Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը վարույթ է հարուցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարքագծի կանոնների առերևույթ խախտման վերաբերյալ՝ հիմք ընդունելով միջադեպի վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների հրապարակումները։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Ընդդիմադիր պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Հանձնաժողովը մասնավորապես անդրադարձել է հետևյալ արտահայտություններին. «Համբալ», «Վեր ընկի տեղդ, ներվերս չուտես», «Ձեզ տանելու եմ, լցնեմ ԱԱԾ պադվալները»։
«Ես դիմումով պահանջել էի վարույթ հարուցել Նիկոլ Փաշինյանի ցուցաբերած վարքագծի վերաբերյալ: Երեկ Հանձնաժողովից ինձ տեղեկացրին, որ մայիսի 15-ին արդեն հարուցվել է վարքագծի կանոնների առերևույթ խախտման վերաբերյալ թիվ 07/2025/Վ/Վ վարույթը՝ հիմք ընդունելով միջադեպի վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների հրապարակումները։
Հարկ է նկատել, որ հանրային բարձր պատասխանատվություն կրող յուրաքանչյուր պաշտոնյա պետք է գիտակցի՝ իր վարքագիծն ու խոսքը չեն կարող լինել անսահմանափակ։ Դրանք պետք է լինեն իրավունքի և բարոյականության շրջանակներում։
Նիկոլ Փաշինյանի վարքագիծը խաթարում է իշխանության նկատմամբ հանրային վստահությունը, սրում է ինստիտուցիոնալ քայքայման ռիսկերը և խախտում է քաղաքացի-պետություն հարաբերությունների հիմքը՝ հարգանքը։
Այս վարքագիծը իշխանության շահարկում է՝ ընդդիմախոսներին նվաստացնելու և ժողովրդավարական դիսկուրսը ճնշելու համար։ Ոչ մի օրենք թույլ չի՛ տալիս պաշտոնյային, լինի նա նույնիսկ վարչապետ, դուրս գալ պատասխանատվության դաշտից՝ հղում անելով իր «նյարդերին» կամ «հույզերին»,–ասվում է գրառման մեջ։
Թովմասյանը հույս է հայտնել, որ սա իրավական նախադեպ է դառնալու և ԿԿՀ-ի վարույթը ձևական չի լինի, այլ որոշմամբ կփաստի, որ «պետության ներսում անգամ սահմանադրական ինստիտուտներն արձագանքում են իշխանական անթույլատրելի վարքի դրսևորմանը»:
Մայիսի 7-ին ԱԺ–ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ իրավիճակը լարվել է, երբ ընդդիմադիր մի քանի պատգամավորներ հարցրել են, թե ինչո՞ւ են անհետևանք մնում իշխանական տարբեր պաշտոնյաներին առնչվող և կոռուպցիոն կասկած պարունակող մամուլի հրապարակումները, ինչին ի պատասխան վարչապետը հայտարարել է, որ մամուլը դատական իշխանություն չէ, իսկ եթե մամուլի հրապարակումներով առաջնորդվեն, ապա «սաղիդ պտի տանեմ լցնեմ ԱԱԾ-ի պադվալը»։ Վարչապետն ընդդիմադիրներին հորդորեց «վեր ընկնել տեղն» ու «չուտել իր ներվերը», Փաշինյանը նաև «համբալ» է անվանել նրանց։

The Corruption Prevention Commission has launched an investigation into a potential breach of conduct rules by Prime Minister Nikol Pashinyan, based on media reports about his recent parliamentary behavior. The announcement was made on Facebook by opposition MP Taguhi Tovmasyan.
The Commission cited specific remarks made by the Prime Minister, including: “Brute”, “Sit down, stop getting on my nerves,” and “I’ll take you all and throw into the NSS basements.”
“I submitted a formal request for an investigation into Nikol Pashinyan’s conduct. Yesterday, the Commission informed me that case No. 07/2025/V/V was opened on May 15, following media reports of the incident,” Tovmasyan wrote.
She emphasized that officials holding positions of high public responsibility must recognize the limits of their speech and behavior, which must remain within the bounds of law and morality.
Tovmasyan argued that Pashinyan’s behavior undermines public trust in government, exacerbates risks of institutional decay, and erodes the foundations of state-citizen relations by disrespecting democratic discourse.
“This is an abuse of power aimed at humiliating opponents and stifling democratic debate. No law allows an official, not even a prime minister, to evade accountability by citing nerves or emotions,” the post stated.
Tovmasyan expressed hope that this case would set a legal precedent and that the Commission’s proceedings would go beyond formality to affirm that constitutional institutions can respond to unacceptable conduct by those in power.
On May 7, during a Q&A session with the government in parliament, tensions rose when several opposition MPs questioned why corruption-related media reports about ruling officials went unaddressed. In response, Pashinyan stated that the press is not a judicial authority and added, “If we follow the media, I’ll have to throw all of you into the NSS basements.” He also told MPs to “sit down and stop irritating me,” and called them “hamabal.”