Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Երևանում հանդիպում է ունեցել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ՝ վերահաստատելով Հայաստանի ու Ռուսաստանի դաշնակցային հարաբերությունները։
«Հունվարին իմ գործընկեր Արարատ Միրզոյանը եղել էր Մոսկվայում, հիմա ես Երևանում եմ: Շուտով տարածաշրջանային ֆորումը կլինի: Շատ կարևոր է, որ անցյալ տարվա աշնանը մեր ղեկավարները պայմանավորվել են ամբողջ ծավալով վերականգնել մեր կոնտակտները և, ահա, համենայն դեպս, ինչը վերաբերում է արտաքին գործերի նախարարությանը, մենք այդ հանձնարարությունը կատարում ենք:
Եվ այսօր մեր գնահատականն այսպիսին է: Առաջինը՝ շատ օգտակար, բաց խոսակցություններ, չփորձելով անտեսել ինչ-որ նրբերանգներ, որտեղ ամբողջությամբ, 100 տոկոսով համընկնում են մեր դիրքերը, բայց որքան բաց և անկեղծ մեկս մյուսի հանդեպ լինենք, այնքան, հնարավոր է, որ ավելի հեշտ լինի իրականացնել այն ամենը, ինչը փոխշահավետ է և՛ Հայաստանի, և՛ Ռուսաստանի Դաշնության համար: Մենք դաշնակիցներ ենք, մենք ռազմավարական գործընկերներ ենք: Այսօր մենք հերթական անգամ հաստատեցինք մեր դաշնակցային հարաբերությունները, մեր երկկողմ հավատարմությունը մեր պարտավորություններին: Այնպես որ կարծում եմ, որ շատ օգտակար, արձանագրված քաղաքական պահ էր այդ թվում հանրային մակարդակով»:
Վահագն Խաչատուրյանը կարևորել է Սերգեյ Լավրովի այցը՝ նշելով, որ այն նշանակալի դեր ունի հայ-ռուսական հարաբերություններում, որոնք այս տարվա ընթացքում որոշակի ակտիվություն են ցուցաբերել։ Նա ակնկալել է, որ այդ գործընթացը շարունակական կլինի։
Խաչատուրյանը նաև փոխադարձ ողջույններ է հղել Վլադիմիր Պուտինին՝ հիշեցնելով վերջին հանդիպումը Թուրքմենստանում և շեշտելով, որ այն անցել է հետաքրքիր զրույցի մթնոլորտում։
«Համոզված եմ, որ Ձեր այցը նշանակում է այն երկխոսության շարունակություն, որը կար և հիմա ընթանում է: Մենք չենք մոռացել և գնահատում ենք այն դրականը, որ կա մեր հարաբերություններում և մենք պետք է շարունակենք այդ դրական հարաբերությունները: Մեր հարաբերությունները պետք է զարգանան փոխշահավետ պայմաններում, ինչի մասին Դուք ևս նշեցիք: Իրոք, եթե ինչ-որ անհասկացվածություն է լինում, պետք է բաց և անկեղծ խոսակցություն լինի: Երբ հնարավորություն է ստեղծվում բաց և անկեղծ խոսել, ապա բոլոր հարցերը հնարավոր է լուծել:
Այս տարի նախատեսված է Վալենտինա Մատվիենկոյի այցը Հայաստան, որը ևս կարևոր նշանակություն ունի: Նախատեսվում է նաև Հայաստանի մշակութային օրերի անցկացում Ռուսաստանում, ինչը ևս կարևոր է:
Համոզված եմ, որ այն քայլերը, որոնք ձեռնարկվում են և ռուսական, և հայկական ղեկավարությունների կողմից, ուղղված են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը բոլոր ոլորտներում: Այն առաջարկությունները, որոնք հնչել են Հայաստանի և Ռուսաստանի կողմից, կապված տարածաշրջանային խնդիրների լուծման և հարաբերությունների հետագա զարգացման, անվտանգության ոլորտի հետ, մեզ համար կարևոր են: Ես գնահատում եմ Ձեր այցը այս համատեքստում և համոզված եմ, որ այն կօգնի մեր հարաբերությունների ամրապնդմանը»,–ասել է նա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների բազմաշերտ համագործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել հատկապես տնտեսական և ապակենտրոնացված համագործակցության հնարավորություններին։ Կարևորվել են ենթակառուցվածքներում ներդրումների խթանումը և ենթակառուցվածքների շարունակական զարգացումը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային իրավիճակի շուրջ՝ ընդգծելով կայուն և տևական խաղաղության հաստատման կարևորությունը։ Հանդիպման ընթացքում շեշտվել է, որ երկու երկրների համագործակցությունը պետք է զարգանա փոխշահավետության, փոխադարձ հարգանքի և վստահության սկզբունքների հիման վրա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն անդրադարձել է հայ-ռուսական հարաբերությունների ընթացիկ փուլին։
