Մայիսի 21–ին լրանում է Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանի լիազորությունների ժամկետը։ Նա ընտրվել է նախագահի պաշտոնում 2023 թվականի սեպտեմբերի 9-ին։
Արցախի Ազգային ժողովի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանն ընդգծել է, որ թեև նախագահության ժամկետն ավարտվում է, դա չի նշանակում, թե ընտրությունները պետք է կայանան հենց այսօր, հայտնում է Panorama.am-ը։
Առաջիկա 10 օրվա ընթացքում նախատեսվում է կազմակերպել Արցախի նախագահի ընտրություն, որի արդյունքով հայտնի կդառնա նոր նախագահը։
Ըստ Արցախի Սահմանադրության և կանոնակարգ օրենքի, նախագահական ընտրությունները կարող են անցկացվել այսօրվանից ոչ շուտ՝ յոթերորդ օրը, և ոչ ուշ՝ տասներորդ օրը։ Այս ժամանակահատվածում հնարավոր կլինի նախագահի թեկնածուների գրանցումը։
«Հասկանալի է, որ մենք ստանդարտ իրավիճակում չենք, Արցախում չենք, որպեսզի հանգիստ քաղաքական պրոցեսներ տեղի ունենան։ Այդ պատճառով, դեռևս մեկուկես տարի առաջ արդեն իսկ մտածելով այսօրվա մասին, Սահմանադրական փոփոխությունները կատարեցինք այնպես, որպեսզի նախագահի ինստիտուտը պահպանվի` առանց կոնկրետ մարդկանց մեր առջև ունենալու։ Չնայած բազմաթիվ դժվարությունների՝ մենք հաջողել ենք այդ առումով։
Մեզ համար կարևորն այն է, որ մենք նախագահի ինստիտուտը պահպանելու ենք, մոտ ժամանակներում հանրությանն էլ կտեղեկացնենք»,- ասել է Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ սահմանադրական փոփոխություններով սահմանվել է, որ Արցախի նախագահի ընտրությունն իրականացվում է Ազգային ժողովի կողմից՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Արցախում հիմա անհնար է համընդհանուր մասնակցությամբ ընտրությունների կազմակերպումը։ Նախագահի թեկնածուի օգտին պետք է կողմ քվեարկի Ազգային ժողովի 2/3-ը, այսինքն՝ 22 պատգամավոր։
Թեկնածուների գրանցման գործընթացը կմեկնարկի առաջիկա ժամերին։ Արցախի ԱԺ-ի հինգ խմբակցություններից յուրաքանչյուրը հնարավորություն ունի առաջադրել սեփական թեկնածուին։
«Մենք այս իրավիճակում պետք է փորձենք հենց սկզբից համախմբված լինենք, կոնսենսուսային թեկնածու լինի։ Փորձում ենք Ազգային ժողովում միասնականություն պահպանել, իրար հետ խորհրդակցել, առանց հաշվի առնելով՝ ով որ խմբակցությունից է, միասին կարգավորենք հարցերը։
Մեր խմբակցությունը չի դիտարկում առանձին թեկնածու, խորհրդակցությունների ընթացքում կտեսնենք՝ առավելագույնն ում շուրջ է կոնսենսուսը։ Առանց փակագծերը բացելու՝ մենք հակված են պահպանվի այնպես, ինչպես կա։
Նույնիսկ եթե ցանկացած խմբակցություն առանձին թեկնածու առաջադրի, ոնց էլ լինի 22 պատգամավոր կա, որոնք հասկանում են իրավիճակը, որևէ ամբիցիաներ չունեն թե անձնական, թե քաղաքական, թե խմբակցային»,- նշել է Մետաքսե Հակոբյանը։

21 Май 2025 - 10:51 AMT
21 мая истекает срок полномочий президента Республики Арцах Самвела Шахраманяна. Он был избран 9 сентября 2023 года.
Как подчеркнула депутат фракции «Справедливость» Национального собрания Арцаха Метаксе Акопян, несмотря на завершение президентских полномочий, это не означает, что выборы должны состояться немедленно, сообщает «Panorama.am ».
В течение ближайших 10 дней планируется проведение выборов президента Арцаха. Согласно Конституции и закону о регламенте, выборы могут пройти не ранее седьмого и не позднее десятого дня от сегодняшней даты. В этот период возможно выдвижение и регистрация кандидатов.
«Очевидно, что мы не находимся в стандартной ситуации. Мы не в Арцахе, чтобы провести нормальный политический процесс. Именно поэтому, еще полтора года назад, предвидя подобное развитие событий, мы внесли изменения в Конституцию, чтобы сохранить институт президентства без привязки к конкретным личностям. Несмотря на множество трудностей, нам это удалось», — заявила Акопян.
По ее словам, главным является сохранение института президентства, и в ближайшее время общественность будет проинформирована.
Внесенные конституционные изменения предусматривают, что выборы президента Арцаха проводятся Национальным собранием, поскольку в текущих условиях невозможно организовать всеобщие выборы. Для избрания кандидата необходимо получить 2/3 голосов депутатов — то есть 22 голоса.
Процесс регистрации кандидатов начнется в ближайшие часы. Каждая из пяти парламентских фракций может выдвинуть своего кандидата.
«Мы должны с самого начала быть сплоченными, постараться выдвинуть кандидатуру, которая устроит всех. Стараемся сохранить единство в парламенте, консультируемся друг с другом, вне зависимости от фракционной принадлежности, чтобы решить вопросы сообща.
Наша фракция не рассматривает отдельного кандидата — на консультациях определим, кто получит наибольшую поддержку. Не раскрывая подробностей, мы склонны сохранить сложившуюся ситуацию», — сказала Метаксе Акопян.
Она добавила: «Даже если какая-либо фракция выдвинет собственного кандидата, 22 депутата прекрасно понимают ситуацию. Никто из них не руководствуется личными, политическими или фракционными амбициями».
19 сентября 2023 года Азербайджан осуществил масштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массированному артобстрелу. Уже на следующий день, 20 сентября, власти Арцаха приняли предложение командования российских миротворцев о прекращении огня, согласившись на условия Баку, включая разоружение армии и роспуск республики. 24 сентября началось насильственное выселение населения: более 100 000 человек были вынуждены покинуть Арцах и направились в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу с 1 января 2024 года.