Արմավիրի մարզի Մերձավանի միջնակարգ դպրոցի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարըդեռ ազատված չէ աշխատանքից։ Այդ մասին Առաջին ալիքի «Հանրային քննարկում» հաղորդման ընթացքում ասել է Արմավիրի մարզպետի օգնական Մանվել Մելիքյանը։
Մելիքյանն ընդգծել է, որ ըստ պահանջի՝ պաշտոնակատարը կարող է համարվել ազատված միայն այն ժամանակ, երբ նոր թեկնածու արդեն պատրաստ կլինի զբաղեցնելու այդ պաշտոնը։
«Որովհետև հենց ազատվեց աշխատանքից, նոր տնօրենը միանգամից պետք է նշանակվի։ Այս լարված իրավիճակում մենք համապատասխան թեկնածու ենք որոնում։ Կա երկու թեկնածու, որոնց հետ պատրաստվում ենք քննարկում անցկացնել, նաև նախարարության գործընկերների հետ էլ ենք կապի մեջ»,–ասել է նա, գրում է Factor.am-ը։
Նրա փոխանցմամբ՝ վերջնական որոշումը կհրապարակվի, երբ պատրաստ կլինի, և հանրությունը կտեղեկացվի դրա մասին։ Մելիքյանը նաև հստակեցրել է, որ պաշտոնակատարին ազատելու իրավասությունը վերապահված է մարզպետարանին, ոչ թե կրթության նախարարությանը։
Մերձավան գյուղի դպրոցում աշակերտներն ու նրանց ծնողները բողոք են հայտնել պատմության ուսուցչուհի Ռոզա Դավթյանի դեմ։ Նրանց պնդմամբ՝ Ռոզա Դավթյանը դրսևորում է ոչ ուսուցչին վայել վարքագիծ, վիրավորանքներ է հնչեցնում թե՛ աշակերտների, թե՛ ուսուցչական կազմի հասցեին, բացասաբար է արտահայտվում արցախցիների մասին, խանգարում է դպրոցի բնականոն ընթացքը և տարածում է թրքասիրություն։ Ռոզա Դավթյանն իր հերթին պնդում է, որ դպրոցի ողջ կոլեկտիվը, աշակերտներն ու ծնողները միավորվել են իր դեմ և նպատակ ունեն կազմակերպված կերպով իրեն հեռացնել։

19 Май 2025 - 07:52 AMT
Временно исполняющий обязанности директора средней школы в селе Мрдзаван Армавирской области пока не освобожден от занимаемой должности. Об этом сообщил помощник губернатора Армавира Манвел Меликян в передаче «Общественное обсуждение» на Первом канале.
Меликян подчеркнул, что по установленному порядку и.о. директора может считаться освобожденным только после того, как появится новый кандидат, готовый занять должность.
«Поскольку после освобождения от должности нового директора нужно назначить сразу же. В этой напряженной ситуации мы подбираем подходящего кандидата. Есть два претендента, с которыми мы планируем провести обсуждения, также на связи с коллегами из министерства», — отметил он, передает «http://Factor.am ».
По его словам, окончательное решение будет объявлено, как только будет принято, и общественность будет проинформирована. Меликян также уточнил, что полномочия по освобождению и.о. директора принадлежат областной администрации, а не Министерству образования.
Ученики и родители школы в Мрдзаване выступили с протестом против преподавательницы истории Розы Давтян, обвинив её в непедагогичном поведении, оскорблениях, негативных высказываниях в адрес арцахцев, нарушении учебного процесса и пропаганде тюркофильства. В свою очередь, Роза Давтян утверждает, что весь коллектив школы, ученики и родители объединились против неё с целью её организованного увольнения.