հայտարարության մեջ։

Two independent MPs, Hakob Aslanyan and Hovik Aghazaryan, have nominated Edmon Marukyan, the leader of the Bright Armenia party, as their candidate for prime minister. Aghazaryan made the announcement via his Facebook page.
“As a member of MASK’s board, I am authorized to announce that by the decision of the board, MPs Hakob Aslanyan and Hovik Aghazaryan have been tasked with nominating Edmon Marukyan as prime minister in a draft parliamentary resolution expressing no confidence in the Prime Minister of Armenia. Marukyan is a former ambassador with special assignments and a former MP of the 5th, 6th, and 7th convocations,” wrote Aghazaryan.
Earlier, Aghazaryan had stated that he and Aslanyan were preparing to initiate impeachment proceedings against Prime Minister Nikol Pashinyan in the National Assembly, and that their likely candidate for prime minister would be a former member of the ruling Civil Contract party.
Previously, the Armenia faction unanimously reaffirmed its willingness to provide the signatures of its 28 MPs to initiate the no-confidence process, on the condition that the initiators secure the remaining 8 required signatures and publicly commit to mobilizing sufficient popular support for a successful impeachment. This was stated in a press release issued by the faction.