ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Վերջին դասի կապակցությամբ՝ հորդորելով համարձակ գնալ առաջ երազանքների ու նպատակների հետևից։
«Լավ սովորեք, որ լավ ապրեք»,–նշել է նա։
Նախարարը նաև հորդորել է շնորհակալություն հայտնել նրանց այդ մեծ աշխատանքի համար, քանի որ ուսուցիչ լինելն ամենադժվար աշխատանքներից մեկն է։
«Սիրելի՛ շրջանավարտներ, երբ ես ավարտում էի դպրոցը, մի պիես էի գրել մեր դասարանի մասին՝ նկարագրելով մեր դպրոցական կյանքի մի օրը։ Յուրաքանչյուրն այնտեղ խոսում էր իր մասին՝ իրեն բնորոշ հույզերով ու բառերով։ Վերջին զանգին մենք չբեմադրեցինք պիեսը, որովհետև մտածեցինք՝ այն շատ անսովոր է, ոչ ոք այդպես չի անում, և իրականում վերջին զանգը պետք է լինի քառյակներ առ մեր ուսուցիչները՝ համեմված մի քանի երգով։
Միշտ չէ, որ սովորականը նաև ճիշտ է։ Վերջին զանգը ձեր մասին է՝ ձեր հույզերի, զգացողությունների, դպրոցական կյանքի ապրումների։ Դրանք կարևոր են հենց այստեղ, հենց այս պահին։ Այդ հույզերի մեջ անպայման կան ձեր ուսուցիչները, որոնք ձեր կյանքի շատ կարևոր մասն են՝ իրենց խորհուրդներով և ներկայությամբ, իրենց մեծ աշխատանքով։ Շնորհակալություն հայտնեք նրանց այդ մեծ աշխատանքի համար. ուսուցիչ լինելն ամենադժվար աշխատանքներից մեկն է։
Այդ հույզերի մեջ կան ձեր ընկերները՝ միասին անցկացրած օրերի ջերմությամբ։ Ձեր համատեղ դասերն ու նախագծերը, էքսկուրսիաները և ուղղակի միասին անցկացրած ժամանակը, որը ժպիտների, արցունքների, ծիծաղի, շփոթվածության ու գուցե նաև վախերի ժամանակ է։ Ջերմ գրկեք ձեր ընկերներին։
Այո՛, դպրոցական կյանքը չի կրկնվում, բայց ձեզ սպասվում է մի ամբողջ կյանք, որը կարող է լինել այնպիսին, ինչպիսին կընտրեք՝ ձեր մասնագիտությամբ և զբաղմունքով, ձեր ընկերներով ու սիրելիներով, դուրեկան ժամանցով ու սիրած աշխատանքով։ Չկա մի բան, որ չեք կարող անել, եթե շատ եք ուզում ու շատ ջանք եք դնում դրա համար։
Համարձակ գնացեք առաջ ձեր երազանքների ու նպատակների հետևից՝ սխալներից սովորելով, երբեք չընկճվելով և աճող կենսունակությամբ։ Դպրոցը նաև դրա մասին է՝ ձեզ կյանքին պատրաստելու ոչ միայն գիտելիքներով, այլև էմոցիոնալ և հոգևոր հասունությամբ։ Լավ սովորեք, որ լավ ապրեք։ Բարի՜ երթ»,–ասվում է ուղերձում։

23 Май 2025 - 07:29 AMT
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян направила поздравительное послание по случаю Последнего звонка, призвав выпускников смело идти за своими мечтами и целями.
«Хорошо учитесь, чтобы хорошо жить», — подчеркнула она.
Министр также призвала выразить благодарность учителям за их огромный труд, отметив, что профессия педагога — одна из самых трудных.
«Дорогие выпускники, когда я заканчивала школу, я написала пьесу о нашем классе, описывающую один день нашей школьной жизни. Каждый герой рассказывал о себе — со своими чувствами и словами. На Последнем звонке мы не стали её ставить, думая, что это слишком необычно — никто так не делает. Все обычно читают стихи учителям и поют несколько песен.
Но не всегда обычное — это правильное. Последний звонок — это о вас: ваших чувствах, переживаниях, школьных эмоциях. И среди этих чувств — ваши учителя, ставшие важной частью вашей жизни благодаря своим советам и присутствию, своей огромной работе. Поблагодарите их — быть учителем одно из самых сложных дел.
Среди этих эмоций — и ваши друзья: тепло совместных дней, занятия и проекты, экскурсии и просто проведённое вместе время, наполненное улыбками, слезами, смехом, растерянностью, а может, и страхами. Обнимите их крепко.
Да, школьная жизнь не повторяется, но впереди — целая жизнь, и она может быть такой, какой вы её выберете: с вашей профессией, вашими друзьями и любимыми, любимыми делами и работой. Нет ничего, чего вы не смогли бы достичь, если будете очень хотеть и прилагать усилия.
Идите смело вперёд к мечтам и целям — учитесь на ошибках, не сдавайтесь и живите с растущей энергией. Школа — это и подготовка к жизни: не только знания, но и эмоциональная и духовная зрелость. Хорошо учитесь, чтобы хорошо жить. В добрый путь», — говорится в послании.