Մոսկվայի Կունցևոյի շրջանային դատարանը որոշում է կայացրել կալանքի տակ վերցնել բլոգեր Յուրի Ալթունյանին, ով անցնում է ինտերնետում պոռնկագրական բովանդակություն տարածելու քրեական գործով։ Այդ մասին տեղեկացրել են դատարանի մամուլի ծառայությունից, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Կունցևոյի շրջանային դատարանի որոշմամբ բավարարվել է Ալթունյանի հանդեպ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը», — հայտնել են դատարանից։
Ալթունյանի նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՌԴ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «բ» կետի համաձայն՝ ինտերնետի միջոցով պոռնկագրական նյութեր տարածելու մեղադրանքով։
Ինչպես «РИА Новости»-ին տեղեկացրել է իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը, խոսքը վերաբերում է Յուրի Ալթունյանին, որի Instagram-ի էջը նվիրված է կոսմետոլոգիայի և պլաստիկ վիրաբուժության թեմաներին։ Ձերբակալման պահին նրա հետևորդների թիվը կազմել է մոտ երկու միլիոն։
Դատարանում հավելել են նաև, որ դատական նիստը կայացել է փակ ռեժիմով։ Գործի վերաբերյալ այլ մանրամասներ չեն հաղորդվում։

19 Май 2025 - 13:45 AMT
Кунцевский районный суд Москвы принял решение о заключении под стражу блогера Юрия Алтуняна, который стал фигурантом дела о распространении порнографического контента в сети. Об этом сообщили РИА Новости в пресс-службе суда.
«Постановлением Кунцевского районного суда удовлетворено ходатайство следователя об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении Алтунян Ю.Я.», — сказали в суде.
В отношении Алтуняна возбуждено уголовное дело по пункту «б» части третьей статьи 242 Уголовного кодекса Российской Федерации, касающейся распространения порнографии с использованием интернета.
Как пояснил источник, знакомый с ситуацией, речь идет о Юрии Алтуняне, чья страница в Instagram* посвящена вопросам косметологии и пластической хирургии. На момент задержания у блогера было около двух миллионов подписчиков.
В суде также отметили, что слушание дела прошло в закрытом режиме. Дополнительные детали по делу не разглашаются.