Տիրանայում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 6-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։ Կողմերը կարևորել են համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ գործընթացի շարունակականությունը, հայտնում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունում։
«Երկուստեք կարևորվել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումը։ Կողմերը քննարկել են ընթացիկ վիճակը և կարևորել ստորագրման ուղղությամբ գործընթացի շարունակականությունը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Փաշինյանն ու Ալիևը վերջին անգամ հանդիպել են 2024–ի հոկտեմբերի 24–ին Կազանում՝ ԲՐԻԿԿՍ–ի շրջանակում։
Գագաթնաժողովի շրջանակներում երկու անգամ տեղի է ունեցել Փաշինյան-Ալիև հանդիպում։ Առաջինը 2022-ին Պրահայում էր, երբ կողմերը հայտարարեցին, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի շրջանակներում։ Երկրորդը՝ 2023 -ի հունիսին, երբ Փաշինյանն ու Ալիևը հանդիպեցին Քիշնևում։

16 Май 2025 - 14:58 AMT
В рамках 6-го саммита Европейского политического сообщества, проходящего в Тиране, состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Как говорится в сообщении, распространённом правительством Армении, стороны подчеркнули необходимость продолжения процесса, направленного на подписание мирного соглашения.
«Стороны взаимно подчеркнули важность согласования текста мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Они обсудили текущую ситуацию и отметили необходимость непрерывности процесса подписания», — говорится в заявлении.
Предыдущая встреча Пашиняна и Алиева состоялась 24 октября 2024 года в Казани в рамках саммита БРИКС.
Это вторая встреча Пашиняна и Алиева на саммите. Первая прошла в 2022 году в Праге, где стороны заявили о признании территориальной целостности друг друга в рамках Алма-Атинской декларации 1991 года. Вторая встреча состоялась в июне 2023 года в Кишиневе.