Երևանն ու Բաքուն աշխատանքային կարգով շարունակում են կարծիքներ ու առաջարկներ փոխանակել սահմանազատման աշխատանքների հաջորդ փուլերի կազմակերպման հարցերի վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտնել են Արտաքին գործերի նախարարությունից, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Մոտ երեք շաբաթ առաջ լրատվամիջոցը հարցում է հղել վարչապետի աշխատակազմին՝ պարզելու, թե արդյոք Բաքուն արձագանքել է հայկական կողմի առաջարկներին։ Սակայն ԱԳՆ-ի պատասխանը հստակ չի դարձնում՝ Ադրբեջանից արձագանք ստացվե՞լ է, թե՞ ոչ։
Ապրիլի 16-ին Ազգային ժողովում վարչապետը հայտնել էր, որ հայկական կողմը սահմանազատման շարունակականության վերաբերյալ առաջարկներ է ուղարկել Ադրբեջանին։
Լրատվամիջոցը հետաքրքրվել է, թե ինչ հարցերի շուրջ են ներկայում ընթանում հայ-ադրբեջանական բանակցությունները՝ նկատի ունենալով, որ փաստաթուղթը համաձայնեցված է, սակայն դեռ չի ստորագրվել։
ԱԳՆ-ից կրկին ոչ հստակ ձևակերպմամբ արձագանքել են. «Վերահաստատում ենք, որ համաձայնագրի տեքստը համաձայնեցված է և վերջնականացված, և Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել այն»:
Ադրբեջանը մինչ այդ շարունակում է պահանջել, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը նախորդի ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը։
Հարցին՝ արդյոք Երևանը պատրաստ է նման պայմանով գնալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, Արտաքին գերատեսչությունից նշել են. «Հայաստանի դիրքորոշումը հանրահայտ է՝ հակամարտության ինստիտուցիոնալ կարգավորման պարագայում հակամարտությամբ զբաղվող որևէ ինստիտուտի անհրաժեշտությունը վերանում է»:
Երևանը ներկայում Բաքվին առաջարկում է զուգահեռաբար ստորագրել և խաղաղության պայմանագիրը, և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման մասին համատեղ հայտարարությունը։ Սակայն ադրբեջանական կողմը դրական արձագանք չի տվել։ Ավելին՝ Ադրբեջանի նախագահն օրերս հայտարարել է. «վերջին տարիների իրադարձությունները և գործընթացների ընթացքը ցույց են տալիս, որ վաղ թե ուշ նրանք ստիպված կլինեն համաձայնվել մեր առաջարկին»:

Armenia and Azerbaijan continue to exchange views and proposals regarding the organization of the next stages of border delimitation. This was confirmed by the Ministry of Foreign Affairs, reports RFE/RL.
Nearly three weeks ago, the media had submitted an inquiry to the Prime Minister’s Office to clarify whether Baku had responded to the Armenian proposals. However, the Ministry’s latest reply does not clarify whether a response from Azerbaijan has been received.
On April 16, the Prime Minister told the National Assembly that Armenia had sent proposals to Azerbaijan concerning the continuation of the delimitation process.
The media also sought clarification on the current issues under negotiation between Armenia and Azerbaijan, especially given that the agreement text has been finalized but not yet signed.
In response, the Foreign Ministry again offered a vague reply: “We reaffirm that the agreement text is finalized, and Armenia is ready to sign it.”
Meanwhile, Azerbaijan continues to demand that the signing of the peace treaty be preceded by amendments to Armenia’s Constitution and the dissolution of the OSCE Minsk Group.
When asked whether Yerevan is ready to proceed with the peace agreement under such conditions, the Foreign Ministry stated: “Armenia’s position is well known—if the conflict is institutionally resolved, there is no need for institutions dealing with it.”
Currently, Yerevan is proposing to simultaneously sign the peace agreement and a joint statement on dissolving the OSCE Minsk Group. However, Azerbaijan has not responded positively. Moreover, the President of Azerbaijan recently stated: “The events and developments of recent years show that sooner or later, they will be forced to accept our proposal.”