Կառավարությունը մայիսի 22-ի նիստին չզեկուցվող հարցերի շարքում որոշեց փոխհատուցել «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի՝ ԱՆԻՖ–ի շահութահարկը, որը կազմում է ավելի քան 84 մլն դրամ, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
Ըստ կառավարության հիմնավորման՝ ընկերությունը չունի նախատեսված այլ միջոցներ նշված պարտավորությունը մարելու համար։
Գործադիրը նաև խոստովանել է, որ նախատեսվում էր ընկերությունը լուծարել մինչև 2024-ի ավարտը, սակայն լուծարման հանձնաժողովը դեռևս չի ստեղծվել․ չեն իրականացվել կառավարության համապատասխան որոշմամբ սահմանված աշխատանքները։
«Կառավարության այս նախագիծը, իբր, բխում է պետության շահերից, քանի որ, ըստ հիմնավորման, այսկերպ գործադիրը օպտիմալացնում է պետական համակարգը, ինչպես նաև ապահովում է «վնասով, ոչ արդյունավետ և զարգացման հեռանկար չունեցող կազմակերպությունների առանձնացումը և մասնավորեցման ծրագրում ընդգրկումը»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Երևանի քաղաքապետ, ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Տիգրան Ավինյանը մի առիթով այս հիմնադրամն անվանել էր «ամենակարևոր, ամենախոշոր ու ամենահեռանկարային ծրագրերի հիմք դրած ընկերություն»։ Կառավարությունն այն որոշեց լուծարման տանել 2024-ի մայիսի 23-ի նիստին։

Правительство Армении решило компенсировать налог на прибыль в размере более 84 млн драмов, подлежащий уплате ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» (АНИФ), сообщает «CivilNet». Решение было принято на заседании кабмина 22 мая среди необсуждаемых вопросов.
В обосновании сказано, что у компании нет других средств для погашения указанного обязательства.
Власти также признали, что АНИФ планировалось ликвидировать до конца 2024 года, однако комиссия по ликвидации пока не создана, и соответствующие меры, предусмотренные постановлением правительства, не выполнены.
В публикации отмечается, что проект «якобы соответствует интересам государства», так как позволяет оптимизировать государственное управление и обеспечивает «выделение убыточных, неэффективных и не имеющих перспектив развития организаций для включения в программу приватизации».
Мэр Еревана Тигран Авинян, ранее занимавший пост председателя совета директоров АНИФ, в свое время называл этот фонд «компанией, положившей основу для самых важных, масштабных и перспективных проектов». Тем не менее, правительство решило направить фонд на ликвидацию на заседании 23 мая 2024 года.