ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի երևանյան այցին ընդառաջ՝ որոշ խմբեր մայրաքաղաքում կազմակերպել են բողոքի ակցիաներ, որոնց ընթացքում Երևանի որոշ հատվածներում փակցվել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի դիմանկարով պաստառներ։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության մամլո քարտուղար Նարեկ Սարգսյանը հայտնել է, որ ոստիկանները հեռացրել են փակցված պաստառները և վերացրել են իրավախախտումը։ ՆԳՆ ոստիկանության կողմից իրականացվում է վարչարարություն, հայտնում է Արմենպրեսը։
Երևանում հայտնվել էին մի քանի հակապուտինյան պաստառներ՝ Ռուսաստանի դեսպանատան շենքի մոտ և «Կիևյան կամրջի» վրա։ Արման Բաբաջանյանը օդանավակայանի ճանապարհին «Պուտինը մարդասպան է» գրությամբ մեծ պաստառ էր պարզել և հայտնել այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում։
Համացանցում լայն տարածում են ստացել հակառուսական պաստառներով կադրեր,որի հեղինակները պնդում են, թե այդպես դիմավորել են ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին, մինչդեռ, պարզվել է, որ Լավրովը դեռ չէր ժամանել ու նման պաստառներով իրականում դիմավորել են Իրանից ժամանած պատվիրակությանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հրավերով մայիսի 20-ին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Իրանի պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարար, բրիգադի գեներալ Ազիզ Նասիրզադեի գլխավորած պատվիրակությունը։
«Փաստինֆոն» դիմել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակին՝ պարզելու՝ արդյոք Սերգեյ Լավրովն արդեն ժամանել է։
Խոսնակը պատասխանել է. «Այդ հարցով կարող եք կապ հաստատել ՌԴ դեսպանության հետ: Ժամանման լուսաբանումը ՌԴ դեսպանության տիրույթ է»:

21 Май 2025 - 07:27 AMT
Перед визитом министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Ереван, в столице Армении прошли акции протеста. В их рамках в некоторых районах города были размещены плакаты с изображением президента России Владимира Путина.
Пресс-секретарь Министерства внутренних дел Армении Нарек Саргсян сообщил, что полиция сняла плакаты и устранила правонарушение. Как передаёт «Арменпресс», полиция проводит административные мероприятия.
Часть антипутинских плакатов была размещена у здания посольства России, а также на Киевском мосту. Арман Бабаджанян на дороге к аэропорту развернул большой баннер с надписью «Путин — убийца» и сообщил об этом на своей странице в Facebook.
Фотографии плакатов широко распространились в интернете. Организаторы утверждали, что таким образом они «встречали» Лаврова. Однако, как сообщает «Пастинфо», на тот момент Лавров ещё не прибыл в Армению, и баннеры фактически увидела прибывшая из Ирана делегация.
20 мая по приглашению министра обороны Армении Сурена Папикяна с официальным визитом в страну прибыла делегация во главе с министром обороны и поддержки Вооружённых сил Ирана, бригадным генералом Азизом Насирзаде.
«Пастинфо» обратилось в пресс-службу Министерства иностранных дел Армении, чтобы уточнить, прибыл ли Лавров. Представитель пресс-службы ответил: «По этому вопросу можете обратиться в посольство РФ. Информация о прибытии находится в их ведении».