ՔՊ-ից հեռացված պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը հայտարարել է, որ եթե ընդդիմադիր խմբակցություններն աջակցեին «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանին ու իմպիչմենտը հաջող ավարտ ունենար, Էդմոն Մարուքյանը մեկ տարի ժամկետով դառնալու էր վարչապետ, ու մասնակիորեն իրականանալու էին ընդդիմադիրների 4 տարվա «տվայտանքները, երազանքները»։
«Վարչապետը հեռանում էր, մեկ տարով նշանակվում էր վարչապետ, հիմա այդ մեկ տարվա հնարավորությունը տրվում է»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Աղազարյանը նշել է, որ մեկ տարվա ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը հանգստանալու հնարավորություն էր ստանալու, մինչդեռ ընդդիմադիրներն ու Էդմոն Մարուքյանն ունակ էին կազմելու համախմբված թիմ, որը ներկայանալու էր ընտրողներին հստակ ծրագրերով, և 2028 թվականին ժողովուրդը պետք է ընտրություն կատարեր այդ հիմքով։
«Եվ մենք հնարավորություն կունենայինք նորագույն պատմության մեջ անցկացնելու ամենաարդար ընտրությունները, ինչո՞ւ, որովհետև կա Էդմոն Մարուքյան վարչապետ, կա ՔՊ մեծամասնություն, կա «Հայաստան » ու «Պատիվ ունեմ» դաշինք, կա ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյան… այս ուժերից որևէ մեկը հնարավորություն չէր ունենա այս կամ այն կերպ բացասական ազդեցություն ունենալու ընտրական գործընթացների վրա։ Սա շատ գեղեցիկ հեռանկար էր, որը մենք չունեցանք»,- նշել է ՔՊ-ական նախկին պատգամավորը։
Նրա համոզմամբ՝ ներկայում երկրի համար օրհասական իրավիճակում ընդդիմադիր ուժերը պետք է վերանայեն իրենց դիրքորոշումը և միանան իրենց նախաձեռնությանը, թեև Աղազարյանն ընդգծել է, որ իրենք բացառում են ընդդիմությանն ընդառաջ գնալը։
Բացի այդ, նախկին ՔՊ-ականների կողմից մշակվել է նաև այլընտրանքային ռազմավարություն՝ «պլան Բ», որի բովանդակության մանրամասները առայժմ հրապարակայնացնել չեն ցանկացել։
ՔՊ խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը, հիմնելով ՄԱՍԿ կուսակցությունը, վարչապետի պաշտոնում առաջադրել են «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանին։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է, որ չի միանալու «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանի առաջադրմանն ուղղված գործընթացին վարչապետի պաշտոնի համար։«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը դեմ է Նիկոլ Փաշինյանին «Նիկոլ Փաշինյան 2»-ով փոխարինելու գործընթացին, հետեւաբար թեկնածուի հետ հանդիպման անհրաժեշտություն չենք տեսնում։ Այնուամենայնիվ, թեկնածու առաջադրած պատգամավորները մեր որոշման հետ կապված հավելյալ տեղեկություն ստանալու համար կարող են դիմել «Պատիվ ունեմ» խմբակցությանը»,- ասված է հայտարարությունում։

Former ruling party MP says Marukyan's short-term premiership could have eased four years of political struggle for the opposition.
Hovik Aghazaryan, a lawmaker removed from the ruling Civil Contract party, stated that had the opposition supported Edmon Marukyan, leader of the Bright Armenia party, in an impeachment initiative, Marukyan would have become prime minister for one year. According to Aghazaryan, this could have partially fulfilled the opposition's long-standing aspirations.
“The prime minister would have stepped down, and someone else would be appointed for a year — that opportunity exists now,” he told reporters, as cited by Aysor.am .
Aghazaryan added that this one-year period would have allowed Nikol Pashinyan to rest, while Marukyan and the opposition, capable of forming a cohesive team, would present clear programs to the electorate. In 2028, citizens would then vote based on those programs.
“We would have had a historic opportunity to conduct the fairest elections ever. Why? Because we would have Edmon Marukyan as prime minister, a Civil Contract parliamentary majority, and the Armenia and I Have Honor alliances in parliament, along with Vahagn Hovakimyan as the Central Electoral Commission head. No single actor could have interfered with the electoral process. It was a beautiful prospect we lost,” said the former MP.
He believes that given Armenia’s critical situation, the opposition should reconsider its stance and join the initiative, though he stressed that they would not make overtures to the opposition.
Aghazaryan also revealed that a “Plan B” alternative strategy has been developed, but its contents have not yet been disclosed.
MPs Hovik Aghazaryan and Hakob Aslanyan, who left the Civil Contract faction, have founded the MASK party and nominated Edmon Marukyan for the post of prime minister.
However, the “I Have Honor” parliamentary group has announced it will not support Marukyan’s candidacy, stating it opposes replacing Nikol Pashinyan with “Nikol Pashinyan 2.” The group sees no need to meet with the candidate but notes that nominating MPs can request further clarification.