Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության շենքում մեկնարկել է Արարատ Միրզոյանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի առանձնազրույցը, հայտնում է Արմենպրեսը։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը երկօրյա աշխատանքային այցով ժամանել է Երևան մայիսի 20-ին։
«Եվրադաշինքի» անդամներ Արման Բաբաջանյանը, Տիգրան Խզմալյանը, Արթուր Սաքունցը և նրանց ավելի քան տասը կողմնակիցներ «հակառուսական» բողոքի գործողություն են իրականցնում Արտաքին գործերի նախարարության շենքի դիմաց, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ոստիկանությունը հորդորել է մասնակիցներին տեղափոխել ակցիան ԱԳՆ շենքին հակադիր մայթ՝ բացատրելով, որ ներկայիս վայրը նպատակահարմար չեն համարում ծառայության նկատառումներից ելնելով։
«Ինչո՞ւ չպետք է այստեղ անցիա անենք»,- հարցրել է Բաբաջանյանը։
Ոստիկանները արձագանքել են, որ գործող վայրում ակցիայի անցկացումը նպատակահարմար չեն գտել՝ ծառայության շահերից ելնելով։
«Մենք ասում ենք՝ ձեր խաղաղ ակցիան անցկացրեք դիմացի մայթին։ Էլ չենք խոսում»,- դիմելով Բաբաջանյանին՝ ասել է ոստիկանը։
Ի պատասխան, Բաբաջանյանն ընդգծել է. «Ձեր շահերից չի բխում մեզ հետ խոսել այս տոնով, գալ ու այս տեսական վերջնագրեր ներկայացնել»։
Մեկ այլ ոստիկան հավելել է, որ տեղի է ունենում արարողակարգային միջոցառում, և իրենք պահպանում են հասարակական կարգը՝ դիմելով մասնակիցներին անցնել մյուս մայթը։
«Քաղաքական իշխանության հրահանգով… ռուսները ձեզ հրահանգել են, որպեեսզի գաք այստեղ ու այս 10-15 հոգանոց խաղաղ ակցիան խանգարեք»,- հայտարարել է Բաբաջանյանը՝ դիմելով ոստիկաններին։
Չնայած սկզբնական մերժմանը՝ եվրաակտիվիստները որոշ ժամանակ անց տեղափոխվել են ԱԳՆ շենքի դիմացի մայթ։
Մայիսի 21-ին Լավրովը նախատեսում է հանդիպումներ ունենալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։
Մայիսի 20–ին սոցցանցերում լայնորեն տարածվել են լուսանկարներ, որտեղ հակապուտինյան բովանդակությամբ պաստառներ են երևում, իսկ այդ պատկերների հեղինակները պնդել են, թե դրանք ցուցադրվել են ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի այցին ընդռաջա։ Սակայն, ըստ որոշ տեղեկությունների, պարզվել է, որ Լավրովը դեռ չի ժամանել, իսկ այդ պաստառները փաստացի ներկայացվել են Իրանի պատվիրակությանը դիմավորելիս։

21 Май 2025 - 10:48 AMT
В здании Министерства иностранных дел Армении начались переговоры между министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном и министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, сообщает «Арменпресс». Лавров прибыл в Ереван с двухдневным рабочим визитом 20 мая.
Параллельно с этим, как сообщает Panorama.am , члены «Евроальянс» Арман Бабаджанян, Тигран Хзмалян, Артур Сакунц и более десяти их сторонников провели антироссийскую акцию перед зданием МИД Армении.
Полиция призвала протестующих переместиться на противоположный тротуар, объяснив это служебной необходимостью. «Почему мы не можем проводить акцию здесь?» — задал вопрос Бабаджанян. В ответ полицейские заявили, что в текущем месте акция мешает работе служб.
«Мы говорим — проводите мирную акцию на другом тротуаре. Больше ничего не скажем», — обратился к Бабаджаняну один из полицейских.
На это Бабаджанян возразил: «Вы не имеете права с нами говорить в таком тоне и выдвигать ультимативные требования».
Другой сотрудник полиции подчеркнул, что проходит протокольное мероприятие, и они обеспечивают общественный порядок, прося участников перейти на другую сторону улицы.
Бабаджанян заявил в ответ: «По указанию политической власти… русские велели вам прийти и сорвать эту мирную акцию из 10–15 человек».
Несмотря на первоначальное сопротивление, протестующие позже переместились на противоположную сторону.
На 21 мая запланированы встречи Лаврова с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентом Вагаршаком Хачатуряном и министром иностранных дел Араратом Мирзояном.
20 мая в соцсетях распространились фотографии с антипутинскими плакатами, предположительно приуроченными к визиту Лаврова. Однако позже выяснилось, что Лавров ещё не прибыл, и плакаты, скорее всего, были размещены к приезду делегации из Ирана.