Կառավարությունը հաստատել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի առաջարկած գումարի դիմաց կրճատ զինծառայության մասին նախագիծը, որոշ փոփոխություններով։
Պատգամավորն առաջարկում էր սահմանել 24 ամսից պակաս ժամկետով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու հնարավորություն՝ 1 ամիս ժամկետով ծառայություն անցնելու դեպքում՝ 20 միլիոն դրամ, 6 ամիս ժամկետով ծառայություն անցնելու դեպքում՝ 15 միլիոն դրամ պետական բյուջե վճարելու պայմանով, նաև առաջարկում էրպարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու սահմանային առավելագույն տարիքը 27-ի փոխարեն սահմանել 37 տարեկանը։
ՊՆ-ն քննարկել է Սարգսյանի նախաձեռնությունն ու մի քանի փոփոխություններ արել, հայտնում է Aysor.am-ը։
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ասել է․ «Ձևակերպվել են հետևյալ առաջարկությունները՝ կրճատ ժամկետով ծառայությունը սահմանել 1 ամսվա դեպքում՝ 24 միլիոն դրամ, 4 ամսվա դեպքում՝ 18 միլիոն դրամ»:
Պարտադիր զինվորական ծառայության անցնելու առավելագույն սահմանային տարիք կնախատեսվի 32 տարեկանը։
«Մինչև 18 տարին և զորակոչային տարիքը լրացած քաղաքացիություն ստացած և այլ պետությունում զինվորական ծառայություն չանցած կամ մեկ տարուց պակաս ժամկետով ծառայություն անցած քաղաքացիների համար օրենքով սահմանված 24 ամսյա զինվորական ծառայությունը փոխարինել 12 ամսյա ժամկետով ծառայության։ Իսկ այդ ժամկետով ծառայության չզորակոչելու դիմաց նախատեսել 2.5 մլն դրամ պետական բյուջե վճարելու պարտականություն»,-հայտնել է պաշտպանության նախարարը, գրում է Panorama.am-ը։
Նոր նախագծով առաջարկվում է նաև մինչև 16 տարեկանը ՀՀ քաղաքացիությունից դուրս գալու համար արական սեռի քաղաքացիների համար դիմում ներկայացնելու պետական տուրքի գումարը սահմանել 15 մլն դրամ։
Ըստ նախարարի՝ նախաձեռնության նպատակը զինված ուժերի համալրումն է։
Նախարարը վստահեցրել է նաև, որ մեկ ամսով ծառայած երիտասարդներն ի վիճակի են լինելու սովորել զենքի կիրառումը և ընդգրկվել պահեստազորում։
Կառավարության նիստի ընթացքում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտնել է, որ որդիներին զինվորական ծառայությունից ազատելու մղումը արտագաղթի ամենահիմնավոր ու խորքային պատճառներից մեկն է հանդիսացել երկար տարիներ, հայտնում է Radar.am-ը։
«Սա վերջին 1-2 տարվա բան չէ, 30 տարվա պատմություն է, բոլորս էլ գիտենք, որ զարտուղի ճանապարհներով ևս արտագաղթը մի միջոց է, և կան նաև այլ զարտուղի ճանապարհներ՝ նույն խնդիրը լուծելու առանց արտագաղթի – հիվանդություններով, կրթությամբ և այլն։ Սա մի խնդիր է, որի մասին տարիներ շարունակ խոսվել է, դիտարկվել են նաև այս տեսակ լուծումները, բայց երբեք լուծման չենք գնացել»,- նշել է Միրզոյանն՝ ընդգծելով, որ պետք է համարձակ լինել ու գնալ լուծման։
Յուրաքանչյուր զորակոչից առաջ կառավարությունը պիտի սահմանի թվաքանակը, թե ինչ թվով երիտասարդներ կարող են օգտվել այս հնարավորությունից:
«Բնականաբար, եթե չունենանք նման հնարավորություն՝ Կառավարությունն այդ զորակոչին նման որոշում չի ընդունի: Այսինքն՝ մեր այս առաջարկությամբ բոլոր հնարավոր ռիսկերն ու շրջանառվող մտահոգություններն ամբողջությամբ փարատվում են և կառավարելի են Պաշտպանության նախարարության կողմից»,-ասել է Պապիկյանը։

Правительство Армении одобрило законопроект депутата от фракции «Гражданский договор» Айка Саргсяна о возможности прохождения сокращённой обязательной военной службы за денежное вознаграждение, с рядом изменений.
Первоначально Саргсян предлагал разрешить альтернативу 24-месячной службе: один месяц за 20 млн драмов или шесть месяцев за 15 млн драмов, а также повысить предельный возраст призыва с 27 до 37 лет.
После рассмотрения в Министерстве обороны были внесены изменения. Как сообщает Aysor.am , министр обороны Сурен Папикян заявил: «Предлагается установить плату в размере 24 млн драмов за один месяц службы и 18 млн драмов за четыре месяца».
Согласно новым положениям, предельный возраст призыва составит 32 года.
Кроме того, для граждан мужского пола, получивших гражданство Армении после достижения 18 лет и не проходивших службу за рубежом или отслуживших менее одного года, обязательная служба будет сокращена с 24 до 12 месяцев. При отказе от этой службы предусмотрена выплата в размере 2,5 млн драмов в бюджет.
Также законопроект предлагает установить государственную пошлину в размере 15 млн драмов за подачу заявления о выходе из гражданства до достижения 16-летнего возраста.
По словам министра Папикяна, цель инициативы — комплектование Вооружённых сил. Он также заверил, что даже за один месяц можно обучить молодых людей базовым навыкам обращения с оружием и включить их в резерв.
На заседании правительства министр иностранных дел Арарат Мирзоян отметил, что стремление освободить сыновей от военной службы долгое время являлось одной из главных причин эмиграции. Как сообщает Radar.am , он заявил: «Это не новое явление — это история последних 30 лет. Мы все знаем, что эмиграция часто использовалась как обходной путь. Есть и другие методы — через здоровье, образование и т. д. Об этом давно говорят, но раньше решения не принимались. Сейчас время действовать решительно».