ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Երևանում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ ունեցած հանդիպման ընթացքում ընդգծել է, որ Մոսկվան շահագրգռված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների լիարժեք կարգավորմամբ:
«Մենք դրա համար ամուր հիմք ենք համարում բարձր մակարդակով եռակողմ պայմանավորվածությունների այն համալիրը, որոնք ձեռք են բերվել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների ու Հայաստանի վարչապետի միջև 2020 և 2022թթ․։ Մենք ողջունել ենք խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, պատրաստ ենք նպաստելու բոլոր այն հարցերի կարգավորմանը, որոնք անհրաժեշտ են փաստաթղթի վերջնական ստորագրման համար»,- շեշտել է Լավրովը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա հավելել է, որ բոլոր այս հարցերում Երևանը կարող է լիարժեք հույս դնել Մոսկվայի վրա, այդ թվում՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային, տնտեսական հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման, հումանիտար տարբեր խնդիրների լուծման համատեքստում։
«Մենք բավարար ներուժ ենք տեսնում նաև տարածաշրջանային համագործակցության 3+3 ձևաչափով աշխատանքների հարթակում»,- ընդգծել է Լավրովը։
Նախարարը նշել է, որ հիմա ընթանում են այդ ձևաչափի շրջանակում 3-րդ ֆորումի նախապատրաստական աշխատանքները։ Լավրովը հույս է հայտնել, որ այսօրվա հանդիպման ընթացքում հնարավորություն կլինի անդրադառնալու նաև այդ հարցերին։
ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել հայ գործընկերներին հյուրընկալության և այցը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։

21 Май 2025 - 11:05 AMT
Министр иностранных дел России Сергей Лавров на встрече в Ереване с главой МИД Армении Араратом Мирзояном подчеркнул, что Москва искренне заинтересована в полноценной нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
«Мы считаем прочной основой для этого комплекса договоренностей на высоком уровне, достигнутых между президентами России и Азербайджана и премьер-министром Армении в 2020 и 2022 годах. Мы приветствовали согласование текста мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и готовы содействовать решению всех вопросов, необходимых для окончательного подписания документа», — заявил Лавров, сообщает «Спутник Армения».
Он добавил, что по всем этим вопросам Ереван может полностью рассчитывать на Москву, в том числе в вопросах разблокировки региональных транспортных и экономических коммуникаций, демаркации армяно-азербайджанской границы и решения различных гуманитарных проблем.
«Мы видим достаточный потенциал и на площадке работы по региональному сотрудничеству в формате “3+3”», — отметил Лавров.
Министр сообщил, что в настоящее время идут подготовительные работы к третьему форуму в этом формате. Он выразил надежду, что в ходе сегодняшней встречи также удастся обсудить эти вопросы.
Глава российского внешнеполитического ведомства поблагодарил армянских коллег за гостеприимство и высокоорганизованный визит.