Մայիսի 21–ին լրանում է Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանի լիազորությունների ժամկետը։ Նա ընտրվել է նախագահի պաշտոնում 2023 թվականի սեպտեմբերի 9-ին։
Արցախի Ազգային ժողովի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանն ընդգծել է, որ թեև նախագահության ժամկետն ավարտվում է, դա չի նշանակում, թե ընտրությունները պետք է կայանան հենց այսօր, հայտնում է Panorama.am-ը։
Առաջիկա 10 օրվա ընթացքում նախատեսվում է կազմակերպել Արցախի նախագահի ընտրություն, որի արդյունքով հայտնի կդառնա նոր նախագահը։
Ըստ Արցախի Սահմանադրության և կանոնակարգ օրենքի, նախագահական ընտրությունները կարող են անցկացվել այսօրվանից ոչ շուտ՝ յոթերորդ օրը, և ոչ ուշ՝ տասներորդ օրը։ Այս ժամանակահատվածում հնարավոր կլինի նախագահի թեկնածուների գրանցումը։
«Հասկանալի է, որ մենք ստանդարտ իրավիճակում չենք, Արցախում չենք, որպեսզի հանգիստ քաղաքական պրոցեսներ տեղի ունենան։ Այդ պատճառով, դեռևս մեկուկես տարի առաջ արդեն իսկ մտածելով այսօրվա մասին, Սահմանադրական փոփոխությունները կատարեցինք այնպես, որպեսզի նախագահի ինստիտուտը պահպանվի` առանց կոնկրետ մարդկանց մեր առջև ունենալու։ Չնայած բազմաթիվ դժվարությունների՝ մենք հաջողել ենք այդ առումով։
Մեզ համար կարևորն այն է, որ մենք նախագահի ինստիտուտը պահպանելու ենք, մոտ ժամանակներում հանրությանն էլ կտեղեկացնենք»,- ասել է Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ սահմանադրական փոփոխություններով սահմանվել է, որ Արցախի նախագահի ընտրությունն իրականացվում է Ազգային ժողովի կողմից՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Արցախում հիմա անհնար է համընդհանուր մասնակցությամբ ընտրությունների կազմակերպումը։ Նախագահի թեկնածուի օգտին պետք է կողմ քվեարկի Ազգային ժողովի 2/3-ը, այսինքն՝ 22 պատգամավոր։
Թեկնածուների գրանցման գործընթացը կմեկնարկի առաջիկա ժամերին։ Արցախի ԱԺ-ի հինգ խմբակցություններից յուրաքանչյուրը հնարավորություն ունի առաջադրել սեփական թեկնածուին։
«Մենք այս իրավիճակում պետք է փորձենք հենց սկզբից համախմբված լինենք, կոնսենսուսային թեկնածու լինի։ Փորձում ենք Ազգային ժողովում միասնականություն պահպանել, իրար հետ խորհրդակցել, առանց հաշվի առնելով՝ ով որ խմբակցությունից է, միասին կարգավորենք հարցերը։
Մեր խմբակցությունը չի դիտարկում առանձին թեկնածու, խորհրդակցությունների ընթացքում կտեսնենք՝ առավելագույնն ում շուրջ է կոնսենսուսը։ Առանց փակագծերը բացելու՝ մենք հակված են պահպանվի այնպես, ինչպես կա։
Նույնիսկ եթե ցանկացած խմբակցություն առանձին թեկնածու առաջադրի, ոնց էլ լինի 22 պատգամավոր կա, որոնք հասկանում են իրավիճակը, որևէ ամբիցիաներ չունեն թե անձնական, թե քաղաքական, թե խմբակցային»,- նշել է Մետաքսե Հակոբյանը։

The presidential term of Samvel Shahramanyan, President of the Republic of Artsakh, ends on May 21. He was elected on September 9, 2023.
According to Metakse Hakobyan, a member of the Justice faction in the National Assembly of Artsakh, while Shahramanyan’s term expires, it doesn’t mean elections must be held immediately, as reported by Panorama.am .
The election of a new president is expected within the next 10 days. Under the Constitution and procedural laws of Artsakh, elections can be held no sooner than the seventh day from today and no later than the tenth day. This period allows time for candidate registration.
“We’re clearly not in a standard situation. We’re not physically in Artsakh to carry out a normal political process. That’s why, thinking ahead to this very situation over a year and a half ago, we amended the Constitution to preserve the presidency without tying it to specific individuals. Despite the many challenges, we succeeded,” Hakobyan stated.
She emphasized that the key priority is to maintain the institution of the presidency, and the public will soon be informed of developments.
The constitutional changes stipulate that the president is now elected by the National Assembly, given that holding general elections in Artsakh is currently impossible. A candidate must secure two-thirds of the Assembly votes—22 deputies—to be elected.
Candidate registration is set to begin within hours. Each of the Assembly’s five factions may nominate a candidate.
“In this situation, we must stay united from the outset and seek a consensus candidate. We’re striving for parliamentary unity, working together regardless of faction to resolve this. Our group is not nominating anyone individually; we’ll determine during consultations who has the broadest support. Without revealing details, we’re inclined to keep things as they are,” Hakobyan noted.
“Even if any faction nominates separately, the 22 deputies understand the reality. None are acting out of personal, political, or factional ambition,” she added.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a large-scale assault on Artsakh, subjecting the entire region to intense shelling. A day later, on September 20, Artsakh authorities accepted a ceasefire proposed by the Russian peacekeeping command, agreeing to Baku’s terms, including the disarmament of the Defense Army and the dissolution of the Republic. Forced displacement began on September 24, with over 100,000 people fleeing to Armenia. Reports suggest only about 20 Armenians remain in Artsakh. On September 28, President Shahramanyan signed a decree dissolving the republic, effective January 1, 2024.