Սինգապուրում տեղի է ունեցել Հայաստանի պատվավոր հյուպատոսության բացման հանդիսավոր արարողությունը, որը հյուրընկալել է մի շարք պաշտոնյաների և հյուրերի:
Այս միջոցառմանը մասնակցություն են ցուցաբերել Սինգապուրում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերոբ Բեջանյանը, ինչպես նաև Սինգապուրի Արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի տնօրինության գլխավոր տնօրեն Հոն Մուն Լոուն, հայտնում է Ինդոնեզիայում Հայաստանի դեսպանությունը։
Հյուպատոսության բացումից հետո Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու բակում անցկացվել է ընդունելություն։ Միջոցառման ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել դեսպան Սերոբ Բեջանյանը, գլխավոր տնօրեն Հոն Մուն Լոունը և ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Թիմ Ջին Չենգը։
Իր ելույթում դեսպան Բեջանյանն ընդգծել է պատվավոր հյուպատոսության ստեղծման կարևորությունը՝ նշելով, որ այն կարող է նպաստել հայ-սինգապուրյան համագործակցության խորացմանը տարբեր ոլորտներում։ Հոն Մուն Լոունը, իր հերթին, խոսել է Սինգապուրում հայ համայնքի պատմական արմատների ու նրանց կողմից արված արժեքավոր ներդրումների մասին։
Պատվավոր հյուպատոս Թիմ Ջին Չենգը՝ շնորհակալություն է հայտնել վստահության համար, ներկայացրել է իր սպասվող ծրագրերն ու նախաձեռնությունները, որոնք նպատակ ունեն զարգացնել Հայաստանի ու Սինգապուրի տնտեսական և գործարար կապերը։
Ընդունելությանը մասնակցություն են ցուցաբերել Սինգապուրում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպաններ, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների անդամներ, պետական մարմինների պաշտոնյաներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ և գործարար շրջանակների անդամներ։
Միջոցառման ընթացքում հնչել են Հայաստանի և Սինգապուրի պետական օրհներգերը, որոնք կատարել է Սինգապուրաբնակ հայ երգչուհի Գայանե Վարդանյանը։
Միջոցառման ավարտին Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու բակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված խաչքարի մոտ դրվել են ծաղիկներ։

В Сингапуре состоялась церемония открытия Почетного консульства Армении, в которой приняли участие официальные лица и гости. В мероприятии участвовали Чрезвычайный и Полномочный Посол Армении в Сингапуре Сероб Бежанян и Генеральный директор департамента Европы МИД Сингапура Хон Мун Лоун, сообщает посольство Армении в Индонезии.
После официальной церемонии во дворе армянской церкви Святого Григора Просветителя состоялся прием. С речами выступили посол Бежанян, директор Хон Мун Лоун и Почетный консул Армении Тим Джин Ченг.
В своей речи посол Бежанян подчеркнул важность создания почетного консульства для углубления армяно-сингапурского сотрудничества в различных отраслях. Хон Мун Лоун, в свою очередь, рассказал об исторических корнях армянской общины в Сингапуре и её ценном вкладе.
Почетный консул Тим Джин Ченг выразил благодарность за оказанное доверие и представил свои планы и инициативы, направленные на развитие экономических и деловых связей между Арменией и Сингапуром.
На приеме присутствовали послы ряда стран, аккредитованные в Сингапуре, представители дипломатического корпуса, государственные служащие, члены армянской общины и представители деловых кругов.
В рамках мероприятия прозвучали гимны Армении и Сингапура в исполнении армянской певицы Гаяне Варданян, проживающей в Сингапуре. Завершилось событие возложением цветов у хачкара, установленного в честь жертв Геноцида армян, расположенного во дворе церкви.