Տիրանայում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 6-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։ Կողմերը կարևորել են համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ գործընթացի շարունակականությունը, հայտնում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունում։
«Երկուստեք կարևորվել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումը։ Կողմերը քննարկել են ընթացիկ վիճակը և կարևորել ստորագրման ուղղությամբ գործընթացի շարունակականությունը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Փաշինյանն ու Ալիևը վերջին անգամ հանդիպել են 2024–ի հոկտեմբերի 24–ին Կազանում՝ ԲՐԻԿԿՍ–ի շրջանակում։
Գագաթնաժողովի շրջանակներում երկու անգամ տեղի է ունեցել Փաշինյան-Ալիև հանդիպում։ Առաջինը 2022-ին Պրահայում էր, երբ կողմերը հայտարարեցին, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի շրջանակներում։ Երկրորդը՝ 2023 -ի հունիսին, երբ Փաշինյանն ու Ալիևը հանդիպեցին Քիշնևում։

According to a statement from the Armenian government, the leaders emphasized the importance of maintaining momentum in the process of signing a peace agreement.
"The parties mutually emphasized the importance of finalizing the text of the Armenia-Azerbaijan peace agreement. They discussed the current situation and underlined the need for continued progress toward signing," the statement said.
Pashinyan and Aliyev last met on October 24, 2024, in Kazan, within the framework of the BRICS summit.
This marks the second Pashinyan-Aliyev meeting during the summit. Their first encounter was in 2022 in Prague, where both sides acknowledged each other's territorial integrity under the 1991 Alma-Ata Declaration. The second was in June 2023 in Chișinău.