Հունիս ամսին նախատեսվում է մեկնարկել ավտոբուսային գծերի ընդլայնման խոշոր ծրագիր, որը ընդգրկում է Մաշտոցի պողոտայից մինչև Իսակովի պողոտա ձգվող հատվածը։ Երևանի ավագանու մայիսի 20-ի նիստում այս մասին տեղեկացրել է քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության ղեկավար Վազգեն Հարությունյանը՝ ներկայացնելով սպասվող երթևեկային փոփոխությունները։
«Երթևեկության մասով փոփոխություններն ահռելի են և առնչվելու են գրեթե ամբողջ Փոքր Կենտրոնին»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Վազգեն Հարությունյանը հավելել է, որ Սարյան փողոցում նախատեսվում է սահմանել միակողմանի երթևեկություն, իսկ հակառակ ուղղությունը կանցնի Մաշտոցի պողոտայով։ Այդ նպատակով Մաշտոցում ձախ գոտիները փակվելու են՝ ուղիղ երթևեկությունը ապահովելու համար։
Նա նշել է, որ ավտոբուսների համար նախատեսված գծերից մեկը՝ Մոսկովյան փողոցի որոշ հատվածում, արդեն կահավորվել է, ինչի շնորհիվ այժմ ավտոբուսները կարող են Խանջյանից շարժվել դեպի Մոսկովյան, այնուհետև հասնել Աբովյան փողոց։
«Ինչ վերաբերում է կարմիր գծերին, տեղեկացնեմ, որ ծածկույթն ընդլայնվել է մի շարք հատվածներում, մասնավորապես՝ Հին Երևանցու փողոցում արդեն իսկ իրականացվում է հսկողություն»,- ասել է նա՝ տեղեկացնելով, որ ներկայումս լուսավորության ցանցի վերազինման հետ կապված աշխատանքներ են իրականացվում նաև Խորենացու փողոցում։
Ավտոբուսային նոր երթուղին նախատեսվում է, որ Մաշտոցից կանցնի Խորենացու փողոց, այնուհետև Իտալիայի և Բեյրութի փողոցներով կհասնի Արգիշտիի փողոց, որտեղից կամրջով կմիանա Իսակովի պողոտային։
«Ունենք նախագիծ, որով նախատեսվում է փոքր Կենտրոնում մի շարք հատվածներում երթևեկությունը ընդհանուր դադարեցնել: Գաղափարի հիմքում այն է, որ փոքր Կենտրոնը մատչելի լինի և նախատեսված լինի հետիոտնի համար: Դա ներառում է Աբովյան փողոցի մի հատված, մասնավորապես՝ Հյուսիսային պողոտայից սկսած դեպի Հանրապետության հրապարակ, Նալբանդյան փողոցում նման մի հատված, որտեղ կարգելվի երթևեկությունը, նաև Հանրապետության հրապարակի մի մասում, որը միտված է բացառապես հետիոտնի համար, որտեղ երթևեկությունը կլինի սահմանափակ»,- ասել է նա։
Պաշտոնյան հավելել է, որ Արաբկիր վարչական շրջանում ևս Կոմիտասի պողոտայում մեկ ուղղությամբ նախատեսվում է ավտոբուսային գիծ ներդնել։

21 Май 2025 - 07:23 AMT
В июне в Ереване планируется запустить крупный проект по расширению автобусных полос, охватывающий участок от проспекта Маштоца до проспекта Исакова. Об этом 20 мая на заседании Совета старейшин сообщил начальник управления транспорта мэрии Вазген Арутюнян.
«Изменения в схеме движения будут масштабными и затронут практически весь Малый Центр», — заявил он, передает 1lurer.am .
Согласно плану, улица Сарьяна станет односторонней, а движение в противоположном направлении будет направлено по проспекту Маштоца. С этой целью на Маштоце будут закрыты левые полосы для обеспечения прямого движения.
Арутюнян добавил, что одна из автобусных полос на участке улицы Московян уже оборудована, благодаря чему автобусы теперь могут двигаться с улицы Ханджяна через Московян и далее на улицу Абовяна.
«Что касается красных полос, то их покрытие расширено во многих зонах», — сказал он, добавив, что на улице Хоренаци также проводятся работы по модернизации системы освещения.
Новый автобусный маршрут планируется провести от Маштоца по Хоренаци, далее по улицам Италии и Бейрута до улицы Аргишти, откуда через мост он соединится с проспектом Исакова.
«У нас есть проект, согласно которому на ряде участков Малого Центра движение будет полностью запрещено. Цель — сделать его доступным и удобным для пешеходов», — отметил Арутюнян. В частности, это касается части улицы Абовяна — от Северного проспекта до площади Республики, участка улицы Налбандяна, а также части площади Республики, где движение будет ограничено исключительно для пешеходов.
Кроме того, в административном районе Арабкир на проспекте Комитаса также планируется внедрить одностороннюю автобусную полосу.