Հասարակական գործիչ, ռեժիսոր Հովհաննես Իշխանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ՄԱԿ-ի 98 երկիր առաջարկություն է ներկայացրել Հայաստանին՝ Մարդու իրավունքները հարգելու համար։
Նա նշել է, որ առաջարկությունները հիմնված են եղել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության զեկույցների վրա, և Հայաստանը մինչև 2025թ սեպտեմբեր պիտի ասի՝ կատարում է այդ առաջարկությունները, թե ոչ։
Առաջարկությունների մի մասն արվել է ՀայաՔվեի և չորս կազմակերպությունների կոալիցիայի կողմից, որոնք են Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեն, Քաղաքական իրավունքների հայկական կենտրոնը, «Արդյունավետ կառավարություն» հիմնադրամը, «Ակն ընդ ական» վավերագրողների համայնքը։
«Մամուլի ասուլիսին մանրամասներ ներկայացրինք․ մասնավորապես, թե ինչպես է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցում բացակայում վերջին հինգ տարվա Հայաստանում ճչացող իրավունքների ոնտահարումները։
Թե ինչպես է Հայաստանը խուսափում, շրջանցում խոսելուց, որ հենց Ադրբեջանն է էթնիկ զտման ենթարկել հայերին Արցախից։
Ներկայացրինք, թե մեր զեկույցներում, որ իրավախախտումներին ենք անդրադարձել, և հետագա անելիքների մասին խոսեցինք, և թե ինչ առաջարկություններ են տվել երկրները։
Հայաստանի բոլոր կորուստները զուգորդվել են մարդու իրավունքների ոտնահարումներով։ Եթե պետությունը կատարեր իր պոզիտիվ պարտականությունը՝ հարգեր և պաշտպաներ մարդու իրավունքները, չէին կարող լինել կորուստները»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ներկայացված առաջարկությունները վերաբերում են քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքներին՝ ընդգրկելով մի շարք երկրներ։
«Ավստրալիա – առաջարկել է վերանայել 2021 թվականի քաղաքացիական օրենսգիրքը՝ վերացնելով վիրավորանքի և զրպարտության համար սահմանված անհամաչափ տուգանքները, ինչպես նաև կրճատել երկարատև կալանքի կիրառումը։
Ավստրիա – առաջարկել է վերացնել իրավապահ համակարգում առկա խնդիրները, մասնավորապես խոշտանգումների դեպքերը և արդարադատության սահմանափակ հասանելիությունը՝ բարելավելով մարդու իրավունքների պաշտպանությունը։
Բանգլադեշ – կոչ է արել ապահովել խոշտանգումների դեպքերի օպերատիվ ու անկողմնակալ քննությունը։
Բելգիա – առաջարկել է զարգացնել իրավապահ մարմինների կարողությունները՝ մարդու իրավունքների պաշտպանների դեմ ուղղված խախտումները քննության առնելու հարցում։
Բրազիլիա – հորդորել է խստացնել պատասխանատվությունը խոշտանգումների, վատ վերաբերմունքի և անհամաչափ ուժի կիրառման դեպքերում։
Կամբոջիա – ընդգծել է օրենքի գերակայության ու դատական անկախության ամրապնդման անհրաժեշտությունը։
Կոլումբիա և Կոստա Ռիկա – ուշադրություն են հրավիրել խաղաղ հավաքների իրավունքի պաշտպանության վրա՝ հատկապես իրավապաշտպանների համար։
Էստոնիա և Ֆինլանդիա – առաջարկել են կանխել հանրային մասնակցության դեմ ուղղված ռազմավարական դատական հայցերը, որոնք խոչընդոտում են լրագրողների ու ակտիվիստների աշխատանքը։
Գերմանիա – առաջարկել է բարելավել դատական համակարգը, ապահովել դատավորների անկախ ընտրություն և պաշտպանել խոսքի ազատությունը։
Լատվիա – հորդորել է ստեղծել ապահով միջավայր լրագրողների ու լրատվամիջոցների աշխատողների համար՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Լիտվա – առաջարկել է խրախուսել միավորման ազատությունը՝ զերծ վախի ու հաշվեհարդարի սպառնալիքից։
Չիլի – շեշտել է դատարանների գերծանրաբեռնվածության հաղթահարման անհրաժեշտությունը՝ արդարադատության մատչելիությունն ապահովելու համար։
Նորվեգիա – առաջարկել է անմիջապես և արդյունավետ քննություն անցկացնել իրավապաշտպանների դեմ հարձակումների վերաբերյալ՝ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով։
Լեհաստան – հորդորել է բացահայտել ու պատժել իրավապահների կողմից իրականացվող չարաշահումները՝ միաժամանակ բարձրացնելով նրանց իրազեկվածությունը մարդու իրավունքների հարցերում։
