Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտարարել է, որ բազմաթիվ ծնողներ զրում են երեխաներին ՀՀ քաղաքացիությունից՝ նպատակ ունենալով խուսափել զինվորական ծառայությունից։ Նա այդ մասին ասել է կառավարության նիստում, որտեղ քննրակվել և հավանություն է ստացել գումարի դիմաց կրճատ ծառայության նախագիծը։
Նախարարի խոսքով՝ խոսքը հազարների մասին է, բայց ինքը, ազգային անվտանգության նկատառումներից ելնելով, կոնկրետ թվեր չի նշի, գրում է Aysor.am-ը։
Ըստ Պապիկյանի՝ ներկայումս շրջանառվող կրճատ զինվորական ծառայության վերաբերյալ նախագիծը հնարավորություն է ստեղծում, որպեսզի այն քաղաքացիները, ովքեր իրենց անվտանգությունից ելնելով տարբեր ուղիներով փորձել են խուսափել ծառայությունից, ստանան հավասար պայմաններ և գոնե կարճաժամկետ ծառայություն անցնեն ՀՀ զինված ուժերում։
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը ևս ընդգծել է, որ խնդիրը չափազանց զգայուն և կարևոր է։
Պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի նախագծով առաջարկվում էր սահմանել 24 ամսից պակաս ժամկետով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու հնարավորություն՝ 1 ամիս ժամկետով ծառայություն անցնելու դեպքում՝ 20 միլիոն դրամ, 6 ամիս ժամկետով ծառայություն անցնելու դեպքում՝ 15 միլիոն դրամ պետական բյուջե վճարելու պայմանով, նաև առաջարկում էրպարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու սահմանային առավելագույն տարիքը 27-ի փոխարեն սահմանել 37 տարեկանը։
ՊՆ-ն քննարկել է Սարգսյանի նախաձեռնությունն ու մի քանի փոփոխություններ արել՝ ձևակերպվելով հետևյալ առաջարկությունները՝ կրճատ ժամկետով ծառայությունը սահմանել 1 ամսվա դեպքում՝ 24 միլիոն դրամ, 4 ամսվա դեպքում՝ 18 միլիոն դրամ»: Պարտադիր զինվորական ծառայության անցնելու առավելագույն սահմանային տարիք կնախատեսվի 32 տարեկանը։

Defense Minister Suren Papikyan stated during a cabinet meeting that many parents are revoking their children’s Armenian citizenship specifically to avoid compulsory military service. The meeting also discussed and approved a bill enabling reduced-term military service for a fee.
According to Papikyan, the phenomenon involves thousands of individuals, though he declined to give exact figures citing national security concerns, Aysor.am reports.
Papikyan emphasized that the newly circulated bill on shortened military service is designed to offer equal conditions for all citizens—including those who previously sought to avoid service—allowing them to fulfill a shorter term in the armed forces.
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan also remarked that the issue is both highly sensitive and critically important.
MP Hayk Sargsyan initially proposed that citizens be allowed to complete a reduced term of mandatory military service: 1 month for 20 million AMD or 6 months for 15 million AMD. He also suggested raising the upper conscription age from 27 to 37.