Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավար Տիգրան Տեր-Մարգարյանը հրաժարական է տվել։Նա այդ մասին հայտնել է Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական նիստի ժամանակ։
Նա նշել է, որ օրերս Նոր Նորք վարչական շրջանում տեղի ունեցած սադրանքն ու դրան հաջորդած զարգացումները դարձել են լայն քննարկման թեմա՝ հասնելով մինչև Ազգային ժողով, հայտնում է Radar․am-ը։
«Դառնալու է շահարկման առարկա այն, որ ես, լինելով վարչական շրջանի ղեկավար, խոչընդոտելու եմ դատավարության ընթացքին։ Հետևաբար, պարոն քաղաքապետ, այսօրվանից դադարեցնում եմ իմ լիազորությունները՝ որպես Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավար»,- ասել է Տեր-Մարգարյանը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանին, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին և Նոր Նորք վարչական շրջանի բնակչությանը։
«Խոսքս ուզում եմ ուղղել ԱԺ-ում ծվարած որոշ մանդատագողերի՝ 2026թ. սարերի հետևում չէ, մենք հանդիպելու ենք 2026-ին և ես մասնակիցն եմ լինելու ձեր քաղաքական վախճանին»,- ասել է նա։
Նոր Նորքի թաղապետարանում մայիսի 30–ին տեղի ունեցած ծեծկռտուքից հետո քրեական հետապնդում է հարուցվել 4 անձի նկատմամբ։Բռնության դեպքը տեղի է ունեցել թաղապետարանում հրավիրված հանրային քննարկման մեկնարկից առաջ, երբ բախում է տեղի ունեցել բլոգեր ու ակտիվիստ Արթուր Չախոյանի, թաղապետ Տեր-Մարգարյանի, նրա թիմակիցների և թաղապետարանի աշխատակիցների միջև։
Միջադեպից հետո վեց մասնակից է ձերբակալվել, սակայն նրանց թվում չի եղել Տիգրան Տեր-Մարգարյանը; Չախոյանը, որը նույնպես ձերբակալվել էր, ավելի ուշ ազատ է արձակվել, սակայն դեռևս հիվանդանոցում է։

Tigran Ter-Margaryan, the head of Yerevan's New Nork administrative district, has resigned. He announced his decision during a working meeting at the Yerevan Municipality.
Ter-Margaryan cited “a recent provocation and subsequent developments in the New Nork district that became widely discussed, reaching the National Assembly,' as reported by Radar.am .
"It will be speculated that, as the district head, I will obstruct the judicial process. Therefore, Mr. Mayor, as of today, I am resigning as the head of the New Nork administrative district," Ter-Margaryan stated.
He expressed gratitude to Aram Sargsyan, leader of the Republic party, Yerevan Mayor Tigran Avinyan, and the residents of the New Nork district.
"I want to address certain mandate usurpers hiding in the National Assembly—2026 is not far off; we will meet in 2026, and I will be part of your political demise," he added.
A criminal case has been initiated against four individuals following a brawl at the New Nork district administration on May 30. The incident occurred just before a public discussion, involving blogger and activist Artur Chakhoyan, district head Ter-Margaryan, his team, and staff members. Six participants were detained, but Ter-Margaryan was not among them. Chakhoyan, who was also detained, was later released.