Ռումինիա – կոչ է արել ընդլայնել մարդու իրավունքների պաշտպանների պաշտպանությունը և ստեղծել անվտանգ միջավայր քաղաքացիական հասարակության համար։
Այս միջազգային դիտարկումները վկայում են այն մասին, որ մարդու իրավունքների ոլորտում Հայաստանն ունի լուրջ բարելավման անհրաժեշտություն»,–ասվում է գրառման մեջ։

21 Май 2025 - 08:51 AMT
Общественный деятель и режиссёр Ованнес Ишханян сообщил на своей странице в Facebook, что 98 государств – членов ООН представили Армении рекомендации, касающиеся соблюдения прав человека.
Он отметил, что предложения основаны на докладах армянских организаций гражданского общества. До сентября 2025 года Армения должна официально заявить, согласна ли она выполнить эти рекомендации.
Часть предложений была выработана коалицией «Айакве» и четырьмя организациями: Хельсинкским комитетом Армении, Армянским центром политических прав, Фондом «Эффективное управление» и сообществом документалистов «Око за око».
«На пресс-конференции мы представили подробности, в том числе, как в отчёте Омбудсмена Армении отсутствуют упоминания о вопиющих нарушениях прав человека за последние пять лет. Также рассказали, как Армения избегает прямых заявлений о том, что именно Азербайджан провёл этническую чистку армян в Арцахе. Мы представили, какие именно правонарушения отражены в наших отчётах, что планируем делать далее и какие рекомендации дали страны.
Все потери Армении сопровождались нарушениями прав человека. Если бы государство исполнило свои позитивные обязательства по защите прав, этих потерь не было бы», — говорится в записи.
Предложения касаются гражданских и политических прав и поступили от ряда стран:
• Австралия – предложила пересмотреть Гражданский кодекс 2021 года, отменить непропорциональные штрафы за клевету и ограничить длительное заключение.
• Австрия – указала на необходимость устранения проблем в правоохранительных органах, включая случаи пыток и ограниченный доступ к правосудию.
• Бангладеш – призвала к оперативному и беспристрастному расследованию фактов пыток.
• Бельгия – предложила усилить потенциал правоохранителей в расследовании нарушений прав защитников прав человека.
• Бразилия – призвала ужесточить ответственность за пытки, плохое обращение и чрезмерное применение силы.
• Камбоджа – подчеркнула важность верховенства закона и независимости судебной власти.
• Колумбия и Коста-Рика – обратили внимание на необходимость защиты права на мирные собрания, особенно для правозащитников.
• Эстония и Финляндия – посоветовали предотвратить стратегические иски, мешающие работе журналистов и активистов.
• Германия – рекомендовала усилить независимость судебной системы и защитить свободу слова.
• Латвия – призвала создать безопасную среду для журналистов и работников СМИ, соответствующую международным стандартам.
• Литва – предложила поощрять свободу объединений без угроз и репрессий.
• Чили – подчеркнула необходимость борьбы с перегрузкой судов ради обеспечения доступа к правосудию.
• Норвегия – потребовала немедленного и эффективного расследования нападений на правозащитников с привлечением виновных к ответственности.
• Польша – призвала выявлять и наказывать злоупотребления со стороны полиции, одновременно повышая осведомлённость сотрудников о правах человека.
• Румыния – настоятельно рекомендовала расширить защиту правозащитников и создать безопасную среду для гражданского общества.
Эти международные оценки подтверждают: Армении необходимы серьёзные улучшения в сфере прав человека.