Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական նիստում, անդրադառնալով մայրաքաղաքի տրանսպորտային խնդիրներին, շեշտել է, որ եթե որևէ բան չվերանայվի, «կունանանք այն, ինչ ունեցել ենք մոտ 30 տարի»։ Նրա խոսքով՝ եթե ուզում ենք կյանքում որևէ բան փոխվի, դրա համար նաև համապատասխան միջոցներ են պետք։
«Որոշ չափով բոլորը պետք է մասնակցեն այդ փոփոխությանը, և այո, ժամանակ առ ժամանակ որոշ ծառայությունների վճարներ պետք է վերանայվեն, ինչքան էլ դա հաճելի չէ, բայց, կներեք, 40 տարվա ընթացքում մի անգամ չպե՞տք է վերանայվեն, երբ ամբողջ տրանսպորտային համակարգը փոխվում է։ Կարծում եմ՝ դա շատ տրամաբանական փոփոխություն է»,- ասել է Ավինյանը, հայտնում է Radar.am-ը։
Նա նշել է, որ Երևանում «գազել» չկա, կան բարձրակարգ ավտոբուսներ, որոնք երթևեկում են ամբողջ քաղաքով, և համապատասխան սպասարկման համար կա համապատասխան վճար։
«Մոտավորապես 10-11 տարի առաջ Երևանի քաղաքապետարանն ուզում էր ներդնել նախկին «գազելների» համար։ Եթե որևէ մեկը կարծում է, որ դա նույնպես շատ է, ժողովուրդ ջան, այդ ենթադրություններով կարող ենք վերադառնալ նախկին «գազելների» համակարգին։ Եթե չենք ուզում, որ տրանսպորտի որակը փոխվի, հա, կարող ենք այդպես մաշեցնել մինչև վերջ, որևէ բան չվերանայել, ու այո, կունենանք այն, ինչ ունեցել ենք մոտ 30 տարի»,- նշել է քաղաքապետը։
Նա ընդգծել է, որ իրական փոփոխություններն անհնար են առանց ֆինանսական ներդրումների և քաղաքացիների համատեղ մասնակցության։
Երևանի ավագանին 33 կողմ ձայնով ընդունել է որոշում, ըստ որի մեկ ուղևորության արժեքը փետրվարի 1–ից սահմանվել է 150 դրամ։ Բացի այդ, ներդրվելու են միասնական տոմսային համակարգի փաթեթներ։

На оперативном совещании мэрии Еревана мэр Тигран Авинян затронул проблему городского транспорта, подчеркнув, что без пересмотра ситуации город рискует остаться в условиях, в которых находится уже около 30 лет.
«Если ничего не пересматривать, мы будем иметь то же, что имели почти 30 лет. А если хотим изменений, нужны и соответствующие ресурсы», — сказал Авинян, передает Radar.am .
Он отметил, что все жители должны участвовать в процессе изменений, и, как бы ни было это неприятно, необходимо время от времени пересматривать стоимость некоторых услуг. «Извините, но неужели хотя бы раз за 40 лет не нужно пересматривать тарифы, когда вся транспортная система меняется? Считаю, это логичное изменение», — добавил мэр.
Авинян указал, что в Ереване уже нет «газелей», а по городу курсируют современные автобусы, обслуживание которых требует соответствующей оплаты.
«Примерно 10–11 лет назад мэрия планировала инвестировать в старую систему “газелей”. Если кто-то считает, что нынешний тариф тоже завышен, можно вернуться к той системе. Но если не хотим улучшений, можно довести транспорт до износа, ничего не пересматривать, и тогда всё останется, как было 30 лет назад», — подчеркнул он.
Он добавил, что реальные перемены невозможны без финансовых вложений и совместного участия горожан.
11 февраля совет старейшин Еревана отклонил предложение оппозиции сохранить разовый проездной билет за 100 драмов. С 1 февраля стоимость одного проезда составила 150 драмов, а также вводится единая система билетов. Против повышения выступали бывший мэр Айк Марутян, фракция «Мать Армения» и молодежные движения, призывавшие продолжать платить 100 драмов.