Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության շենքում մեկնարկել է Արարատ Միրզոյանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի առանձնազրույցը, հայտնում է Արմենպրեսը։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը երկօրյա աշխատանքային այցով ժամանել է Երևան մայիսի 20-ին։
«Եվրադաշինքի» անդամներ Արման Բաբաջանյանը, Տիգրան Խզմալյանը, Արթուր Սաքունցը և նրանց ավելի քան տասը կողմնակիցներ «հակառուսական» բողոքի գործողություն են իրականցնում Արտաքին գործերի նախարարության շենքի դիմաց, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ոստիկանությունը հորդորել է մասնակիցներին տեղափոխել ակցիան ԱԳՆ շենքին հակադիր մայթ՝ բացատրելով, որ ներկայիս վայրը նպատակահարմար չեն համարում ծառայության նկատառումներից ելնելով։
«Ինչո՞ւ չպետք է այստեղ անցիա անենք»,- հարցրել է Բաբաջանյանը։
Ոստիկանները արձագանքել են, որ գործող վայրում ակցիայի անցկացումը նպատակահարմար չեն գտել՝ ծառայության շահերից ելնելով։
«Մենք ասում ենք՝ ձեր խաղաղ ակցիան անցկացրեք դիմացի մայթին։ Էլ չենք խոսում»,- դիմելով Բաբաջանյանին՝ ասել է ոստիկանը։
Ի պատասխան, Բաբաջանյանն ընդգծել է. «Ձեր շահերից չի բխում մեզ հետ խոսել այս տոնով, գալ ու այս տեսական վերջնագրեր ներկայացնել»։
Մեկ այլ ոստիկան հավելել է, որ տեղի է ունենում արարողակարգային միջոցառում, և իրենք պահպանում են հասարակական կարգը՝ դիմելով մասնակիցներին անցնել մյուս մայթը։
«Քաղաքական իշխանության հրահանգով… ռուսները ձեզ հրահանգել են, որպեեսզի գաք այստեղ ու այս 10-15 հոգանոց խաղաղ ակցիան խանգարեք»,- հայտարարել է Բաբաջանյանը՝ դիմելով ոստիկաններին։
Չնայած սկզբնական մերժմանը՝ եվրաակտիվիստները որոշ ժամանակ անց տեղափոխվել են ԱԳՆ շենքի դիմացի մայթ։
Մայիսի 21-ին Լավրովը նախատեսում է հանդիպումներ ունենալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։
Մայիսի 20–ին սոցցանցերում լայնորեն տարածվել են լուսանկարներ, որտեղ հակապուտինյան բովանդակությամբ պաստառներ են երևում, իսկ այդ պատկերների հեղինակները պնդել են, թե դրանք ցուցադրվել են ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի այցին ընդռաջա։ Սակայն, ըստ որոշ տեղեկությունների, պարզվել է, որ Լավրովը դեռ չի ժամանել, իսկ այդ պաստառները փաստացի ներկայացվել են Իրանի պատվիրակությանը դիմավորելիս։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has begun official talks with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan during his two-day working visit to Yerevan that started on May 20, according to Armenpress.
Concurrently, members of the European Alliance — Arman Babajanyan, Tigran Khzmalyan, Artur Sakunts — along with over ten supporters, staged an anti-Russian protest outside the Ministry of Foreign Affairs building, reports Panorama.am .
The police urged protesters to relocate to the opposite sidewalk, citing security and operational reasons. Babajanyan questioned this directive: “Why shouldn't we protest here?” Police responded that the current location was unsuitable for service-related concerns.
An officer addressed Babajanyan, stating, “We ask that you carry out your peaceful protest on the opposite sidewalk. That's our final word.” Babajanyan replied, “It’s not in your interest to speak to us this way and issue what amounts to ultimatums.”
Another officer added that a protocol event was underway and public order was being maintained, reiterating the request to move.
Babajanyan accused the authorities of acting under political pressure: “By order of the political leadership… the Russians instructed you to disrupt this peaceful gathering of 10-15 people.”
Despite their initial refusal, the protestors eventually moved to the sidewalk across from the Foreign Ministry.
On May 21, Lavrov is scheduled to meet with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, President Vahagn Khachaturyan, and Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
Photos circulating on social media on May 20 showed anti-Putin posters reportedly linked to Lavrov’s visit. However, some sources later clarified the posters had been displayed for an Iranian delegation’s reception, not Lavrov's arrival.