Բահրեյնի, Սաուդյան Արաբիայի և Օմանի քաղաքացիները կկարողանան Հայաստան այցելել առանց մուտքի վիզայի։ Գործադիրը որոշում է կայացրել։
Առանց վիզայի մուտքի հնարավորություն է տրվում նաև այն օտարերկրացիներին, ովքեր կացության կարգավիճակ ունեն ԱՄՆ–ում, Եվրոպական միության անդամ երկրներում, Շենգենյան համաձայնագրի երկրներում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Բահրեյնում, Կատարում, Սաուդյան Արաբիայում, Քուվեյթի Պետությունում կամ Օմանի Սուլթանությունում։
«Այս փոփոխության անհրաժեշտությունը հիմնավորվում է տնտեսական նկատառումներով, ակնհայտ է, որ այս փոփոխություններով մենք կհեշտացնենք մարդկանց այցելությունը մեր երկիր, ինչպես նաև կմեծացնենք ներդրումային գրավչությունը»,– կառավարության նիստում հայտարարել է Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Որոշման ընդունումը թույլ կտա Բահրեյնի Թագավորության, Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության և Օմանի Սուլթանության քաղաքացիներին այցելել և մնալ Հայաստանի տարածքում առավելագույնը 180 օր ժամկետով` մեկ տարվա ընթացքում` ազատելով նրանց մուտքի վիզա ձեռք բերելու պահանջից,

Правительство Армении утвердило решение о предоставлении гражданам Бахрейна, Саудовской Аравии и Омана возможности въезда на территорию страны без получения визы, сообщает «Арменпресс».
Безвизовый въезд также предоставляется иностранцам, имеющим вид на жительство в США, странах Европейского союза, государствах Шенгенского соглашения, ОАЭ, Бахрейне, Катаре, Саудовской Аравии, Кувейте или Омане.
«Эта инициатива продиктована экономическими соображениями — очевидно, что она облегчит посещение Армении и повысит её инвестиционную привлекательность», — заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян на заседании правительства.
Согласно новому решению, граждане Королевства Бахрейн, Королевства Саудовская Аравия и Султаната Оман смогут въезжать в Армению и находиться на её территории без визы в течение максимум 180 дней в году.