ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է, որ չի միանալու «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանի առաջադրմանն ուղղված գործընթացին վարչապետի պաշտոնի համար։
«ՀՀ Ազգային Ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորներս, վերահաստատելով մայիսի 6-ին մեր արտահայտած պատրաստակամությունն առանց նախապայմանների քննարկել վարչապետի թեկնածուի հարցը ու նախաձեռնել վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթաց, որոշում ենք կայացրել չմիանալ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանի և Հակոբ Ասլանյանի ներկայացրած վարչապետի թեկնածու Էդմոն Մարուքյանի առաջադրման գործընթացին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ներկայացվող թեկնածուն իր քաղաքական հետագծով ոչնչով չի տարբերվում գործող կառավարիչներից և նույնչափ կրում է երկրի ծանր իրավիճակի պատասխանատվությունը։
«Այլ կերպ ասած՝ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը դեմ է Նիկոլ Փաշինյանին «Նիկոլ Փաշինյան 2»-ով փոխարինելու գործընթացին, հետեւաբար թեկնածուի հետ հանդիպման անհրաժեշտություն չենք տեսնում։ Այնուամենայնիվ, թեկնածու առաջադրած պատգամավորները մեր որոշման հետ կապված հավելյալ տեղեկություն ստանալու համար կարող են դիմել «Պատիվ ունեմ» խմբակցությանը»,- ասված է հայտարարությունում։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը վարչապետի թեկնածու են առաջադրել Էդմոն Մարուքյանին։ N8anq նախազգուշացրել են, որ չեն միանա որևէ մեկի կողմից նախաձեռնված վարչապետի պաշտոնանկության գործընթացին, եթե ընդդիմադիր պատգամավորները մերժեն իրենց ներկայացրած թեկնածուին։
Մարուքյանը հայտարարել էր, որ այժմ հնարավոր է իրական քայլեր ձեռնարկել վարչապետին անվստահություն հայտնելու ուղղությամբ՝ կոչ անելով ընդդիմադիր խմբակցություններին միանալ գործընթացին։ Նա հանդիպում է առաջարկել «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցություններին։

20 Май 2025 - 07:42 AMT
Фракция «Честь имею» в парламенте Армении официально заявила, что не поддержит выдвижение председателя партии «Просвещенная Армения» Эдмона Марукяна на пост премьер-министра.
«Мы, депутаты Национального собрания Армении от фракции «Честь имею», подтверждая нашу 6 мая готовность без предварительных условий обсудить вопрос кандидатуры премьер-министра и инициировать процесс вотума недоверия, приняли решение не присоединяться к выдвижению кандидатуры Эдмона Марукяна, представленному депутатами НС Овиком Агазаряном и Акопом Асланяном», — говорится в заявлении.
Во фракции отмечают, что по своему политическому прошлому Марукян ничем не отличается от действующих властей и в равной степени несет ответственность за тяжелую ситуацию в стране.
«Иными словами, фракция «Честь имею» выступает против замены Никола Пашиняна на «Никола Пашиняна-2», и потому не видит необходимости во встрече с кандидатом. Тем не менее, депутаты, выдвинувшие кандидатуру, могут обратиться к нашей фракции за дополнительной информацией», — сказано в заявлении.
Напомним, депутаты, вышедшие из фракции «Гражданский договор», Овик Агазарян и Акоп Асланян, выдвинули Марукяна кандидатом в премьер-министры. Они ранее предупреждали, что не поддержат отстранение действующего премьера, если оппозиционные фракции откажутся от предложенной ими кандидатуры.
Марукян ранее заявлял, что сейчас существует реальная возможность запустить процесс недоверия премьеру, и призвал оппозиционные фракции присоединиться. Он предложил провести встречи с фракциями «Армения» и «Честь имею».