Տիրանայում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Նիդերլանդների Թագավորության վարչապետ Հենդրիկուս Վիլհելմուս Մարիա Սխոուֆի հետ, խոսել քաղաքական շփումների ակտիվացման, տնտեսական համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև ժողովրդավարական գործընթացների ոլորտում փոխգործակցության զարգացման կարևորության մասին։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի ու Նիդերլանդների միջև բարեկամական և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու խորացումը։
Նրանք նաև մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների ընթացքի, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ։ Վարչապետ Փաշինյանը զրուցակցին ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ մատնանշելով դրա հնարավոր դերը տարածաշրջանում կայունության և համագործակցության ապահովման գործում։
Հայաստանի և Նիդերլանդների ղեկավարները վերահաստատել են երկխոսության շարունակման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համատեղ նախաձեռնությունների խորացման հանձնառությունը։
Վարչապետ Փաշինյանն Ալբանիայում մասնակցել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի վեցերորդ հերթական գագաթնաժողովին։

During a meeting in Tirana, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met with Prime Minister of the Kingdom of the Netherlands, Hendrikus Wilhelmus Maria Schouten. They discussed intensifying political dialogue, expanding economic cooperation, and the importance of collaboration in democratic processes.
Pashinyan emphasized the continued development and strengthening of friendly relations based on mutual respect between Armenia and the Netherlands.
The two leaders also exchanged views on Armenia-European Union relations and the Armenia-Azerbaijan peace process. Pashinyan presented the Crossroads of Peace initiative, highlighting its potential role in promoting regional stability and cooperation.
The Armenian and Dutch leaders reaffirmed their commitment to ongoing dialogue and to deepening joint initiatives in areas of mutual interest.
Prime Minister Pashinyan participated in the sixth regular summit of the European Political Community in Albania.