Հանդիպման շրջանակում կողմերը անդրադարձ են կատարել Հայաստան-Ռուսաստան երկկողմ օրակարգի առանցքային հարցերին, համագործակցությանը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում, ինչպես նաև քննարկել են տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանը վերաբերող մի շարք խնդիրներ։

Министр иностранных дел России Сергей Лавров встретился в Ереване с президентом Армении Ваагном Хачатуряном, подтвердив союзнический характер армяно-российских отношений.
«В январе мой коллега Арарат Мирзоян был в Москве, сейчас я — в Ереване. Скоро состоится региональный форум. Важно, что осенью прошлого года наши лидеры договорились полностью восстановить контакты, и, по крайней мере в рамках министерств иностранных дел, мы выполняем это поручение», — заявил Лавров.
Он подчеркнул значимость откровенного диалога: «Разговоры были очень полезными и открытыми, без попыток игнорировать нюансы. Пусть не во всех вопросах наши позиции совпадают на 100 %, но чем более откровенными мы будем друг с другом, тем проще будет реализовать всё, что взаимовыгодно для Армении и Российской Федерации. Мы — союзники, стратегические партнёры. Сегодня мы вновь подтвердили наш союз и взаимную приверженность обязательствам. Это был значимый политический момент, в том числе на публичном уровне».
Президент Хачатурян отметил важность визита Сергея Лаврова, подчеркнув его значимую роль в армяно-российских отношениях, которые в этом году проявили определённую активность. Он выразил надежду на продолжение этого процесса.
Хачатурян также передал приветствия Владимиру Путину, напомнив о последней встрече в Туркменистане и отметив, что она прошла в атмосфере интересной беседы.
«Уверен, Ваш визит означает продолжение существующего диалога. Мы помним и ценим всё позитивное в наших отношениях и должны продолжать их развивать. Как Вы отметили, они должны строиться на взаимной выгоде. Если возникают недопонимания, нужно вести открытый и откровенный разговор. Это создаёт возможности для решения любых вопросов», — заявил он.
Президент сообщил о планируемом визите Валентины Матвиенко в Армению и о предстоящих Днях армянской культуры в России, подчеркнув их важность.
«Уверен, что шаги, предпринимаемые армянским и российским руководством, направлены на развитие наших отношений по всем направлениям. Предложения обеих сторон по вопросам региона, безопасности и развитию связей имеют для нас большое значение. Я высоко оцениваю Ваш визит в этом контексте и уверен, что он укрепит наши отношения», — добавил Хачатурян.
Во время встречи обсуждались вопросы укрепления многоуровневого сотрудничества между двумя странами, особое внимание было уделено экономике и возможностям децентрализованного партнёрства. Были подчёркнуты значимость инвестиций в инфраструктуру и её дальнейшее развитие.
Стороны обменялись мнениями по региональной ситуации, отметив важность установления устойчивого и прочного мира. Было подчеркнуто, что сотрудничество должно основываться на принципах взаимной выгоды, уважения и доверия.
Премьер-министр Никол Пашинян также провёл встречу с делегацией во главе с Сергеем Лавровым, на которой стороны обсудили текущий этап армяно-российских отношений, ключевые темы двусторонней повестки и сотрудничество в рамках Евразийского экономического союза, а также вопросы региональной и международной безопасности.