Կառավարությունը մայիսի 22–ի նիստում ընդունված չզեկուցվող հարցերի փաթեթում բացասական եզրակացություն է տվել ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության առաջարկած ՀՀ քրեական օրենսգրքի փոփոխությունների օրինագծին, որով առաջարկվում էր քրեականացնել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը։
Գարծադիրը մերժման հիմնավորման մեջ գրել է, որ նախագծով առաջարկվող փոփոխությունների նպատակահարմարությունը բացակայում է, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հայտարարել էր, որ «Հայոց ցեղասպանության 110–րդ տարելիցին ընդառաջ շրջանառության մեջ է դրվել Հայոց ցեղասպանության ուրացման դեպքում քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրինագիծ»։
Նախագծով առաջարկվում էր օրենսդրորեն սահմանել պատասխանատվության հետևյալ ձևերը՝ նվազագույն աշխատավարձի 100-300-պատիկի չափով տուգանք, 150-250 ժամ տևողությամբ հանրային աշխատանք կամ ազատության սահմանափակում՝ մեկ ամսից մինչև չորս տարի ժամկետով։
Ավելի վաղ Փաշինյանը Շվեյցարիաում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը, ասել էր, որ պետք է հասկանանք, թե «ինչ է եղել և ինչու»։ Ավելի ուշ, ասուլիսում նա հայտարարել է, որ Հայոց ցեղասպանության փաստն անքննելի է և անժխտելի։ Նա նաև հիշեցրել է, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը, ուրացումը կամ հերքումը ՀՀ քրեական հանցագործություն է։

На заседании 22 мая правительство Армении дало отрицательное заключение по законопроекту, предложенному парламентской фракцией «Армения», который предусматривал внесение изменений в Уголовный кодекс и установление уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян.
Как сообщает Panorama.am , проект был включён в перечень неотчитываемых вопросов заседания и был отклонён с обоснованием отсутствия целесообразности предлагаемых изменений.
Секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян сообщил, что законопроект был выдвинут в преддверии 110-летия Геноцида армян и предусматривал ответственность за его отрицание.
Законопроектом предлагались следующие формы наказания: штраф в размере от 100 до 300 минимальных зарплат, от 150 до 250 часов общественных работ или ограничение свободы сроком от одного месяца до четырёх лет.
Ранее, во время встречи с армянской общиной в Швейцарии, премьер-министр Никол Пашинян заявил о важности понимания того, «что произошло и почему». Позднее, на пресс-конференции, он подчеркнул, что факт Геноцида армян является неоспоримым. Пашинян также напомнил, что в Уголовном кодексе Армении уже предусмотрена ответственность за отрицание, искажение или непризнание Геноцида армян.