Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի ձեռամբ մայիսի 18–ին տեղի է ունեցել Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու օծումը Մինսկում։ Սա առաջին հայկական եկեղեցին է Բելառուսում։
Հրապարակված տեսանյութերն ու լուսանկարները վկայում են, որ միջոցառմանը ներկա է գտնվել նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը, գրում է Factor.am-ը։
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն Բելառուսի մայրաքաղաքում մայիսի 17-ին այցելել էր Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակին նվիրված հուշարձան և ծաղիկներ խոնարհել։
Պաշտոնական Երևանը որոշում է ընդունել Մինսկի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների մակարդակը նվազեցնելու մասին՝ Լուկաշենկոյի հայ ժողովրդին վիրավորող արտահայտություններից հետո։ Այդ իրադարձություններից հետո Հայաստանի դեսպանը հետ է կանչվել Բելառուսից։ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ոչ մի պաշտոնյա չի այցելի Բելառուս։ Մայիսի 9-ին Մոսկվայում տոնական միջոցառումների շրջանակում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լուկաշենկոյի կողքին է նստել ու շփվել նրա հետ։

On May 18, the Catholicos of All Armenians Karekin II consecrated the Armenian Church of Saint Gregory the Illuminator in Minsk. This marks the first Armenian church established in Belarus.
Videos and photos published from the event show the presence of Gagik Tsarukyan, leader of the Prosperous Armenia Party, according to Factor.am .
On May 17, the Catholicos also visited a monument in the Belarusian capital commemorating victory in the Great Patriotic War and laid flowers.
Official Yerevan has decided to downgrade diplomatic relations with Minsk following insulting remarks by President Lukashenko about the Armenian people. In response, Armenia recalled its ambassador. Prime Minister Nikol Pashinyan declared that no Armenian official would visit Belarus. Despite this, on May 9 in Moscow, Pashinyan was seen seated next to and interacting with Lukashenko during Victory Day events.