Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանություն է տվել Քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու օրենքի նախագծին, որով առաջարկվում է տրանսպորտային միջոցների բաղադրիչ մասերի, սարքերի կամ սարքավորումների գողությունը (տրանսպորտային միջոցի դրսի կողմից կատարված) դիտարկել որպես գողության միջին ծանրության հանցանք՝ ոչ մեծ ծանրության հանցանքի փոխարեն։
Խորհրդարանական հանձնաժողովում օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Մկրտչյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա ընդգծել է, որ տրանսպորտային միջոցների բաղադրիչների գողությունների աճը լուրջ խնդիր է ինչպես գլոբալ մակարդակով, այնպես էլ Հայաստանի համար։ Նրա խոսքով՝ խնդիրը պայմանավորված է ինչպես տրանսպորտային միջոցների թվի աճով, այնպես էլ նրանով, որ նման գողությունները հեշտությամբ են կատարվում, իսկ գործող օրենսդրությունը նախատեսում է մեղմ պատժաչափեր՝ համահունչ ոչ մեծ ծանրության հանցագործություններին։
Ներկայիս օրենսդրության համաձայն՝ եթե կատարված գողությունը չի համապատասխանում Քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի որակյալ հատկանիշներին, ապա հանցագործությունը պատժվում է տուգանքով՝ առավելագույնը քսանապատիկի չափով, կամ սահմանվում է հանրային աշխատանք՝ 80-150 ժամ տևողությամբ, կամ սահմանափակվում է ազատությունը՝ առավելագույնը 2 տարի ժամկետով, կամ կիրառվում է կարճաժամկետ ազատազրկում՝ մինչև երկու ամիս, կամ ազատազրկում՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով։ Դատական պրակտիկայում, հաշվի առնելով հանցանքի ոչ մեծ ծանրության բնույթը, դատարանները հազվադեպ են կիրառում կալանավորումը որպես խափանման միջոց, իսկ նշանակվող պատիժները համաչափ են համարվում այդ հանգամանքին։
Մկրտչյանը նշել է, որ հանդիպում են դեպքեր, երբ մեղադրյալը, գտնվելով ազատության մեջ, շարունակում է հակաիրավական վարքագիծ դրսևորել և կրկին կատարել գողություններ տրանսպորտային միջոցներից։
«Նախագծով նախատեսվում է տրանսպորտային միջոցների բաղադրիչ մասերի, սարքերի կամ սարքավորումների գողությունը (տրանսպորտային միջոցի դրսի կողմից կատարված) դիտարկել որպես գողության հանցակազմի 2-րդ մաս, որի պարագայում այն կդիտարկվի որպես միջին ծանրության հանցանք՝ ոչ մեծ ծանրության հանցանքի փոխարեն, եւ օրենքի նախագիծն ընդունվելուց հետո հանցանք կատարած անձը կպատժվի տուգանքով՝ քսանապատիկից հիսնապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով՝ հարյուր հիսունից երկու հարյուր յոթանասուն ժամ տեւողությամբ, կամ ազատության սահմանափակմամբ՝ մեկից երեք տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ երկուսից հինգ տարի ժամկետով: Միաժամանակ, օրենքի նախագծի ընդունումից հետո դատական պրակտիկայում առավել մեծ հնարավորություններ կստեղծվեն նշված հանցատեսակի քննության ընթացքում նոր հանցագործություններ կատարելը կանխելու նպատակով կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար»,- մանրամասնել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալը։
Հանձնաժողովը հավանություն է տվել օրինագծին և առաջարկել է Ազգային ժողովի խորհրդին այն ներառել առաջիկա լիագումար նիստերի օրակարգում։

20 Май 2025 - 11:52 AMT
Постоянная комиссия Национального собрания Армении по государственно-правовым вопросам одобрила проект закона о внесении изменений в Уголовный кодекс, которым предлагается считать кражу составных частей, устройств или оборудования транспортных средств (осуществляемую снаружи автомобиля) преступлением средней тяжести вместо преступления небольшой тяжести.
Проект закона был представлен в парламентской комиссии заместителем министра внутренних дел Армении Арменом Мкртчяном, сообщает «Арменпресс».
Мкртчян отметил, что рост числа подобных краж является серьёзной проблемой как в международном, так и в армянском контексте. По его словам, это связано как с увеличением количества автомобилей, так и с тем, что такие кражи совершаются довольно легко, а действующее законодательство предусматривает мягкие меры наказания, соответствующие преступлениям небольшой тяжести.
Согласно действующему законодательству, если кража не подпадает под квалифицирующие признаки, предусмотренные статьёй 254 Уголовного кодекса, она наказывается штрафом в размере до двадцатикратного минимального размера, общественными работами от 80 до 150 часов, ограничением свободы сроком до двух лет, краткосрочным арестом до двух месяцев или лишением свободы на срок до двух лет. В судебной практике из-за классификации этих преступлений как преступлений небольшой тяжести редко применяется мера пресечения в виде ареста, а наказания считаются соразмерными характеру преступления.
Мкртчян также подчеркнул, что бывают случаи, когда обвиняемые, находясь на свободе, продолжают противоправное поведение и совершают повторные кражи из транспортных средств.
Проектом закона предлагается считать кражу деталей, устройств или оборудования транспортных средств (выполненную снаружи) преступлением по части 2 состава кражи, то есть средней тяжести. После принятия закона, такие преступления будут наказываться штрафом от двадцатикратного до пятидесятикратного размера, общественными работами продолжительностью от 150 до 270 часов, ограничением свободы от одного до трёх лет, краткосрочным арестом от одного до двух месяцев или лишением свободы на срок от двух до пяти лет. Одновременно в судебной практике появятся дополнительные основания для применения ареста как меры пресечения с целью предотвращения новых правонарушений.
Комиссия одобрила проект и предложила включить его в повестку ближайших пленарных заседаний Национального собрания.