Սյունիքում Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի հյուպատոսությունների հիմնելու հարցով բանակցությունները շարունակվում են՝ ներառելով նաև կոնկրետ քաղաքներում ներկայացվածության ձևերը։ Այդ մասին հայտնել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից, տեղեկացնում է ՍիվիլՆեթ–ը։
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի հյուպատոսություն բացելու ժամկետներին՝ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատնից հայտնել են, որ Ֆրանսիան մտադիր է բացել պատվո հյուպատոսություն Գորիս քաղաքում, ոչ թե գլխավոր հյուպատոսություն։ Ըստ դեսպանատան՝ պատվո հյուպատոսության բացումը նախատեսված է իրականացնել «շուտով»։
Գորիսը ընտրվել է Ֆրանսիայի կողմից՝ հաշվի առնելով քաղաքին բնորոշ մշակութային պատմությունը ֆրանկոֆոն աշխարհի հետ։ Քաղաքը համարվել է Հայաստանի ամենաֆրանսախոս բնակավայրերից մեկը, որտեղ 2006 թվականից գործում է ֆրանսիական մշակութային կենտրոն։ Այս կենտրոնը նշանակալի դեր է ունեցել տարածաշրջանում ֆրանսերենի և ֆրանսիական մշակույթի տարածման գործընթացում՝ աջակցելով նաև տեղի դպրոցներում ֆրանսերեն լեզվի դասավանդմանը։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը մայիսի 21-ին Երևանում հայտարարել է, որ Կապանում Ռուսաստանի հյուպատոսություն հիմնելու ուղղությամբ արդեն նախապատրաստական քայլեր են ձեռնարկվել։
Ռուսաստանի դիվանագիտական ներկայություն հաստատելու մտադրության մասին Մոսկվան սկսել է խոսել 2023 թվականի մայիսից։
Իրանը 2022 թվականին Կապանում հիմնել է հյուպատոսություն։ Այս քայլը պայմանավորված է եղել Ադրբեջանի սպառնալիքներով՝ ուղղված Հայաստանի ինքնիշխան տարածքին, որոնց Իրանը արձագանքել է բարձր մակարդակով՝ դրանք դատապարտելով։ 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի ավարտից և նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի ստորագրումից հետո Ադրբեջանը Հայաստանից սկսել է պահանջել միջանցք՝ Նախիջևանի իր էքսկլավին միանալու նպատակով։
Հյուպատոսությունը հանդիսանում է դիվանագիտական ներկայություն, որն իր գործառույթները հիմնականում իրականացնում է մայրաքաղաքից դուրս՝ տրամադրելով ծառայություններ, ինչպես օրինակ՝ անձնագրերի երկարաձգում կամ իրավաբանական աջակցություն։ Սակայն որոշ հանգամանքներում հյուպատոսության ստեղծումը կարող է ունենալ առավել խորհրդանշական և քաղաքական բնույթ՝ արտահայտելով դիվանագիտական դիրքորոշում, այլ ոչ միայն վարչական նպատակ։

Переговоры по вопросу открытия консульств Франции и России в Сюникской области Армении продолжаются и включают обсуждение формата представительства в конкретных городах, сообщает МИД Армении, передает «CivilNet».
Посольство Франции в Армении подтвердило планы открыть в Горисе почетное консульство, а не генеральное. Консульство планируется открыть «в ближайшее время».
Выбор Гориса обусловлен его культурными связями с франкофонией. Город считается одним из самых франкоязычных населённых пунктов Армении, где с 2006 года действует французский культурный центр. Центр играет важную роль в продвижении французского языка и культуры, включая поддержку преподавания французского в местных школах.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров 21 мая в Ереване заявил, что уже предпринимаются подготовительные шаги к открытию консульства России в Капане. О намерении открыть консульство в этом городе Москва впервые сообщила в мае 2023 года.
Иран открыл консульство в Капане в 2022 году на фоне угроз со стороны Азербайджана в адрес суверенной территории Армении. Тегеран отреагировал на это на высоком уровне, осудив такие действия. После окончания войны в Арцахе в 2020 году и подписания соглашения 9 ноября Азербайджан начал требовать от Армении создания коридора к Нахичевани.
Консульство представляет собой дипломатическое учреждение, действующее за пределами столицы и оказывающее такие услуги, как продление паспортов или юридическая помощь. Однако в некоторых случаях создание консульства может носить символический и политический характер, отражая дипломатическую позицию, а не только административные функции.