Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Աննիտա Դեմետրիուն, որն այցելել է Հայաստան ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով, և նրա գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 18–ին այցելել են Արագածոտնի մարզ։ Ագարակում կայացած այցի ընթացքում նա հանդիպել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ու մարզի տարբեր համայնքներում բնակություն հաստատած 10 ընտանիքի։
Այս ընտանիքները ստացել են նվիրատվություն՝ ջերմատներ «Իմ քայլը» հիմնադրամի «Տնտեսապես կայուն ընտանիքներ» ծրագրի աջակցությամբ՝ ուղղված իրենց սոցիալ-տնտեսական վերականգնմանն ու ինտեգրմանը։ Պատվիրակությանը ուղեկցել են հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Լենա Նազարյանը, ծրագրի ղեկավար Թագուհի Միրզախանյանը, մարզպետի տեղակալներ Արմեն Գրիգորյանն ու Միլադա Հովհաննիսյանը, ինչպես նաև մարզպետարանի ներկայացուցիչներ։
Դեմետրիուին ներկայացվել են ծրագրի ընթացքն ու արդյունքները։ Նա անձամբ զրուցել է ընտանիքների հետ, լսել նրանց պատմություններն ու այն դժվարությունները, որոնց հանդիպել են տեղահանման հետևանքով։ Աննիտա Դեմետրիուն բարձր է գնահատել նրանց աշխատասիրությունն ու ստեղծարար մոտեցումը։ Նա ընդգծել է, որ լիովին գիտակցում է նրանց բախած փորձությունները և իր խոսքում անկեղծ համերաշխություն և զորակցություն է հայտնել։ Ավելին՝ նա շեշտել է Կիպրոսի կառավարության պատրաստակամությունը շարունակելու նման ծրագրերի աջակցությունը՝ ի նպաստ համայնքների զարգացման։
«Իմ քայլը» հիմնադրամի կողմից իրականացվող այս ծրագիրն ամբողջությամբ ֆինանսավորվում է Կիպրոսի կառավարության դրամաշնորհով։ Այդ միջոցներով 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ից հիմնադրամը կարողացել է կյանքի կոչել նախաձեռնության բոլոր փուլերը՝ սկսած կաթիլային ոռոգմամբ ջերմատների կառուցումից մինչև սերմերի ու սածիլների մատակարարում շահառուներին։
Բացի այդ, կազմակերպվել են տեսական ու գործնական դասընթացներ, տրամադրվել է անհատական խորհրդատվություն՝ ջերմատնային գործունեության արդյունավետ կազմակերպման նպատակով։
Նախաձեռնությունը ներառում է Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված և Արագածոտնի ու Լոռու մարզերում ապրող 20 ընտանիքների, որոնց տրամադրվել են 250 քմ մակերեսով ջերմատներ՝ կայուն գյուղատնտեսական գործունեություն ծավալելու հնարավորություն ընձեռելով։ Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել տեղահանվածների տնտեսական կայունությանը, համայնքային ինտեգրմանը և ՀՀ-ում մշտական բնակության խթանմանը։
Չնայած «Տնտեսապես կայուն ընտանիքներ» ծրագրի ավարտը նախատեսված է մայիսի 31-ին, հիմնադրամը ծրագրում է շարունակել աշխատանքը շահառու ընտանիքների հետ՝ հնարավորության դեպքում տրամադրելով լրացուցիչ աջակցություն և ներգրավելով նրանց այլ կրթական և զարգացման ծրագրերում։

19 Май 2025 - 09:47 AMT
Председатель Палаты представителей Кипра Аннита Деметриу, прибывшая в Армению по приглашению спикера парламента Алена Симоняна, 18 мая с делегацией посетила Арагацотнскую область. В ходе визита в село Агарaк она встретилась с 10 семьями, вынужденно переселенными из Нагорного Карабаха и проживающими в разных населённых пунктах области.
Эти семьи получили в дар теплицы в рамках программы «Экономически устойчивые семьи», реализуемой фондом «Мой шаг» при финансовой поддержке правительства Кипра. Программа направлена на содействие социально-экономическому восстановлению и интеграции. Делегацию сопровождали председатель совета попечителей фонда Лена Назарян, руководитель проекта Тагуи Мирзаханян, заместители губернатора Армeн Григорян и Милада Ованесян, а также другие представители областной администрации.
Деметриу была ознакомлена с ходом реализации программы и достигнутыми результатами. Она лично пообщалась с семьями, выслушала их истории и трудности, с которыми они столкнулись в результате переселения. Она высоко оценила их трудолюбие и творческий подход, подчеркнув своё полное понимание их испытаний и выразив искреннюю солидарность и поддержку. Также она заявила о готовности правительства Кипра и впредь содействовать подобным программам в интересах развития общин.
Программа «Экономически устойчивые семьи» полностью финансируется за счёт гранта правительства Кипра. С 1 ноября 2024 года фонд реализует все этапы проекта — от строительства теплиц с капельным орошением до предоставления семян и саженцев бенефициарам.
Кроме того, были организованы теоретические и практические тренинги, предоставлены индивидуальные консультации для эффективного ведения тепличного хозяйства.
Проект охватывает 20 семей переселенцев, проживающих в областях Арагацотн и Лори. Каждая семья получила теплицу площадью 250 квадратных метров для устойчивой сельскохозяйственной деятельности. Основная цель программы — содействие экономической стабильности переселенцев, их интеграции в местные сообщества и стимулирование постоянного проживания в Армении.
Несмотря на то, что завершение программы намечено на 31 мая, фонд планирует продолжить работу с семьями-бенефициарами, при возможности предоставляя дополнительную поддержку и привлекая их к другим образовательным и развивающим инициативам.