Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի ձեռամբ մայիսի 18–ին տեղի է ունեցել Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու օծումը Մինսկում։ Սա առաջին հայկական եկեղեցին է Բելառուսում։
Հրապարակված տեսանյութերն ու լուսանկարները վկայում են, որ միջոցառմանը ներկա է գտնվել նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը, գրում է Factor.am-ը։
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն Բելառուսի մայրաքաղաքում մայիսի 17-ին այցելել էր Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակին նվիրված հուշարձան և ծաղիկներ խոնարհել։
Պաշտոնական Երևանը որոշում է ընդունել Մինսկի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների մակարդակը նվազեցնելու մասին՝ Լուկաշենկոյի հայ ժողովրդին վիրավորող արտահայտություններից հետո։ Այդ իրադարձություններից հետո Հայաստանի դեսպանը հետ է կանչվել Բելառուսից։ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ոչ մի պաշտոնյա չի այցելի Բելառուս։ Մայիսի 9-ին Մոսկվայում տոնական միջոցառումների շրջանակում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լուկաշենկոյի կողքին է նստել ու շփվել նրա հետ։

19 Май 2025 - 07:55 AMT
18 мая Католикос всех армян Гарегин II совершил чин освящения армянской церкви Святого Григория Просветителя в Минске. Это первая армянская церковь, открытая на территории Беларуси.
Согласно опубликованным видеоматериалам и фотографиям, на церемонии присутствовал также лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, сообщает «Factor.am ».
17 мая Гарегин II также посетил в столице Беларуси мемориал, посвященный победе в Великой Отечественной войне, и возложил цветы.
Официальный Ереван ранее принял решение снизить уровень дипломатических отношений с Минском после оскорбительных высказываний Александра Лукашенко в адрес армянского народа. Вслед за этим Армения отозвала своего посла из Беларуси. Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что ни один армянский чиновник не поедет в Беларусь. Тем не менее 9 мая в Москве Пашинян сидел рядом с Лукашенко и общался с ним во время праздничных мероприятий.