Գերմանիայից ընտրված Եվրախորհրդարանի պատգամավոր և Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահ Սերգեյ Լագոդինսկին կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի կառավարությունը հանձնառու է Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելուն և հույս է հայտնել, որ նույն ճանապարհով կգնա նաև Ադրբեջանը, և կոնֆլիկտը կհանգուցալուծվի խաղաղ ճանապարհով։Նա այդ մասին ասել է Արմենպրեսին տված հարցազրույցում։
«ՀՀ իշխանություններն արդեն բավականին քայլեր են կատարել, հիմա անհրաժեշտ են քայլեր նաև մյուս կողմից»,–ասել է նա։
Պատգամավորը նշել է, որ տեղյակ է պատմության ընթացքում գոյություն ունեցած վիրավորվածության մասին երկու կողմերից։
«Անցած տասնամյակների ընթացքում երբեմն Հայաստանը՝ իր դաշնակիցների կամ նախկին դաշնակիցների հետ, առավելություն է ունեցել այս հակամարտությունում։ Բայց այս կառավարության ձեռնարկած նախաձեռնությունները հասնում են այն սահմաններին, որից այն կողմ ժողովրդավարությունը հազվադեպ է պատրաստ առաջ գնալ՝ հանուն խաղաղության։ Մենք պետք է սա գնահատենք և աջակցենք այս գործընթացին։ Հուսով ենք՝ նաև մեր ադրբեջանցի գործընկերները քայլեր կձեռնարկեն, որպեսզի այս հակամարտությունը հանգուցալուծվի խաղաղ ճանապարհով։ Ես իսկապես մեծ հույս ունեմ, որ երկու կողմերն էլ կմոտիվացվեն այդ ուղղությամբ։ Վարչապետ Փաշինյանի և նրա թիմի կողմից ընդունված որոշումները չափազանց խիզախ ու հեռանկարային են։ Նրանք գիտակցել են, որ խաղաղություն հնարավոր է միայն ցավոտ, բայց անհրաժեշտ քայլերի միջոցով։ Նրանք արդեն բավականին քայլեր են կատարել, հիմա անհրաժեշտ են քայլեր նաև մյուս կողմից»,–ասել է Լագոդինսկին։
Նա նաև պատասխանել է, որ այն հարցին, թե ինչպիսի՞ դեր կարող է ստանձնել Եվրամիությունը Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության խթանման հարցում։
«Ես միշտ ասել եմ, և իմ հանձնաժողովի գործընկերները նույնպես ասում են, որ մենք պետք է խրախուսենք այս գործընթացը, քանի որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կարգավորումը կազդի ոչ միայն ներկա ռազմավարական իրավիճակի վրա, այլ նաև կդիպչի երկու երկրների միջև եղած շատ ցավոտ ու տրավմատիկ պատմությանը։ Ես կարծում եմ, որ հնարավոր է նոր ընդհանուր հենք գտնել ներկայիս իրավիճակում։ Իմ թուրք գործընկերների հետ ունեցած զրույցներից գիտեմ, որ նրանք հետաքրքրված են այս ճանապարհով առաջ շարժվելու հարցում։
Հուսով եմ, որ մեր գործընկերները Բաքվում նույնպես դրական ազդակներ կտան Անկարային, որովհետև սա բոլորի և հատկապես Եվրամիության շահերից է բխում, եթե ի վերջո բացվի Հայաստանի սահմանը և դառնա հասանելի։ Սա ռազմավարական ուղղություն է։ Մեր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ նույնպես հեշտ չեն։ Անկարայում իմ գործընկերները գիտեն, որ ես միշտ բաց եմ արտահայտվել այնտեղ առկա ժողովրդավարության պակասի վերաբերյալ։
Ներկայում Ստամբուլի քաղաքապետ Իմամօղլուի գլխավորած ընդդիմադիր կուսակցությունը ենթակա է հսկայական ավտորիտար ճնշման՝ ինչպես երբևէ չի եղել, միաժամանակ ընթանում է հարաբերական կարգավորման գործընթաց քրդական հարցի շուրջ։ Այս հարցը Թուրքիայում շատ խորը վերք ու տրավմա է։ Ես դրան նայում եմ դրական տեսանկյունից և կարծում եմ՝ հիմա կարող ենք ունենալ հնարավորություն՝ կարգավորելու հարաբերությունները կամ առնվազն բացելու սահմանը Հայաստանի և Թուրքիայի միջև։ Դա անհրաժեշտ է աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից և կուժեղացնի Եվրամիության և Հայաստանի հարաբերությունները»,–ասել է նա։

Sergey Lagodinsky, a Member of the European Parliament from Germany and co-chair of the Euronest Parliamentary Assembly, stated in an interview with Armenpress that the Armenian government is committed to achieving peace in the South Caucasus. He expressed hope that Azerbaijan would take similar steps to resolve the conflict peacefully.
“Armenia has already taken substantial steps. Now we need action from the other side as well,” Lagodinsky said.
He acknowledged the historical grievances on both sides and added, “At times in past decades, Armenia, with or through its allies, held the upper hand in this conflict. However, the initiatives undertaken by this government have reached a threshold rarely seen in democracies in pursuit of peace. We must recognize and support this. We hope our Azerbaijani partners will also act to ensure peaceful resolution. I strongly believe both sides can be motivated toward this path.”
He described decisions made by Prime Minister Pashinyan and his team as courageous and forward-looking. “They understand that peace is possible only through painful but necessary actions. Armenia has done a lot—now steps are needed from Azerbaijan,” he added.
Lagodinsky also addressed the European Union's potential role in facilitating dialogue between Armenia and Turkey.
“I’ve always maintained, and my committee colleagues agree, that we must encourage this process. A resolution between Armenia and Turkey will not only affect today’s strategic landscape but also address a deeply painful and traumatic shared history. I believe it’s possible to find a new common ground in the current context. From discussions with Turkish colleagues, I know they are interested in moving forward.”
He emphasized that Ankara should receive positive signals from Baku, stating, “This is in everyone’s interest, especially the EU’s, if Armenia’s border is opened. Strategically, this is essential. Our relationship with Turkey isn’t simple. In Ankara, they know I’ve always been outspoken about democratic deficits there.”
Lagodinsky cited authoritarian pressure on Istanbul’s opposition-led city administration and a fragile reconciliation process over the Kurdish issue. “This issue is deeply traumatic for Turkey. I view current developments positively and believe we may now have a chance to normalize ties or at least open the Armenia-Turkey border. This would be geopolitically crucial and strengthen EU-Armenia relations.”
Prime Minister Nikol Pashinyan has repeatedly stated that the draft peace agreement between Armenia and Azerbaijan is finalized and awaits signing. On March 13, Armenia’s Foreign Ministry confirmed it accepted Azerbaijan’s proposals on the last two unagreed articles and declared readiness to discuss the agreement’s signing details. However, Baku introduced new preconditions and claimed it is premature to discuss the timing of a meeting.