Մայիսի 20–ի վաղ առավոտից Հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատակիցները խուզարկություններ են կատարել Երևանի քաղաքապետարանում, ապա՝ ձերբակալություններ իրականացրել։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեից հաստատել են, որ Երևանի քաղաքապետարանում ապացուցողական և այլ վարութային գործողություններն իրականացվում են Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Կաշառք ստանալու մեղադրանքով ձերբակալվել է քաղաքապետարանի 2 պաշտոնատար անձ։ Այլ մանրամասներ դեռևս չենք հայտնում ` նախաքննության շահերից ելնելով»,- նշել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից։
Գործողություներն իրականացվում են Հասարակական կարգի պահպանության ծառայությունում: Նշված ծառայության պետ Արամ Գյուլզադյանը դեռևս փետրվար ամսին է ձերբակալվել՝ կաշառքի գործով, այժմ կալանքի տակ է։ Թե որքանով այս գործը կապ ունի Գյուլզադյանին առնչվող գործի հետ՝ դեռևս պարզ չէ։

Two Yerevan Municipality officials have been arrested on bribery charges following early morning searches conducted by Armenia’s Anti-Corruption Committee on May 20. The operation, part of an ongoing criminal investigation, was confirmed by the committee and reported by Pastinfo.
The Anti-Corruption Committee stated that the searches and other investigative actions at the Municipality are part of a broader criminal case under its jurisdiction. “Two officials have been arrested on charges of accepting bribes. No further details can be disclosed at this stage due to the interests of the preliminary investigation,” the committee said.
The actions are connected to the Department of Public Order Protection. Its head, Aram Gyulzadyan, was previously arrested on bribery charges in February and remains in custody. It is not yet clear whether the current case is linked to the one involving Gyulzadyan.