Ադրբեջանագետ Տաթևիկ Հայրապետյանը, արձագանքելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցին, նշել է, որ նա համառորեն չի ցանկանում տեսնել, որ Ռուսաստանի քաղաքականությունը էական փոփոխություններ է ապրել իր կառավարման շրջանից ի վեր՝ այո, ՌԴ-ն շարունակում է ղեկավարել Պուտինը, բայց ՌԴ առաջնահերթությունները փոխվել են։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Շարունակ մեղադրել Փաշինյանին ՌԴ-ին դավաճանելու մեջ` որպես մեզ հետ պատահած ողբերգությունների միակ ու գլխավոր պատճառ, նշանակում է լինել, մեղմ ասած, իրականությունից կտրված։
Իրականում, Փաշինյանը որևէ էական հակառուսական քայլ չի արել, բավական է նայել տնտեսական ցուցանիշներին, տեսնել, թե ինչպես ռուսական կողմը փաստացի աջակցեց Փաշինյանին 2021 թվականի արտահերթ ընտրությունների ժամանակ, հասկանալ, թե ինչպես են Փաշինյանի կեղծ եվրոպամետ քայլերը գործիք եղել ՌԴ-ի ձեռքում Արցախի հետ կապված Ադրբեջանի հետ գործարքում իր «ալիբին» կերտելու ճանապարհին։ Դեռ դա էլ մի կողմ թողնենք, եթե վերցնենք շատ պարզունակ դավաճանության թեման, ապա Սիրիայի նախագահ Բաշշար ալ-Ասադն էլ է՞ր դավաճանել, որ նման ճակատագրի արժանացավ։ Իհարկե, ոչ, ուղղակի չի կարելի երբեք լիակատար կախվածության մեջ հայտնվել որևէ գերտերությունից, հատկապես անվտանգային ու տնտեսական հարցերում, քանի որ շահերի բախման դեպքում գերտերությունները պայմանավորվելու են քո հաշվին, ընդ որում՝ դա միայն ՌԴ-ի յուրահատկությունը չէ, նման կերպ բազմիցս վարվել է նաև ԱՄՆ-ն իր տարբեր դաշնակիցների հետ։ Անգամ Թուրքիա-Ադրբեջան հարաբերություններում են լինում խութեր, դրա համար էլ Ալիևը իրեն առավելագույնս դիրքավորում է որպես ինքնուրույն խաղացող։
Լավ ձեզ մոտ հարց չի՞ առաջանում, թե ինչպես է Ալիևին հաջողվում մի օրվա մեջ Իրանի հետ զորավարժություններ անել, միևնույն ժամանակ Թել-Ավիվում ռազմական համագործակցության ընդլայնման հարցեր քննարկել Իսրայելի հետ։ Չե՞ք տեսնում, թե որքան բան է փոխվել աշխարհում, որքան բազմաբեւեռ է այն դարձել, որքան շատ աշխատելու դաշտ կա ու պետք չի այդ կեղծ երկընտրանքը շարունակ դնել՝ Ռուսաստան, թե՞ Թուրքիա։ Փաշինյանը անթաքույց ընտրել է Թուրքիան՝ որպես իր իշխանության հովանավոր կամ «քավոր», եթե կուզեք այդպես ասել, Քոչարյանի հենման կետն էլ Ռուսաստանն է։ Այս դիլեման կեղծ է այլևս ներկայիս աշխարհում, կա Իրան, կա Հնդկաստան, կա ԱՄՆ, կա Չինաստան, այնքան կարևոր խաղացողներ կան, որոնց միջոցով կարելի է անվտանգային կարևորագույն հարցեր լուծել, վարել բովանդակային բանակցություններ, ձեռք բերել փոխադարձ շահի վրա հիմնված գործընկերային կապեր, բայց ամենից անդին՝ կա հայ ժողովուրդ, կա ներուժ, կա անկախ պետություն, այս հանգամանքը չգիտես ինչի շարունակ մոռացվում է․․․
Այս հարցազրույցից հետո ևս մեկ անգամ համոզվեցի, որ եթե դաշտում չհայտնվի երկար սպասված, ռացիոնալ լուծումներ առաջարկող, պրոֆեսիոնալ անհատներից բաղկացած ու աշխարհը շատ ավելի լայն տեսնող երրորդ ուժը, ապա Հայաստանը կգնա շատ վտանգավոր ճանապարհով։ Ափսոս է իրապես մեր երկիրը, մենք չենք կարող 2026—ին կրկին կանգնել Քոչարյան-Փաշինյան երկընտրանքի առջև, այդ երկընտրանքը ձեռնտու է բացառապես իրենց երկուսին ու իրենց քաղաքական համակիրներին, Հայաստանի ու հայ ժողովրդի շահերից որևէ կերպ չի բխում նման դասավորությամբ ընտրությունը, էլ չեմ խոսում, թե որքան հայհոյանք, վիրավորական խոսք պարունակող ու բովանդակային առումով դատարկ բղավոցների ու շոու ծրագրերի ականատես կլինենք այդ պարագայում։
Հույս ունեմ, որ մեր քաղաքական դաշտի խաղացողների մոտ կգտնվի մի քիչ պետականամետություն ու խոհեմություն այս վտանգավոր երկընտրանքը կանխելու ու ռացիոնալ լուծումներով հանդես գալու համար։ Բնակչության ճնշող մեծամասնությունը հենց դրան է սպասում․․․«–ասվում է գրառման մեջ։
