Երևանի ավագանու նիստում Պեդրո Զարոկյանը քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանից հետաքրքրվել է, թե ինչու է նա լրագրողին հայտարարել, թե իր նկատմամբ ԱՆԻՖ-ի դեպքով չի կարող գործ հարուցվել։
«Ուզում եմ հասկանալ, թե այդ ինքնավստահությունը ձեր մոտ որտեղի՞ց է գալիս։ Արդյո՞ք այն փաստը, որ իրավապահ մարմինների հարազատներին աշխատանք էիք բաժանել ԱՆԻՖ-ում, և լուրեր կան, որ քաղաքապետարանում գլխավոր դատախազի ընտանիքի անդամներից մեկին եք աշխատանք տվել, նաև՝ այլ իրավապահ մարմինների ղեկավարների հարազատներին», հայտնում է Panorama.am-ը։
Ի պատասխան՝ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ իր ինքնավստահությունն ունի հստակ պատճառ՝ վերջին յոթ տարիներին «իր որևէ գործողություն չէր կարող հանգեցնել նմանատիպ քննության իր նկատմամբ»։
Հայտնելով որ կասկած չունի, որ մտածված ձևերով է ԱՆԻՖ-ի գումարները փոշիացրել՝ Զարոկյանն ասել է, թե միգուցե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ մտերմությունն է Ավինյանին նման վստահություն ներշնչում, քանի որ իրավապահները միայն իշխանություններին են ծառայում՝ հիշեցնելով, որ հանրային գործիչ Արթուր Չախոյանին ծեծի ենթարկելուց հետո ոստիկանություն են բերման ենթարկում տուժողին, իսկ բռնության հեղինակ թաղապետին թողնում են պաշտոնավարի։
ԱՆԻՖ-ի աշխատակիցների կողմից ենթադրյալ չարաշահումներ թույլ տալու վերաբերյալ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչության վարույթում գտնվող քննության շրջանակներում քննվում են ԱՆԻՖ-ի աշխատակիցների կողմից բարձր աշխատավարձ և պարգևավճար ստանալու, առերևույթ չարաշահումներ թույլ տալու դրվագները:Դատախազը դրական է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք նախկին կամ ներկա պաշտոնյաներ հարցաքննվե՞լ են այս գործի շրջանակում:
Գլխավոր դատախազը մատնանշել է մի շարք ընկերություններ, որոնց հետ համագործակցության ընթացքում կարող են տեղի ունեցած լինել չարաշահումներ։ Այդ կազմակերպությունների թվում են՝ Fly Arna, Global Connect, «Մասդար», Apaga Projects և մի շարք այլ ընկերություններ։

Во время заседания ереванского совета старейшин Педро Зарокян обратился к мэру Тиграну Авиняну с вопросом, почему он ранее заявил журналисту, что по делу АНИФ против него не может быть возбуждено уголовное дело.
«Хочу понять, откуда у вас такая уверенность. Не связано ли это с тем, что вы устраивали на работу в АНИФ родственников сотрудников правоохранительных органов? Также ходят слухи, что в мэрии работает родственник генерального прокурора, а также родные других высокопоставленных силовиков», — сообщил «Panorama.am ».
В ответ Авинян заявил, что его уверенность имеет под собой основания, поскольку за последние семь лет ни одно его действие не могло привести к расследованию против него.
Зарокян выразил мнение, что столь высокая уверенность Авиняна, возможно, объясняется его близостью с премьер-министром Николом Пашиняном, ведь, по его словам, правоохранительные органы обслуживают только действующую власть. Он напомнил о случае с Артуром Чахояном, когда после избиения общественного деятеля полиция задержала пострадавшего, а обвиняемый в насилии глава района остался на должности.
Следственный комитет Армении в рамках дела о предполагаемых злоупотреблениях в АНИФ расследует факты выдачи завышенных зарплат и премий сотрудникам. Генпрокурор подтвердил, что в рамках дела допрашивали как действующих, так и бывших должностных лиц. Указаны компании, с которыми могли быть связаны нарушения: Fly Arna, Global Connect, «Масдар», Apaga Projects и другие.