Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Չեխիայի կառավարության ղեկավար Պետր Ֆիալան Տիրանայում քննարկել են երկու երկրների միջև համագործակցության նոր հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք շեշտադրվել է Հայաստանի և Չեխիայի միջև քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը պահպանելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև տնտեսական համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը։
Զրուցակիցներն ուշադրություն են դարձրել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերությանը և դրա հետագա խորացման հեռանկարներին։ Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն իր գործընկերոջը ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա իրավիճակը և ՀՀ կառավարության քայլերը, որոնք ուղղված են խաղաղության ու կայունության ամրապնդմանը։ Դրանց թվում նա անդրադարձել է նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության նպատակներին և հիմնարար սկզբունքներին։
Կողմերն ընդգծել են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու համատեղ աշխատանքը երկկողմ կապերի ամրապնդման ուղղությամբ։
Վարչապետ Փաշինյանն աշխատանքային այցով Ալբանիայում է՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի վեցերորդ հերթական գագաթնաժողովին։

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and Czech Prime Minister Petr Fiala met in Tirana to discuss new opportunities for cooperation between their countries.
During the meeting, both sides highlighted the need to maintain ongoing political dialogue between Armenia and the Czech Republic, as well as the importance of expanding economic cooperation.
They also focused on the Armenia-European Union partnership and its potential for further development. According to the source, Pashinyan briefed his counterpart on the current situation in the region and the Armenian government’s steps aimed at reinforcing peace and stability. This included a presentation of the Crossroads of Peace initiative and its core principles.
The parties emphasized their shared commitment to continuing joint efforts to strengthen bilateral relations.
Prime Minister Pashinyan is on a working visit to Albania to participate in the sixth summit of the European Political Community.