Քոչարյանն արձագանքել էր այն դիտարկումներին, թե Ռուսաստանը չի պաշտպանել Հայաստանին։ Նա ընդգծել է, որ հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ վատ չեն եղել 1991 թվականից մինչև վերջին տարիները։
«Ո՞նց եղավ, որ Ռուսաստանը 1991 թվականից որպես գործընկեր լավն էր, հետո հանկարծ վատացավ։ 2020 թվականի պատերազմն ո՞վ կանգնեցրեց, ես գիտեմ, թե ինչ դժվարությամբ են դա արել։ 2020 թվականի հոկտեմբերի 18-ին ո՞վ էր առաջարկում կանգնեցնել պատերազմը, մենք հրաժարվեցինք, Հայաստանի վարչապետն ասաց՝ մենք կկռվենք, որ իրեն դավաճան չասեն։ Դա էլ են գցում ռուսի գրպա՞նը»,-ասել է Քոչարյանը։

Азербайджановед Татевик Айрапетян, комментируя интервью второго президента Армении Роберта Кочаряна, заявила, что он упорно отказывается признать серьёзные изменения, произошедшие в политике России с момента его правления. Хотя президентом остаётся Владимир Путин, приоритеты Кремля сильно изменились, отметила она в своей публикации в Facebook.
«Постоянно обвинять Пашиняна в предательстве России и представлять его главным виновником всех трагедий – значит, мягко говоря, быть оторванным от реальности», — написала Айрапетян.
По её словам, Пашинян не предпринимал серьёзных антироссийских шагов. Она указала на экономические показатели и фактическую поддержку со стороны Москвы на внеочередных выборах 2021 года. Кроме того, его якобы прозападные шаги, как считает Айрапетян, стали инструментом в руках России для создания «алиби» в сделках с Азербайджаном по Карабаху.
Она подчеркнула, что нельзя оказываться в полной зависимости от какой-либо сверхдержавы, особенно в вопросах безопасности и экономики, поскольку при конфликте интересов великие державы договариваются за счёт малых стран. Это касается не только России, но и США. Даже в отношениях Турции и Азербайджана бывают трения, и поэтому Алиев позиционирует себя как самостоятельного игрока.
«Неужели вас не удивляет, как Алиев может в один день проводить учения с Ираном, а затем обсуждать военное сотрудничество в Тель-Авиве?» — спросила Айрапетян. «Мир стал многополярным, многое изменилось. Нет нужды навязывать ложный выбор: Россия или Турция».
По её словам, Пашинян открыто сделал ставку на Турцию как на политического покровителя, в то время как Кочарян продолжает опираться на Россию. Но сегодня такой выбор устарел. Армения должна развивать отношения с Ираном, Индией, США, Китаем — с важными игроками, через которых можно решать вопросы безопасности и строить партнёрства на основе взаимных интересов. Главное — помнить, что существует армянский народ, независимое государство и внутренний потенциал.
Айрапетян добавила, что если в политическом поле не появится третья сила — рациональная, профессиональная, с глобальным видением, — Армению ждёт опасный путь. «Жаль нашу страну. Мы не должны в 2026 году снова оказаться перед выбором Кочарян или Пашинян. Этот выбор выгоден только им и их сторонникам, но не армянскому народу», — написала она.
Кочарян, в свою очередь, заявил, что отношения Армении с Россией не были плохими с 1991 года вплоть до недавнего времени. «Почему Россия была хорошим партнёром с 1991 года, а потом вдруг стала плохой? Кто остановил войну в 2020 году? Я знаю, с какими трудностями это было сделано. 18 октября 2020 года кто предлагал остановить войну? Мы отказались. Премьер сказал, что будет воевать, чтобы его не назвали предателем. Теперь и это записывают в вину России?» — заявил он.