ԱԺ խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը, արձագանքելով ասուլիսում Ռոբերտ Քոչարյանի այն հայտարարությանը, թե Հայաստանում ամենահարուստ մարդը Նիկոլ Փաշինյանն է, անվանել է Ռոբերտ Քոչարյանին «մարդասպան և թալանչի»։
Նա նաև ասել է, որ Քոչարյանի տեղը տեսնում է բանտում, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Նույնիսկ պատերազմից հետո շատ մարդիկ իր դեմքի ջղաձգումները Հանրապետության Հրապարակում տեսնելուց հետո, որոշել են գնալ քվեարկության, որպեսզի հանկարծակի, այդ օտարը, այդ մարդասպանը, այդ կոռումպացված անձնավորությունը, որը ՀՀ խոպան էր եկել իր թայֆայով՝ հանկարծ չվերադառնա ՀՀ»,- ասել է Սիմոնյանը։
Սիմոնյանն ընդգծել է, որ երկրորդ նախագահի կողմից արված այդ հայտարարությունն անհեթեթություն է, քանի որ, ըստ նրա, վարչապետ Փաշինյանն ապրում է բաց ու թափանցիկ կերպով, և հանրությունը հստակ պատկերացում ունի, թե իրականում ով ինչ ունի։
Ըստ Ալեն Սիմոնյանի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի մտածելակերպը, գործելաոճը հայ մարդուն օտար է։
«Ինքը հայ ժողովրդին վերաբերվել է որպես խոպանի տեղ, իրենք եկել են այստեղ փող աշխատելու, մարդ սպանելու, մարդասպաններ են։ Ես համարում եմ, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մարդասպան է, նրա ձեռքերը այրան մեջ են, ինքը թալանչի է»,- հայտարարել է Սիմոնյանը։
Ալեն Սիմոնյանը անորոշ պատասխան է տվել լրագրողի հակադարձմանը որ Նիկոլ Փաշինյանի շարասսյունն էլ հղի կնոջ է վրաերթի ենթարկել և որ նրա իշխանության օրոք է Արցախում մոտ 5 հազար զոհ եղել։
Ռոբերտ Քոչարյանն ասուլիսում ասել է․ «Նիկոլ Փաշինյանին համարում եմ կոռուպցիայի Էյնշտեյն։ ԱՆԻՖ-ը նոր խոսք է կոռուպցիայի գործում։ Հիմա մանկապարտեզների այդ դեպքերը մանկական խաղեր են, և դրանք համեմատելի չեն 65 մլն դոլարի հետ»։

Спикер Национального собрания Армении Ален Симонян, комментируя заявление бывшего президента Роберта Кочаряна на пресс-конференции о том, что «самый богатый человек в Армении — Никол Пашинян», назвал Кочаряна «убийцей и вором».
Симонян также заявил, что, по его мнению, Кочарян должен находиться в тюрьме, сообщает «Panorama.am ».
«Даже после войны, увидев судорожные гримасы его лица на площади Республики, многие приняли решение пойти на выборы, чтобы этот чужак, этот убийца, этот коррумпированный человек, который пришел в Армению со своей шайкой, вдруг не вернулся к власти», — отметил Симонян.
Он подчеркнул, что утверждение второго президента является абсурдным, поскольку, по его словам, премьер-министр Пашинян «живет открыто и прозрачно, и общественность ясно представляет, у кого на самом деле что есть».
По словам Симоняна, стиль мышления и действий Кочаряна чужд армянскому народу.
«Он относился к народу Армении как к гастарбайтерам. Они приехали сюда зарабатывать деньги, убивать людей — это убийцы. Я считаю, что Роберт Кочарян — убийца, его руки в крови, он вор», — заявил Симонян.
На вопрос журналиста о том, что кортеж Пашиняна также сбил беременную женщину, и что при его власти в Арцахе погибло около 5 тысяч человек, Симонян дал расплывчатый ответ.
На пресс-конференции Роберт Кочарян заявил: «Я считаю Никола Пашиняна Эйнштейном коррупции. АНИФ — это новое слово в сфере коррупции. Теперь те скандалы в детских садах — это детские игры, и они не сопоставимы с 65 миллионами долларов».