ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հաստատել է, որ ինքը և իր թիմակիցները չեն ձգտում վերադառնալ իշխանության, այլ միայն ցանկանում են հասնել իշխանափոխության։
«Ես հայտարարել եմ՝ ես և իմ թիմակիցները նպատակ չունենք գալու իշխանության։ Մեր նպատակը իշխանափոխությունն է»,-ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե իր և ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի միջև հակասություններն արդյո՞ք գերակշռում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հեռացնելու ցանկությանը և ինչու չի ձևավորվում այդ հարցում միասնական համաձայնություն, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Եթե անձնապես եք ուզում՝ ես 2 կարևոր նպատակ եմ տեսնում ինձ համար՝ իշխանափոխություն և իմ ընկերների վերադարձը Բաքվի բանտերից։ Ես ուրիշ ոչ մի բան չեմ ուզում։ Ով ինչ ուզում է, թող ամբողջովին վերցնի»,–ասել է նա։
Խոսելով վարչապետի պաշտոնի համար առաջադրված Էդմոն Մարուքյանի և իմպիչմենտի գործընթացի մասին՝ Սարգսյանն ընդգծել է. «Մենք չենք կարող քվեարկել մի մարդու օգտին, սատարել նույնիսկ փողոցով, ով այսօրվա Հայաստանի կառավարիչներից մեկն է եղել, նրանց հետ է աշխատել, այս ամբողջ ողբերգությունների մասնակից է եղել։ Մենք ասում ենք՝ տեսել ենք քո գործելաոճը»։
Հարցին, թե արդյոք իրենք կընդունեն թեկնածուին, եթե նա Ռոբերտ Քոչարյանի թիմից լինի կամ հենց Քոչարյանը, Սարգսյանը դրական է պատասխանել։
«Մենք ասել ենք՝ այո։ Այո։ Ով ուզում է գա»,–նշել է նա։
Նա միաժամանակ կարևորել է արտաքին աջակցությունը, սակայն ընդգծել է, որ առանց ներքին շարժման, որևէ արտաքին ուժ արդյունավետ չի կարող գործել։
«Այո, դրսի ուժերի օժանդակությունը շատ կարևոր է, բայց այսօր չեմ տեսնում այդ օժանադկությունը այն չափով, որ բավարար լինի։ Բայց վստահ եմ, եթե մենք մեր ուժերի ամբողջ լարվածությամբ մտնենք պայքարի մեջ, միաժամանակ կգտնվեն նաև տարբեր աշխարհամասերում, տարբեր տեղերում ուժեր, մարդիկ, ովքեր կսատարեն այդ շարժումը»,- ասել է ՀՀ երրորդ նախագահը։
Քոչարյանն իր հարցազրույցում ասել է, որ ՀՀԿ-ն իշխանություն է դարձել իր նախագահության ժամանակ։
«Մեծ հարց է, թե ո՞վ է ում թիկունք կանգնել կայացման համար։ Նույնիսկ բարոյականության հարց է նման բան հնչեցնելը։ Եթե հարց առաջանա, որ այս իշխանություններից ազատվելու համար անհրաժեշտություն լինի կոալիցիա կազմել, չեմ կարծում, որ այլընտրանք ենք ունենալու։ Բայց միասին ընտրության գնալու հնարավորությունը չեմ տեսնում»,–ասել է նա։

Former President of Armenia Serzh Sargsyan has reiterated that neither he nor his political allies aim to return to power, emphasizing instead their singular goal of bringing about a change in government.
"I have stated that neither I nor my teammates intend to return to power. Our goal is regime change," he said in response to a question on whether disagreements between him and Armenia’s second President Robert Kocharyan outweigh their shared aim of removing Prime Minister Nikol Pashinyan, and why a united agreement has not yet been formed, reports Panorama.am .
"If you ask personally, I have two main goals: a change of power and the return of my friends from Baku prisons. I want nothing else. Let others take whatever else they wish," he added.
Addressing the issue of opposition candidate Edmon Marukyan and the impeachment process, Sargsyan made clear: "We cannot vote for, or support even on the streets, someone who has been part of today’s ruling administration, has worked with them, and taken part in all these tragedies. We’ve seen how he operates."
When asked whether he would accept a candidate from Kocharyan’s team—or Kocharyan himself—Sargsyan responded affirmatively.
"We have said yes. Yes. Let anyone come," he stated.
He also underscored the importance of external support but stressed that no external power can be effective without an internal movement.
"Yes, outside support is very important, but at this point I don’t see it in a sufficient volume. Still, I’m confident that if we fully commit our efforts, supporters and forces from different parts of the world will join the movement," the third President of Armenia said.
In an interview, Kocharyan remarked that the Republican Party of Armenia (RPA) came to power during his presidency.
“It’s a serious question—who backed whom in their political ascent? It’s even a matter of ethics to raise such issues. If it becomes necessary to form a coalition to remove these authorities, I don’t believe we’ll have an alternative. But I don’t see us running together in elections,” he said.