ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից հերթական անգամ հնչեցված՝ այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ խոսույթին՝ նշելով, որ Հայաստանի տարածքում «Արևմտյան Ադրբեջան» չկա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ադրբեջանի նախագահի միջոցառումներից մեկի ժամանակ հնչել է ուղերձ, որտեղ կրկին շեշտադրվել է «Արևմտյան Ադրբեջան» եզրը։
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Արևմտյան Ադրբեջան» չկա. արևմտյան Ադրբեջանն Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջաններն են»,-ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը։
Հայկական կողմը նախկինում էլ բազմիցս արձագանքել է Ադրբեջանի այս խոսույթին՝ շեշտելով, որ ադրբեջանական կողմի նման հայտարարությունները դիտվում են որպես տարածքային պահանջ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ։
Ալիևն Անկարայում մայիսի 21-ին անցկացվող խորհրդաժողովում ասել է, որ «Հայաստանը պետք է հրաժարվի հարևան պետությունների նկատմամբ տարածքային պահանջներից, քայլեր ձեռնարկի մեր մշակութային ժառանգությունը վերականգնելու և պահպանելու համար, թույլ տա ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանը մոնիտորինգ անցկացնել այս նպատակով, ինչպես նաև երկխոսություն սկսի Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հետ վերադարձի հարցի շուրջ»։
Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին խոսքերին՝ նշելով, որ հենց Ադրբեջանն է եղել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության աշխատանքների խափանման նախաձեռնողը Լեռնային Ղարաբաղում:

Armenia’s Ministry of Foreign Affairs has firmly rejected Azerbaijani President Ilham Aliyev’s renewed use of the term “Western Azerbaijan,” calling it false and misleading.
MFA spokesperson Ani Badalyan stated that “there is no such entity as ‘Western Azerbaijan’ in the territory of Armenia,” according to Armenpress.
During a recent event, President Aliyev once again referred to “Western Azerbaijan,” reiterating a narrative that Yerevan says implies territorial claims. “Western Azerbaijan refers to the western regions of the Republic of Azerbaijan,” Badalyan emphasized.
Armenia has repeatedly condemned this rhetoric, describing it as a direct threat to its territorial integrity.
Speaking in Ankara on May 21, Aliyev accused Armenia of harboring territorial claims against neighboring countries and called for UNESCO monitoring, restoration of Azerbaijani cultural heritage, and dialogue with what he termed the “Western Azerbaijan community” on their return.
In response, the Union for the Protection of the Rights of Refugees from Nagorno-Karabakh highlighted that it was Azerbaijan that obstructed UNESCO missions in the region, countering Aliyev’s accusations.