Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը վարույթ է հարուցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարքագծի կանոնների առերևույթ խախտման վերաբերյալ՝ հիմք ընդունելով միջադեպի վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների հրապարակումները։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Ընդդիմադիր պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Հանձնաժողովը մասնավորապես անդրադարձել է հետևյալ արտահայտություններին. «Համբալ», «Վեր ընկի տեղդ, ներվերս չուտես», «Ձեզ տանելու եմ, լցնեմ ԱԱԾ պադվալները»։
«Ես դիմումով պահանջել էի վարույթ հարուցել Նիկոլ Փաշինյանի ցուցաբերած վարքագծի վերաբերյալ: Երեկ Հանձնաժողովից ինձ տեղեկացրին, որ մայիսի 15-ին արդեն հարուցվել է վարքագծի կանոնների առերևույթ խախտման վերաբերյալ թիվ 07/2025/Վ/Վ վարույթը՝ հիմք ընդունելով միջադեպի վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների հրապարակումները։
Հարկ է նկատել, որ հանրային բարձր պատասխանատվություն կրող յուրաքանչյուր պաշտոնյա պետք է գիտակցի՝ իր վարքագիծն ու խոսքը չեն կարող լինել անսահմանափակ։ Դրանք պետք է լինեն իրավունքի և բարոյականության շրջանակներում։
Նիկոլ Փաշինյանի վարքագիծը խաթարում է իշխանության նկատմամբ հանրային վստահությունը, սրում է ինստիտուցիոնալ քայքայման ռիսկերը և խախտում է քաղաքացի-պետություն հարաբերությունների հիմքը՝ հարգանքը։
Այս վարքագիծը իշխանության շահարկում է՝ ընդդիմախոսներին նվաստացնելու և ժողովրդավարական դիսկուրսը ճնշելու համար։ Ոչ մի օրենք թույլ չի՛ տալիս պաշտոնյային, լինի նա նույնիսկ վարչապետ, դուրս գալ պատասխանատվության դաշտից՝ հղում անելով իր «նյարդերին» կամ «հույզերին»,–ասվում է գրառման մեջ։
Թովմասյանը հույս է հայտնել, որ սա իրավական նախադեպ է դառնալու և ԿԿՀ-ի վարույթը ձևական չի լինի, այլ որոշմամբ կփաստի, որ «պետության ներսում անգամ սահմանադրական ինստիտուտներն արձագանքում են իշխանական անթույլատրելի վարքի դրսևորմանը»:
Մայիսի 7-ին ԱԺ–ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ իրավիճակը լարվել է, երբ ընդդիմադիր մի քանի պատգամավորներ հարցրել են, թե ինչո՞ւ են անհետևանք մնում իշխանական տարբեր պաշտոնյաներին առնչվող և կոռուպցիոն կասկած պարունակող մամուլի հրապարակումները, ինչին ի պատասխան վարչապետը հայտարարել է, որ մամուլը դատական իշխանություն չէ, իսկ եթե մամուլի հրապարակումներով առաջնորդվեն, ապա «սաղիդ պտի տանեմ լցնեմ ԱԱԾ-ի պադվալը»։ Վարչապետն ընդդիմադիրներին հորդորեց «վեր ընկնել տեղն» ու «չուտել իր ներվերը», Փաշինյանը նաև «համբալ» է անվանել նրանց։

Комиссия по предотвращению коррупции возбудила производство по факту предполагаемого нарушения норм поведения премьер-министром Николом Пашиняном. Основанием стали публикации СМИ об инциденте в Национальном собрании. Об этом сообщила в Facebook депутат от оппозиции Тагуи Товмасян.
Комиссия сослалась на такие выражения премьер-министра, как: «амбал», «вернись на место, не трепи мне нервы» и «я вас всех посажу в подвалы СНБ».
«Я направила заявление с требованием возбудить дело в связи с поведением Никола Пашиняна. Вчера мне сообщили из Комиссии, что 15 мая уже возбуждено дело № 07/2025/В/В по факту предполагаемого нарушения норм поведения, основываясь на публикациях СМИ», — написала Товмасян.
Она отметила, что каждый должностное лицо, обладающее высокой публичной ответственностью, должно понимать, что его поведение и высказывания не могут быть безграничными. Они должны оставаться в рамках права и морали.
По мнению Товмасян, поведение Пашиняна подрывает общественное доверие к власти, усиливает риски институционального разрушения и нарушает основы взаимоотношений между государством и гражданином — уважение.
«Это использование власти с целью унизить оппонентов и подавить демократический дискурс. Ни один закон не позволяет чиновнику, даже премьер-министру, уходить от ответственности, ссылаясь на свои “нервы” или “эмоции”», — говорится в публикации.
Товмасян выразила надежду, что данное дело станет правовым прецедентом и что производство Комиссии не будет формальным, а завершится решением, подтверждающим, что даже внутри государства конституционные институты реагируют на недопустимое поведение властей.
7 мая во время сессии вопросов и ответов с правительством в парламенте ситуация обострилась, когда несколько оппозиционных депутатов спросили, почему остаются без последствий публикации в СМИ, содержащие подозрения в коррупции в отношении чиновников власти. В ответ Пашинян заявил, что СМИ не являются судебной властью, и добавил: «Если исходить из публикаций, вас всех надо посадить в подвалы СНБ». Также он призвал депутатов «вернуться на место» и «не есть его нервы», а также назвал их «хамбалами».