Ներքին գործերի փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը ասուլիսում հայտնել է, որ քաղաքացիներն այժմ կարող են հավելյալ վճարի դիմաց առավել կարճ ժամկետում վարորդական քննությունների մասնակցել։
Նրա խոսքով, գործող համակարգում, եթե անձը չի կարողանում հանձնել վարորդական քննությունը՝ լինի տեսական, թե գործնական, նոր փորձ կարող է կատարել միայն 7 օր անց։ Իսկ եթե երկրորդ կամ երրորդ անգամ ևս ձախողում է, ապա միայն մեկ ամիս անց կարող է նորից փորձել, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Հավելյալ հնարավորություն ենք ստեղծում, որ անձը կարողանա առավել սուղ ժամկետում հանձնել այդ քննությունները։ Եթե առաջին անգամվա մասին ենք խոսում, ապա՝ մեկ օր անց կամ 3 օր անց, եթե խոսում ենք երկրորդ կամ հաջորդականի մասին՝ մեկ կամ երկու շաբաթ անց»,– հստակեցրել է Ղազարյանը։
Փոխնախարարը ընդգծել է, որ այս նախաձեռնությունը արձագանք է քաղաքացիների պահանջարկին։
«Սա հնարավորության առաջարկ է, պարտադրանք չի»,–ասել է նա։
Ըստ առաջարկված փոփոխության՝ եթե քաղաքացին ցանկանում է ձախողումից հետո քննությունը հանձնել հաջորդ օրը, ապա պետք է վճարի 45 հազար դրամ, իսկ եթե երրորդ օրը՝ 30 հազար դրամ։

23 Май 2025 - 12:31 AMT
Заместитель министра внутренних дел Армен Газарян сообщил на пресс-конференции, что теперь граждане Армении могут сдавать экзамены на водительские права в более сжатые сроки при условии дополнительной оплаты.
По действующим правилам, если человек не сдал экзамен — будь то теоретический или практический — повторная попытка возможна только через 7 дней. В случае второй или третьей неудачи повторная сдача возможна только через месяц, передает Aysor.am .
Газарян уточнил: «Мы создаем дополнительную возможность, чтобы человек мог пересдать экзамен в более сжатые сроки. Если речь идет о первой пересдаче — это может быть уже на следующий или третий день, если о второй и последующих — через одну или две недели».
Он подчеркнул, что эта инициатива — ответ на запрос граждан. «Это предложение возможности, а не обязательство», — отметил замминистра.
Согласно предлагаемым изменениям, если гражданин хочет пересдать экзамен на следующий день после провала, это будет стоить 45 тысяч драмов, а на третий день — 30 тысяч драмов.