Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավար Տիգրան Տեր-Մարգարյանը հրաժարական է տվել։Նա այդ մասին հայտնել է Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական նիստի ժամանակ։
Նա նշել է, որ օրերս Նոր Նորք վարչական շրջանում տեղի ունեցած սադրանքն ու դրան հաջորդած զարգացումները դարձել են լայն քննարկման թեմա՝ հասնելով մինչև Ազգային ժողով, հայտնում է Radar․am-ը։
«Դառնալու է շահարկման առարկա այն, որ ես, լինելով վարչական շրջանի ղեկավար, խոչընդոտելու եմ դատավարության ընթացքին։ Հետևաբար, պարոն քաղաքապետ, այսօրվանից դադարեցնում եմ իմ լիազորությունները՝ որպես Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավար»,- ասել է Տեր-Մարգարյանը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանին, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին և Նոր Նորք վարչական շրջանի բնակչությանը։
«Խոսքս ուզում եմ ուղղել ԱԺ-ում ծվարած որոշ մանդատագողերի՝ 2026թ. սարերի հետևում չէ, մենք հանդիպելու ենք 2026-ին և ես մասնակիցն եմ լինելու ձեր քաղաքական վախճանին»,- ասել է նա։
Նոր Նորքի թաղապետարանում մայիսի 30–ին տեղի ունեցած ծեծկռտուքից հետո քրեական հետապնդում է հարուցվել 4 անձի նկատմամբ։Բռնության դեպքը տեղի է ունեցել թաղապետարանում հրավիրված հանրային քննարկման մեկնարկից առաջ, երբ բախում է տեղի ունեցել բլոգեր ու ակտիվիստ Արթուր Չախոյանի, թաղապետ Տեր-Մարգարյանի, նրա թիմակիցների և թաղապետարանի աշխատակիցների միջև։
Միջադեպից հետո վեց մասնակից է ձերբակալվել, սակայն նրանց թվում չի եղել Տիգրան Տեր-Մարգարյանը; Չախոյանը, որը նույնպես ձերբակալվել էր, ավելի ուշ ազատ է արձակվել, սակայն դեռևս հիվանդանոցում է։

19 Май 2025 - 07:49 AMT
Тигран Тер-Маргарян, глава административного округа Нор Норк города Ереван, подал в отставку. Об этом он сообщил на рабочем совещании в мэрии Еревана.
Тер-Маргарян отметил, что «недавняя провокация и последующие события в округе Нор Норк стали предметом широкого обсуждения, достигнув Национального собрания», сообщает «Radar.am ».
«Будет спекулироваться, что я, будучи главой округа, буду препятствовать судебному процессу. Поэтому, господин мэр, с сегодняшнего дня я прекращаю свои полномочия как глава административного округа Нор Норк», — заявил Тер-Маргарян.
Он выразил благодарность председателю партии «Республика» Араму Саргсяну, мэру Еревана Тиграну Авиняну и жителям округа Нор Норк.
«Хочу обратиться к некоторым узурпаторам мандатов, прячущимся в Национальном собрании — 2026 год не за горами; мы встретимся в 2026 году, и я буду участником вашего политического конца», — добавил он.
После драки, произошедшей 30 мая в администрации округа Нор Норк, возбуждено уголовное дело в отношении четырех человек. Инцидент произошел перед началом общественного обсуждения, в нем участвовали блогер и активист Артур Чахоян, глава округа Тер-Маргарян, его команда и сотрудники администрации. Шесть участников были задержаны, однако Тер-Маргарян среди них не был. Чахоян, также задержанный, позже был освобожден.