ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ընդլայնված կազմով հանդիպմանը հայտարարել է, որ ՀՀ-ն պատրաստակամ է շարունակելու ՌԴ հետ փոխշահավետ համագործակցությունը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։
«Հաստատում եմ մեր պատրաստակամությունը՝ շարունակելու արդյունավետ քաղաքական երկխոսությունը և փոխշահավետ համագործակցությունը՝ մեր ժողովուրդների և երկու պետությունների շահերին համապատասխան»,–ասել է Միրզոյանը։
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների երկամյա նոր ծրագրի մշակման գործընթացն արդեն ամբողջովին ավարտված է, ինչի մասին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպման ընթացքում հայտնել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Հուսով եմ՝ այսօր այդ ծրագիրը կստորագրվի»,-ասել է Արարատ Միրզոյանը։
Միրզոյանը հավելել է, որ հատկապես հումանիտար ոլորտում նկատվել են դրական միտումներ համագործակցության մակարդակում։ Նա ընդգծել է, որ նախարարների միջև կայացած հանդիպումը եղել է արդյունավետ և վստահություն է հայտնել, որ ընդլայնված ձևաչափով քննարկումները ևս շարունակելու են նույն կառուցողական ուղղությամբ։
Մայիսի 21-ին նախատեսված են նաև Լավրովի հանդիպումները ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ։

During an expanded meeting with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan declared that Armenia is committed to continuing mutually beneficial cooperation with Russia. The statement was shared by MFA spokesperson Ani Badalyan on Facebook.
“I reaffirm our readiness to pursue effective political dialogue and mutually beneficial cooperation in line with the interests of our peoples and states,” said Mirzoyan.
Mirzoyan also announced that the development of a new two-year program for political consultations between the foreign ministries of Armenia and Russia has been fully completed. This update came during his extended-format meeting with Lavrov, according to Aysor.am .
“I hope the program will be signed today,” Mirzoyan added.
He noted positive developments in the level of cooperation, especially in the humanitarian field. Mirzoyan emphasized the meeting between the ministers was productive and expressed confidence that the expanded discussions would continue in the same constructive direction.
Lavrov is also scheduled to meet with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and President Vahagn Khachaturyan on May 21.